Eksperci ostrzegają. W czasie pandemii dzieci zbyt długo przebywają w świecie wirtualnym
Zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci są, według ekspertów z organizacji UNICEF, poważnie zagrożone. Wszystko przez tendencję związaną pośrednio z panującą na świecie epidemią koronawirusa. Obostrzenia i nauka zdalna spowodowały, że maluchy są odizolowane od świata i coraz więcej czasu spędzają przed ekranami telewizorów, komputerów i smartfonów, co może mieć bardzo negatywne konsekwencje.
undefined
Dzieci coraz spędzają coraz więcej czasu przed ekranami. Specjaliści ostrzegają przed konsekwencjami
undefined
Koronawirus w ogromnym stopniu wpłynął na życie ludzi na całym świecie. Dzieci nie stanowią tutaj wyjątku. Nauczanie zdalne oraz inne obostrzenia dają się im we znaki. Eksperci zauważyli poważny problem, polegający na tym, iż najmłodsi coraz więcej czasu spędzają w świecie wirtualnym, zaniedbując inne, ważne aspekty swojego życia.
Bez wątpienia nowe technologie dają ogromne możliwości i nieuczciwym byłoby nazwanie je złymi. Jak z większością rzeczy nie należy jednak z nimi przesadzać. Oprócz stwarzania szans na zdobywanie wiedzy, kontakt z rówieśnikami z różnych zakątków świata i wspaniałą zabawę, internet może też narażać nasze pociechy na negatywne doświadczenia oraz odciągać je od innych, istotnych rzeczy.
Niezbędna do prawidłowego rozwoju dzieci jest aktywność fizyczna. Zamknięcie w domach sprawiło, że w ostatnim czasie najmłodszym zdecydowanie jej brakuje.
Ucierpiały również kontakty towarzyskie. Izolacja społeczna może zakłócać rozwój psychiczny dziecka, a zatem problemu zdecydowanie nie należy lekceważyć.
Mając na uwadze powyższe, organizacja UNICEF przedstawiła swój plan, który ma na celu ochronę dzieci w ciężkich czasach, które nastały. Eksperci przedstawili kilka postulatów, które mają być wdrożone w życie.
Pierwszy punkt ich planu dotyczy współpracy z rządami państw z różnych regionów świata, która ma doprowadzić do zorganizowania specjalnych szkoleń dla pracowników opieki medycznej, nauczycieli oraz opieki społecznej. Ich motywem przewodnim ma być zapobieganie negatywnym wpływom epidemii wirusa SARS-CoV-2 wraz z obostrzeniami z nią związanymi na życie najmłodszych.
UNICEF chce także wpłynąć na branżę informacyjną, aby metody przeciwdziałań negatwnym wpływom były jak najszerzej upubliczniane.
Kolejnym, niezwykle ważnym postulatem organizacji jest zapewnienie opieki psychologiczno-pedagogicznej w szkołach. Eksperci naciskają, aby była ona możliwa także w formie zdalnej, co nie jest jeszcze standardem w każdej polskiej szkole.
Specjaliści apelują do rodziców, aby zgłębiali swoją wiedzę na temat zagrożeń związanych z nadmiernym korzystaniem z nowych technologii. Poświęcenie szczególnej uwagi dzieciom w tym trudnym dla nas wszystkich okresie może sprawić, że będzie im się lepiej żyło w przyszłości.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewać
-
Zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystać
-
Objawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?
Źródło: dziecisawazne.pl