portalparentingowy.pl
Dzieci: kary, których lepiej unikać

pixabay

Najgorsze kary dla dzieci. Unikajcie ich jak ognia

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Mimo, że większość rodziców chce dla swoich dzieci jak najlepiej, niestety czasem emocje wygrywają ze zdrowym rozsądkiem. Stosując niektóre kary wobec maluchów sprawiamy, że mogą mieć w przyszłości poważne problemy.

Dzieci często wchodzą nam na głowę. Przytłoczeni nawałem obowiązków i negatywnych emocji przekraczamy niekiedy granice i sięgamy po kary, aby utemperować maluszki. Skutki mogą być bardzo negatywne, szczególnie w przypadku użycia jednej z metod, które niestety nadal są wykorzystywane przez niektórych rodziców.

Kary, których stosowanie może być niebezpieczne dla dzieci

Oprócz kar cielesnych, które są absolutnie niedopuszczalne, nielegalne i ogromnie szkodliwe dla psychiki małego człowieka, istnieją też takie, które w przeciwieństwie do powyższej, mogą wydawać się niektórym niewinne. W rzeczywistości jednak wcale takie nie są. 

Pierwszą z kar, których dla dobra dziecka lepiej unikać jest ignorowanie. Uczy go bardzo złej postawy reagowania agresją na agresję. Nawet jeśli jesteśmy zdenerwowani na dziecko, że nie chce zrobić tego, o co je prosimy, nie powinniśmy celowo lekceważyć jego potrzeb w ramach zemsty. Lepiej wytłumaczyć dziecku zasady, jakich od niego wymagamy i przedstawić konsekwencje ich niedotrzymania. 

Bardzo złym pomysłem jest również poniżanie dziecka, które wyprowadziło nas z równowagi. Musimy pamiętać, że nawet jeśli jesteśmy w napiętej sytuacji z naszym potomkiem, dalej bierze nas za przykład. Złośliwe komentarzy z naszej strony nie tylko go zranią, ale zwiększą prawdopodobieństwo, że w przyszłości potraktuje tak inne osoby.

Nie powinniśmy również obrażać się na własne dzieci. Zostawiamy je wtedy same z walce z negatywnymi emocjami, czyli wtedy, gdy najbardziej nas potrzebują. Zamiast tego lepiej być przy dziecku, aż się uspokoi i porozmawiać z nim o całej sytuacji. Jeśli nadal nie będzie chciało spełnić naszej prośby,  powinniśmy dać mu wybór i przedstawić konsekwencje poszczególnych opcji.

Niebezpieczne dla psychiki dziecka może być też wykluczenie bez ostrzeżenia, czyli wyrwanie go z danej sytuacji społecznej bez uprzedniego poinformowania o takiej możliwości i dania wyboru skorygowania swojego zachowania. Może to brzmieć nieco zawile, ale przykład powinien wszystko rozjaśnić. Dziecko odbija piłkę z kolegami, a chcemy, żeby natychmiast wróciło do domu, bo ma coś ważnego do zrobienia. Mówimy mu, żeby kończyło zabawę, bez podania konkretnej przyczyny. Maluch nie reaguje, więc zabieramy go od kolegów, mówiąc przy tym, że nie będzie z nimi spędzał czasu, bo jest niegrzeczny.

Takie zachowanie może sprawić, że dziecko straci do nas zaufania oraz poczuje się niesprawiedliwie potraktowane, nie rozumiejąc, czemu zostało potraktowane w tak brutalny sposób. Może również negatywnie wpłynąć na jego relacje z rówieśnikami. Powinniśmy najpierw wyjaśnić mu, czemu musi wracać do domu i przedstawić konsekwencje zignorowania naszej decyzji. Warto zapewnić go również, że będzie miał jeszcze okazję wrócić do zabaw w najbliższym czasie.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Mama zrobiła swojej córce manicure

  • Dziewczynka jest oczarowana śpiewem mamy

  • Dlaczego lepiej nie podawać dziecku jajeczek wielkanocnych?

źródło: Mamadu

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >