Dzieci: czy mogą pić zieloną herbatę
pixabay
Damian Witoń - 19 Lutego 2021

Czy małe dzieci mogą pić zieloną herbatę?

Zielona herbata znana jest ze swoich zdrowotnych właściwości. Wielu rodzicom może się zatem wydawać, że jest idealna dla dzieci. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka prosta

Rodzice pragną, aby ich dzieci piły zdrowe napoje. Wydaje im się, że jednym z nich jest zielona herbata w związku z czym, często im ją serwują. Okazuje się jednak, że należy z nią uważać, ponieważ w niektórych okolicznościach może być niebezpieczna dla naszych maluchów.

Zielona herbata bezpieczna dla dzieci? To zależy…

W sieci krąży mnóstwo informacji na temat pozytywnych właściwości zielonej herbaty. Naukowcy udowodnili, że może poprawiać zdolności umysłowe człowieka, przyspieszyć jego metabolizm, wspomagać pracę serca, a także w pewnym stopniu chronić przed nowotworami.

Niestety mniej uwagi przykuwa się do wad jej picia, które w przypadku nieodpowiedniego dawkowania, mogą być bardzo niebezpieczne w szczególności dla dzieci. Zielona herbata zawiera teinę, która działa pobudzająco. W zbyt dużych ilościach może obciążać serce. Organizmy małych dzieci są delikatne i nie są w stanie bezpiecznie wchłonąć tak dużych dawek substancji, jak te należące do dorosłych.

Młoda mama straciła przytomność i runęła na podłogę. Na pomoc ruszył jej 6-letni synekMłoda mama straciła przytomność i runęła na podłogę. Na pomoc ruszył jej 6-letni synekCzytaj dalej

W związku z powyższym część ekspertów zaleca, aby w ogóle nie podawać zielonej herbaty dzieciom poniżej 10 roku życia. Inni twierdzą, że można to robić, ale absolutnie nie należy przekraczać jednej filiżanki dziennie. Co więcej, specjaliści rekomendują, aby młodsze dzieci nie piły herbaty z pierwszego parzenia.

Picie zbyt dużych ilości zielonej herbaty jest niebezpieczne dla zdrowia. Wiąże się z nim zwiększone ryzyko wystąpienia anemii, ponieważ napar osłabiają wchłanianie żelaza do organizmu. Taniny podrażniają błonę śluzową żołądka, przez co dzieci mogą mieć z nim problemy. Nie bez znaczenia jest także to, że duże ilości zielonej herbaty wypłukują z organizmu wapń, który pełni niezwykle ważną funkcję w procesie wzrostu małego człowieka.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na jedno zagrożenie, które tyczy się nie tylko zielonej herbaty, ale również innych naparów. Wiele osób po ich przygotowaniu odstawia wilgotną torebeczkę na bok, która czeka na ponowne zaparzenie nawet po kilka godzin. To bardzo poważny błąd, gdyż po tym czasie w wilgotnym środowisku mogą rozwinąć się szkodliwe bakterie i grzyby.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: MjakMama

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News