Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Dziecko samo na placu zabaw. Od kiedy dziecko może bez opieki wyjść na dwór?
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 12.07.2023 11:35

Dziecko samo na placu zabaw. Od kiedy dziecko może bez opieki wyjść na dwór?

dzieci na placu zabaw
Fot. Pixaby

Nauka samodzielności to jeden z najważniejszych etapów wychowywania dziecka. Rodzice stopniowo muszą dawać maluchom coraz więcej przestrzeni, by dzieci nabierały nowych umiejętności, a także pewności siebie. Jednym z wyrazów zaufania i nadania sprawczości dziecku może być pozwolenie na samodzielne wyjście na dwór lub zabawę na placu zabaw. Pytanie, jaki wiek będzie najlepszy?

W jakim wieku najczęściej widzicie dzieci na placach zabaw? Czy zawsze są tam pod opieką dorosłego? Czy widujecie samodzielnie bawiące się rodzeństwa? Każdy rodzic ma prawo sam wybrać moment, w którym pozwala dziecku na wyjście na dwór bez opieki. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. 

Dziecko na dworze: przepisy

Najważniejszym dokumentem, który reguluje to, w jakim wieku dziecko może samo wyjść na dwór, będzie Kodeks Wykroczeń. A w szczególności dwa poniższe paragrafy:

„kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.”

„kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.”

Czytasz tutaj, że ktokolwiek narazi dziecko na niebezpieczeństwo, podlega karze. Niebezpiecznym dla dziecka może być wiele sytuacji na drodze publicznej, a nawet placu zabaw w teorii stworzonym dla dzieci. Dlatego warto, byś przyjrzała się nie tylko dacie urodzenia dziecka, ale również jego możliwościom psychomotorycznym oraz poczuciu odpowiedzialności. 

Gotowość dziecka do samodzielnej zabawy na dworze

Zanim wypuścisz dziecko samo na dwór, zapytaj je, czy chce i jest na to gotowe. Jeśli dziecko samo pyta o możliwość samodzielnej  zabawy na dworze, przeprowadź z nim mały wywiad na temat tego, czym jest motywowana chęć pójścia na plac zabaw bez opiekuna.

Ponadto to ty jesteś łącznikiem pomiędzy swoim dzieckiem i światem zewnętrznym. Wiesz, jakie zagrożenia czekają na dworze, ale i widzisz, czy twoje dziecko naprawdę jest gotowe na wyjście na podwórko. Zanim otworzysz drzwi i dziecko radośnie wybiegnie z domu, sprawdź:

 • jakie są okoliczności zabawy - w jakiej odległości od domu jest plac zabaw, jaki obszar dziecko może eksplorować, a na jaką odległość nie może się oddalać, najlepiej wskazać konkretne budynki, czy ławki, które będą granicą dostępnej dla dziecka przestrzeni.
   
 • kto będzie na placu zabaw - czy dziecko będzie bawić się samodzielnie, czy zaprzyjaźniona mama będzie nad nim czuwała, czy wychodzi ze starszym rodzeństwem lub kolegą.
   
 • czy dziecko poradzi sobie z konfliktami - plac zabaw to nie tylko zabawa i śmiech, dobrze wiesz, że zdarzają się tam kłótnie o łopatkę i zdarte kolanka. Czy jesteś pewna, że stan emocjonalny dziecka pozwoli mu na samodzielną obsługę trudnych momentów?
   
 • czy dziecko zna się na zegarku i będzie wiedziało, o której ma wrócić - przy dobrej zabawie czas  szybko leci i twoje dziecko może po prostu zapomnieć, że ma wracać do domu. Poza tym sama wiesz, jak ciężko jest wyciągnąć dziecko z placu zabaw. Wymyślcie  sposób, by przypomnieć dziecku o upływającym czasie - to może być ustalenie, w którym miejscu będzie wskazówka na zegarku, który włożysz mu na rączkę, moment, w którym pojawisz się na placu zabaw, by go odebrać, czy wykonanie połączenia na opaskę geolokalizacyjną.
   
 • ustalone zasady - nie można opuszczać placu zabaw, nie może rozmawiać z obcymi, nie przyjmie żadnych słodyczy ani zabawek od nieznajomych, wykonanie telefonu alarmowego do ciebie, gdy będzie czuło się zagrożone. 

Obawy: jak z nimi walczyć?

Dziecko gotowe do wyjścia, buty założone, a ty stoisz w progu i zaczynasz się martwić? Jeśli odpowiedziałaś sobie na powyższe pytania i ufasz swojemu dziecku, pozwól mu wyjść. Możesz też stopniowo zwiększać odległość między wami. Najpierw usiądź na ławce na placu i obiecaj sobie, że nie będziesz ingerować w zabawę. To pozwoli ci też ocenić, jak twoje dziecko bawi się z innymi dziećmi bez twojego nadzoru.

Potem usiądź poza placem zabaw, rozłóż koc na trawniku, bądź w zasięgu jego wzroku, ale oddaj mu miejsce zabaw we władanie.

Możesz umówić się z jedną z osiedlowych mam, by miała oko na twoje dziecko.

Wspieraj dziecko w tym, że chce być samodzielne. Po jego powrocie nie wypytuj, jak było. Przywitaj się z nim ciepło, uciesz się, że już wróciło. Ono samo opowie ci o tym, co się działo. Jego spokój, pozwoli ci swobodniej oddychać i uwierzyć w to, że potrafi o siebie zadbać. 

Zobacz też: 

Naucz dziecko pić wodę! Zdrowe i smakowite rozwiązania i sztuczki

Dziecko położyło się na chodniku. Tata nie zamierzał się przejmować

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w Polsce w 2021 roku