Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Dziecko urodziło się z ogonem. To niejedyny taki przypadek na świecie
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 08.11.2021 01:00

Dziecko urodziło się z ogonem. To niejedyny taki przypadek na świecie

zawiniątko
Fot: MNstudio, canva.com

Czasami dzieci rodzą się z różnymi wadami rozwojowymi. Do jednej z nich należy na przykład wykształcony ogon u noworodka. W 2021 roku w Portugalii przyszło na świat dziecko z 12-centymetrowym ogonem. To nie pierwszy taki przypadek na świecie.

Każdemu zarodkowi między czwartym a ósmym tygodniem ciąży wytwarza się ogon. Mierzy on około jedną szóstą całej długości zarodka. Z czasem jest on wchłaniany do organizmu i w ten sposób powstaje kość ogonowa. Zdarza się jednak, że ogon, zamiast się wchłonąć, rośnie dalej.

Dziecko urodziło się z ogonem

Czasopismo medyczne "Journal of Pediatric Surgery Case Reports" poinformowało, że w 2021 roku w brazylijskim szpitalu dziecięcym Alberta Sabina urodziło się dziecko z wykształconym 12-centymetrowym ogonem, zakończonym "kulą" o średnicy czterech centymetrów.

Zmian rozwojowych nie wykryto podczas przeprowadzanych wcześniej badań prenatalnych, dlatego zdziwieni byli nie tylko rodzice, ale także lekarze. Ogon został usunięty podczas operacji przez chirurgów, a chłopiec wrócił do zdrowia. W badaniach okazało się, że ogon zawierał naczynia krwionośne, mięśnie i nerwy. Nie było w nim chrząstek ani kości. Mały Brazylijczyk był czterdziestym noworodkiem, który urodził się z ogonem bez kości.

Przyjmowanie kwasu foliowego jest w ciąży bardzo ważne

Istnieją także przypadki narodzin dzieci z wykształconym ogonem, zawierającym elementy kostne. Jak twierdzą lekarze z "Journal of Pediatric Surgery Case Reports" na ogół za ich przyczynę uznaje się rozszczep kręgosłupa, który powoduje rozwinięcie przepukliny zawierającej fragment rdzenia kręgowego. Dlatego tak ważne dla kobiet w ciąży jest przyjmowanie kwasu foliowego. Szczególnie na samym początku, kiedy kształtuje się mózg i rdzeń kręgowy dziecka. Niedobór kwasu foliowego może doprowadzić do wad cewy nerwowej i komplikacji w rozwoju kręgosłupa.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Tagi: Dziecko