Wpływ muzyki na rozwój dziecka. Instrumenty muzyczne dla najmłodszych
Muzyka może mieć wpływ na dziecko nawet jeszcze przed jego narodzinami. Specjaliści wręcz zalecają, aby jeszcze w trakcie ciąży puszczać dziecku muzykę. Warto też zadbać o odpowiednie bodźce dźwiękowe po jego narodzinach. Najpierw zacznijmy od zabawek muzycznych w postaci pluszaków lub karuzeli, a z czasem maluchowi możemy podsunąć proste instrumenty.
Poznawanie i nauka nowych dźwięków działa stymulująco nie tylko na sam zmysł słuchu. Nawet proste instrumenty w postaci cymbałek czy też bębenka uczą dodatkowo koordynacji oko ręka i mogą stanowić wspaniały początek do wieloletniej i twórczej pasji.
Instrumenty dla dzieci
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, przygodę naszego dziecka najlepiej zacząć od prostych zabawek muzycznych, dzięki którym maluch pozna proste melodie. Można też je nucić naszemu maluchowi.
Z czasem, kiedy zdolności motoryczne naszego malca wzrosną, można zaproponować mu zabawę prostymi instrumentami. Na start nadawać się będzie bębenek, tamburyn lub popularne cymbałki. Według zaleceń już roczne dzieci mogą się bawić takimi instrumentami, ale najlepiej poczekać, aż nasz maluch skończy półtora roku. Jest to wiek przełomowy, w którym dziecko potrafi się już skupić na jednej zabawce i mamy pewność, że powinno sobie poradzić z taką zabawką.
Gitara dla dziecka [zobacz]
Kiedy nasze dziecko zainteresuje się już muzyką i trochę podrośnie, można dać mu do zabawy bardziej skomplikowane instrumenty, które będą brzmieć tak jak te pełnowymiarowe, ale będą dostosowane do rozmiarów dziecka.
W wieku 3 lat dobrym pomysłem może być niezwykle popularna gitara, bo w końcu kto chociaż raz w swoim życiu nie marzył o zostaniu prawdziwą gwiazdą rocka. Oczywiście naukę zacząć lepiej od czegoś prostszego, ale pamiętajmy, aby nie narzucać dziecku, co ma grać. Dajmy mu realizować się twórczo, bo przygoda z muzyką to powinna być przede wszystkim zabawa.
Perkusja dla dziecka [zobacz]
3 lata to też dobry wiek na inne instrumenty. Jeżeli nasze dziecko aż kipi energią, a gitara jest dla niego zbyt statyczna, to dobrym pomysłem może być perkusja. Jeżeli nie mamy zbyt za dużo wolnej przestrzeni w mieszkaniu, to idealnym rozwiązaniem będzie perkusja elektryczna.
Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala nam kontrolować głośność instrumentu, co jest również niezwykle ważne w przypadku dzieci. Pamiętajmy, że nawet w wieku kilku lat, organizm dziecka cały czas się rozwija i wciąż jest raczej delikatny. Tyczy się to również zmysłów, a w tym słuchu. Zbyt głośne dźwięki mogą okazać się szkodliwe, ale w tym wypadku rodzic ma kontrole nad tym, jak głośno będzie grać maluch.
Co więcej, taka perkusja nie wymaga strojenia, a także posiada 10 zaprogramowanych rytmów, które pomogą dziecku w czasie ćwiczeń. Można też zmieniać ustawienia dźwięków, co pozwala poznać wiele stylów muzycznych. Dzięki temu łatwiej dopasować się do upodobań naszego dziecka. No i przede wszystkim zajmuje naprawdę mało miejsca. Instrument nie musi być też cały czas podłączony do prądu, ponieważ do zasilania można użyć akumulatorków.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?
Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę
Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan
Artykuł zawiera lokowanie produktu.