portalparentingowy.pl
Dziecko trzyma ręce rodziców

fot. hanzelmann, canva.com

Dyskryminacja ojców. Mężczyźni czują się wykluczeni z rodzicielstwa

6 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Czy ojciec powinien angażować się w wychowanie dziecka równie mocno, co matka? Większość osób odpowie, że tak. Praktyka jednak wygląda inaczej. Mężczyźni coraz częściej czują się wykluczeni z rodzicielstwa. Chcą być traktowani na równi z kobietami.

Wielu ojców chce w pełni oddać się budowaniu rodziny. Często jednak spotykają się z ocenianiem, a nawet ignorowaniem ich roli w wychowaniu dzieci. Dla portalu kobieta.wp.pl polskie rodziny opowiedziały o swoich zmaganiach ze stereotypami.

Dyskryminacja ojców?

Rzadko można się spotkać z pojęciem "dyskryminacja ojców". Wiele osób prawdopodobnie będzie się kłóciło o istnienie takiego zjawiska. Te rodziny jednak twierdzą inaczej. Dla portalu kobieta.wp.pl ojcowie i ich żony opowiedzieli o sytuacjach, w których zmierzyli się z dyskryminacją.

- Sprzedawczyni z góry założyła, że facet nie będzie miał bladego pojęcia, co trzeba kupić. Kilka razy upewniała się, czy na pewno prosi o dobry rozmiar. Dopytywała, ile nasza córka ma lat, żeby móc samodzielnie oszacować wymiary (...) Gdy mąż zastanawiał się nad wyborem najlepszego koloru sweterka, ekspedientka zasugerowała, że powinien zrobić zdjęcia i wysłać do mnie w ramach konsultacji – mówi pani Anna, opowiadając o sytuacji, w której jej mąż poszedł na zakupy z dzieckiem.

- Poszliśmy na rodzinny obiad. Ja, mąż i dwuletni syn. Kelnerka przyjęła zamówienie ode mnie i od męża, a później spojrzała na mnie, dopytując, co będzie dla synka. Pewnie uznała, że to do mnie powinien należeć wybór posiłku dla dziecka [...]. Mój partner poczuł się urażony. Tym bardziej że gdy przyszło do płacenia, kelnerka położyła rachunek tuż obok jego talerza. Wyszło, że mama ma decydować, a tata płacić. Później w samochodzie długo analizowaliśmy sytuację i w pełni rozumiem jego emocje. Jak on ma myśleć o sobie jako o dobrym ojcu, gdy społeczeństwo wmawia mu, że to matka dziecka zawsze wie lepiej? - relacjonuje pani Magda.

Mateusz Morawiecki

Premier Morawiecki zapowiedział zaostrzanie restrykcji. Co ze szkołami?

CZYTAJ DALEJ

Stereotypy o ojcach w naszych głowach

Wizerunek taty-fajtłapy utrwalają media. Często w filmach czy programach rozrywkowych pojawiają się żarty z ojców. Zwykle oparte są one na stereotypach. Podobnie jest w reklamach. Zwykle to matka musi w nich ratować tatę przed płaczącym dzieckiem i bałaganem w kuchni.

Dr Anna Więcławska poruszyła temat panujących stereotypów w swojej książce "Panorama problematyki współczesnego ojcostwa":

- Na przestrzeni wieków ogromnej, często bezgranicznej władzy ojcowskiej towarzyszyły bardzo nieliczne obowiązki. Stosunki ojca z własnym potomstwem regulowało niemal wyłącznie jego osobiste poczucie odpowiedzialności oraz kalkulacja zysków i strat — czytamy.

Czasy się jednak zmieniają. Dziś ojcowie chcą być traktowani "na równi" z matkami. Statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są na to dowodem. Wynika z nich, że z roku na rok coraz więcej mężczyzn korzysta z urlopu ojcowskiego.

Źródło: kobieta.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Joanna Opozda pokazała pokój dla dziecka. Przez przypadek zdradziła za dużo

  • Nie pozwala nikomu całować swojego dziecka. Powód może Was zaskoczyć

  • Czesała córkę i nagle zamarła. Błyskawicznie zawiozła 13-latkę do lekarza

Co wiesz o rozwoju dziecka? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 5

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

dieta: w ciąży

Pod żadnym pozorem ich nie jedz. Lista produktów zakazanych w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Dieta gra w nim niezwykle ważną rolę. Jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka. Ponadto ma duży wpływ na samopoczucie matki. Dowiedz się, jakiego jedzenia unikać w tym wyjątkowym okresie.

Zobacz galerię >Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Życie rodzinne

Zmiany w programie 500 plus. Szef klubu PIS potwierdza doniesienia

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Mama 4 plus. Komu przysługuje emerytura za urodzenie dzieci?

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

City break z dzieckiem. Czy jechać z maluchem do dużego miasta?

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Raport. Tyle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Zmiany w wypłatach 500 plus. Wejdą w życie już w czerwcu

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Podpowiadamy, w co ubrać się na Komunię dziecka

Czytaj więcej >