portalparentingowy.pl
Dzieci: czy mogą pić zieloną herbatę

pixabay

Czy małe dzieci mogą pić zieloną herbatę?

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Zielona herbata znana jest ze swoich zdrowotnych właściwości. Wielu rodzicom może się zatem wydawać, że jest idealna dla dzieci. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka prosta

Rodzice pragną, aby ich dzieci piły zdrowe napoje. Wydaje im się, że jednym z nich jest zielona herbata w związku z czym, często im ją serwują. Okazuje się jednak, że należy z nią uważać, ponieważ w niektórych okolicznościach może być niebezpieczna dla naszych maluchów.

undefined

Zielona herbata bezpieczna dla dzieci? To zależy…

undefined

W sieci krąży mnóstwo informacji na temat pozytywnych właściwości zielonej herbaty. Naukowcy udowodnili, że może poprawiać zdolności umysłowe człowieka, przyspieszyć jego metabolizm, wspomagać pracę serca, a także w pewnym stopniu chronić przed nowotworami. 

Niestety mniej uwagi przykuwa się do wad jej picia, które w przypadku nieodpowiedniego dawkowania, mogą być bardzo niebezpieczne w szczególności dla dzieci. Zielona herbata zawiera teinę, która działa pobudzająco. W zbyt dużych ilościach może obciążać serce. Organizmy małych dzieci są delikatne i nie są w stanie bezpiecznie wchłonąć tak dużych dawek substancji, jak te należące do dorosłych.

W związku z powyższym część ekspertów zaleca, aby w ogóle nie podawać zielonej herbaty dzieciom poniżej 10 roku życia. Inni twierdzą, że można to robić, ale absolutnie nie należy przekraczać jednej filiżanki dziennie. Co więcej, specjaliści rekomendują, aby młodsze dzieci nie piły herbaty z pierwszego parzenia. 

Picie zbyt dużych ilości zielonej herbaty jest niebezpieczne dla zdrowia. Wiąże się z nim zwiększone ryzyko wystąpienia anemii, ponieważ napar osłabiają wchłanianie żelaza do organizmu. Taniny podrażniają błonę śluzową żołądka, przez co dzieci mogą mieć z nim problemy. Nie bez znaczenia jest także to, że duże ilości zielonej herbaty wypłukują z organizmu wapń, który pełni niezwykle ważną funkcję w procesie wzrostu małego człowieka. 

Warto jeszcze zwrócić uwagę na jedno zagrożenie, które tyczy się nie tylko zielonej herbaty, ale również innych naparów. Wiele osób po ich przygotowaniu odstawia wilgotną torebeczkę na bok, która czeka na ponowne zaparzenie nawet po kilka godzin. To bardzo poważny błąd, gdyż po tym czasie w wilgotnym środowisku mogą rozwinąć się szkodliwe bakterie i grzyby.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: MjakMama

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >