Dziecko
EastNews/ Design Pics
Jessika Piechocka - 25 Stycznia 2021

Alergia na banany. 3 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę

Alergie na banany u dzieci mogą mieć postać od łagodnej do ciężkiej. Co powoduje tę reakcję organizmu podczas jedzenia banana? Na jakie objawy należy zwrócić uwagę? Odpowiadamy.

Banany to owoce, które rodzice uznają za podstawie w diecie dziecka, ponieważ jest to owoc, który maluchy lubią ze względu na smak. Dodatkowo banany mają wiele wartości odżywczych, ale czy każdy rodzic powinien podawać banany swojemu dziecku?

Banany w diecie dziecka

Banany na pozór posiadające same wartości odżywcze dla niektórych dzieci mogą być nie zdrowe, a nawet zagrażać życiu. Dlaczego? Jest tak, ponieważ organizm dzieci reaguje na nie alergicznie, kiedy białe krwinki atakują spożytego banana, wierząc, że jest to substancja szkodliwa dla układu pokarmowego w wyniku reakcji alergicznej.

Alergia na banany pojawia się, kiedy dziecko zje banana, a jego organizm traktuje go jako coś inwazyjnego. Reakcja może być widziana na zewnątrz ciała lub powodować większą, poważniejszą reakcję, która może zagrażać życiu dziecka.

Główne powody, dla których dziecko jest uczulone na banany to:

Jacek Kurski zostanie tatą. W sieci pojawiły się zdjęcia z ciężarną żonąJacek Kurski zostanie tatą. W sieci pojawiły się zdjęcia z ciężarną żonąCzytaj dalej
  • Nietolerancja białka: banan zawiera białko zwane chitynazą;
  • Aminywazoaktywne: są naturalnie występującymi substancjami podobnymi do histaminy.

Alergia na banany u dzieci

Dzieci, które są uczulone na banany, mogą mieć różne objawy po zjedzeniu owocu. Mogą obejmować one:

  1. Reakcje skórne: obrzęk języka; pokrzywka; swędzenie; obrzęk twarzy.
  2. Reakcje układu oddechowego: kaszel; katar; duszności; świszczący oddech.
  3. Reakcje przewodu pokarmowego: nudności; biegunka; ból brzucha; wzdęcia.

Powyżej wymienione objawy mogą budzić niepokój, warto pamiętać również o dalszych komplikacjach, które mogą wystąpić u małego dziecka uczulonego na banany i prowadzić do zagrożenia życia. Po zobaczeniu tych objawów u malucha należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jeżeli zauważysz u dziecka: pokrzywkę; opuchnięty język; świszczący oddech; spadek ciśnienia krwi; czerwoną i ciepłą skórę nie lekceważ tego.

Dziecko bardzo często nie jest w stanie zakomunikować powikłań związanych z alergią pokarmową, dlatego to właśnie rodzic powinien na bieżąco monitorować stan zdrowia swojej pociechy.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Babygaga.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News