Lista imion zakazanych – kiedy urzędnik nie zgodzi się na nadanie imienia dziecku?
Wielu rodziców długo zastanawia się nad tym, jakie imię wybrać dla dziecka. Część decyduje się na popularne imiona. Inni natomiast szukają czegoś bardziej nietypowego. Zwłaszcza w ostatnim czasie w Polsce coraz częściej wybierane są oryginalne imiona dla dzieci. Niewielu rodziców jednak wie, że nie każde imię zostanie zaakceptowane w Urzędzie Stanu Cywilnego. W Polsce istnieje bowiem tak zwana lista imion zakazanych. Jeśli chcesz nadać dziecku jedno z imion z tej listy, możesz spotkać się z kłopotami.
Lista imion zakazanych – co to takiego?
Dokonując rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, musimy podać jego imię (lub imiona – jeśli decydujemy się na dwa). Niektórzy rodzice wybierają osobliwe, nietypowe imiona, nie zawsze zdając sobie sprawę z konsekwencji, jakie mogą spotkać młodego człowieka na dalszych etapach jego życia.
Aby chronić dzieci przed ryzykownymi wyborami ich rodziców, powstała lista imion, których nie zaleca się nadawać dzieciom. Sugeruje ona kierownikowi Urzędu Stanu Cywilnego, kiedy może odrzucić imiona proponowane przez rodziców.
Lista ta została przygotowana przez Radę Języka Polskiego. Właściwie – nie jest to lista imion zakazanych, a jedynie imion, które nie są odpowiednie do nadawania dzieciom. Oznacza to, że językoznawcy ich nie polecają, a decyzję zawsze podejmuje urzędnik z USC.
Jakie imiona znalazły się na liście imion zakazanych?
Na liście przygotowanej przez Radę Języka Polskiego znalazło się 69 imion. Rodzice mogą mieć problemy z zarejestrowaniem narodzin dziecka, jeśli zdecydują się na jedno z nich.
Lista imion nie polecanych przez Radę Języka Polskiego zawiera następujące imiona:
Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan,
Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian,
Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia,
Dajana,
Emaus, Ewan,
Herrada,
Jaila, Joshua, Julka,
Karla, Klea, Krystina, Kuba (jako imię żeńskie),
Lester, Lilith, Lorina,
Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena,
Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie),
Ole, Opieniek,
Pacyfik, Pakita, Poziomka,
Radek, Rener, Ricardo,
Sofia, Tea,
Teonika, Tonia, Tupak,
Una, Unka,
Veronika, Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William,
Xymena
Warto zaznaczyć, że kilka lat temu wymagania były jeszcze bardziej restrykcyjne. Obecnie na zakazanej liście nie widnieje już kilka pozycji, które były tam jeszcze niedawno. Ich listę zamieszczamy poniżej.
Abigail, Adriana, Aleks, Adrea, Andrzeja, Anetta, Anika, Annika, Antonia, Arian, Ariana, Arianna, Arletta,
Bernadetta, Brajan, Cyntia,
Domicella (Domicela),
Jagna, Jessica, Jozue,
Kamilla, Karmen, Kewin, Klaudian, Korynna (Koryna), Ksymena,
Liliana, Lotar,
Maks, Marieta (Marietta), Marika,
Natan, Nel, Nikola, Nikoleta, Noemi,
Odetta,
Pamela, Petronela (Petronella),
Rajner,
Stella, Sylwana, Syntia,
Wiliam,
Żanetta.
Kiedy urzędnik może odmówić nadania imienia dziecku?
Oprócz listy utworzonej przez językoznawców kierownik USC, który jest jednostką decyzyjną w sprawie, może odmówić rodzicom nadania określonego imienia swojemu dziecku, które nie spełnia pewnych kryteriów.
W Polsce, podobnie jak w innych krajach, istnieje pewien zbiór imion, które nie są akceptowane lub nie zaleca się nadawania dzieciom z różnych powodów.
Do takich imion należą np. imiona obelżywe lub obraźliwe, czyli takie, które wywołują negatywne skojarzenia. Urzędnik nie zgodzi się także, by dziecko nosiło imię, które odpowiada wyrazom pospolitym, nazwom urzędów lub nazwom geograficznym.
W ostatnich latach coraz bardziej liberalnie podchodzi się do wyboru imienia dla dziecka. Dopuszczalne są już imiona, które niejednoznacznie wskazują na płeć dziecka, coraz więcej dzieci nosi też imiona zagraniczne (zwykle są nadawane jednak, gdy jedno z rodziców jest obcokrajowcem).
Warto pamiętać, że wybór imienia dla dziecka jest ważną decyzją. Warto upewnić się, czy wybrane imię nie będzie powodować potencjalnych problemów w przyszłości. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru imienia, warto skonsultować się z urzędem stanu cywilnego lub prawnym ekspertem.
Zobacz też:
Jakie są dzieci urodzone w sierpniu? Jakie mają wady i zalety?
Jakie imiona dla dziewczynek będą modne w 2024 roku?
Lista imion popularnych 100 lat temu, które wciąż są modne