portalparentingowy.pl
dziecko - szczepienie

EastNews/ Science Photo Library

Czy dzieci i kobiety w ciąży będą mogły otrzymać szczepionkę COVID-19?

15 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Znaczący postęp w poszukiwaniu szczepionki na koronawirusa może oznaczać, że już wiosną będzie ona szeroko dostępna. Czy będzie ona bezpieczna dla dzieci i ciężarnych kobiet?

Epidemia koronawirusa nie ustępuje. Wiele osób z niecierpliwością oczekuje szczepionki na COVID-19. Czy będzie ona bezpieczna dla dzieci i kobiet w ciąży? Firma farmaceutyczna Pfizer ze Stanów Zjednoczonych podała szczegóły przeprowadzanych badań na dzieciach. Co z kobietami w ciąży?

Szczepionka na koronawirusa dla dzieci i kobiet w ciąży

Firma farmaceutyczna Pfizer niedawno poinformowała, że wczesna analiza szczepionki wykazała, że ​​jest ona skuteczna w ponad 90% w zapobieganiu infekcji COVID-19.

"Ogłoszenie to pozostawia ekspertów ostrożnie optymistycznych" - powiedział współpracownik NBC, dr John Torres. Dodał, że są to wstępne badania. Powiedział, że jego zdaniem kwiecień 2020 r. może być realistycznym harmonogramem szczepień.

Szczepionka jest testowana na dziesiątkach tysięcy uczestników w celu oceny zarówno jej skuteczności, jak i potencjału wywoływania działań niepożądanych. W dużej mierze badania pominęły dwie kluczowe grupy, które muszą zostać zaszczepione, aby całkowicie powstrzymać koronawirusa: osoby w ciąży i dzieci.

Nie jest jasne, w jakiej grupie wiekowej szczepionka Pfizer okazała się skuteczna w 90%. Nie ma jednak planów testowania żadnych szczepionek przeciwko COVID-19 na kobietach w ciąży, które są bardziej narażone na poważne zachorowania na COVID-19.

Kiedy będzie szczepionka na COVID-19 dla dzieci

Specjaliści informują, że nie byli świadomi planów firmy Pfizer dotyczących testowania szczepionki u dzieci w wieku poniżej 12 lat, a rzecznik Pfizera nie podzielił się szczegółami dotyczącymi planów rozszerzenia badań pediatrycznych.

"Nawet szczepionki, które opracowaliśmy dla małych dzieci, zawsze podaje się je najpierw dorosłym" -  wyjaśnił dr Robert Frenck, dyrektor Centrum Badań nad szczepionkami w ośrodku badawczym w Cincinnati Children's. Rzecznik firmy Pfize.

W tej chwili nie jest jasne, kiedy szczepionka COVID-19 może być dostępna dla wszystkich dzieci.

"Chociaż nie mam kryształowej kuli, jeśli testy będą kontynuowane tak, jak dotychczas, myślę, że szczepionki COVID-19 zostaną licencjonowane dla dorosłych wiosną lub wczesnym latem 2021 r. Tak więc, chociaż to tylko moja opinia, może nadzieja - myślę, że jest duża szansa, że ​​będziemy mieć dostępną szczepionkę przed następnym rokiem szkolnym, przynajmniej dla dzieci w wieku 12 lat i starszych" - dodał Frenck.

Kiedy pojawi się szczepionka przeciwko koronawirusa dla kobiet w ciąży?

"Kobiety w ciąży nie były uwzględniane w badaniach szczepionek" - powiedziała dr Stephanie Gaw, położnik i adiunkt na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Nawet sszczepionka przeciw grypie nigdy nie była badana na kobietach w ciąży, ale po latach zbierania danych od kobiet, które ją otrzymały, nie wiedząc, że są w ciąży, lub kobiet, które wiedziały, ale mimo to otrzymały, ustalono, że jest bezpieczna.

Dr Denise Jamieson, przewodnicząca wydziału położnictwa i ginekologii w Emory University School of Medicine w Atlancie, powiedziała, że ​​jej największe obawy związane są z wykluczeniem ciężarnych kobiet z badań. Doktor mówi, że prawdopodobnie kobiety będą wykluczone z możliwości zaszczepienia się ze względu na ciążę".

Na tym etapie niejasne jest, czy szczepionka COVID-19 będzie obejmować kobiety w ciąży. 

Źródło: TheSun

Jessika PiechockaAutor

Wydawca portalu Portalparentingowy.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej byłam związana z pracą w Agora S.A, gdzie pełniłam funkcję redaktora portalu Edziecko.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz a

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Życie rodzinne

Rodzice zauważyli, że ich córka jest podobna do ginekologa. W końcu poznali prawdę

Czytaj więcej >
materiały prasowe

Życie rodzinne

Tom & Jerry - uwielbiani bohaterowie powracają w pełnometrażowym filmie na DVD I BLU-RAY™!

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Kobiety o tym imieniu są najlepszymi matkami. Mają intuicję nie z tej ziemi, są niezastąpione

Czytaj więcej >
dziewczyna

Życie rodzinne

12-latka popełniła samobójstwo. Swoją śmierć transmitowała w internecie

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Dla kogo 1000 plus i na co można przeznaczyć pieniądze?

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Zamontowali kamerę w pokoju córki. Przeżyli wstrząs po tym co odkryli

Czytaj więcej >