Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Dziecko w przedszkolu powiedziało, dlaczego ma smutnego tatę. Czym jest parentyfikacja?
Alicja Czepli
Alicja Czepli 25.08.2021 02:00

Dziecko w przedszkolu powiedziało, dlaczego ma smutnego tatę. Czym jest parentyfikacja?

dziecko
unsplash

Dzieci przejmujące role rodziców - czemu to niebezpieczne zjawisko? Jakimi zagrożeniami w przyszłości grozi?

  • Dziecko smutne z powodu problemów swoich rodziców to alarmujący sygnał

  • Może wtedy zachodzić tak zwana parentyzacja

Można czasem spotkać dzieci, które w wyniku problemów w domu szybciej dojrzewały. Stawały się niejako opiekunami dla własnych rodziców. Tłumaczymy na czym polega zjawisko parentyfikacji.

Czym jest parentyfikacja?

W przedszkolu pewnego dnia dziecko miało smutną minę. Kiedy nauczycielka zapytała, czy coś się stało, odpowiedziało, że "tatuś musi pracować na ogromny kredyt i chodzi smutny". Dorosłą zatkało, że małe dziecko jest świadome tak poważnych problemów swoich rodziców. Niestety nie mowa tu o odosobnionym przypadku. Zdarzają się sytuacje, kiedy rodzice nie radząc sobie z różnymi kryzysami, świadomie bądź nie, przerzucają swoje lęki i frustracje na dzieci. Wówczas potomek czuje się zaangażowany w problem, próbuje pomóc, niejako przejmuje rolę dorosłego. Zjawisko to nosi nazwę parentyfikacji. Zachodzi wówczas gdy rodzic nie spełnia swojej roli, a dziecko nie mając do kogo się zwrócić, samo staje się dorosłym, którego potrzebuje. Zjawisko to zachodzi w patologicznych przypadkach i może mieć poważny wpływ na psychikę dziecka.

Skutki parentyfikacji w życiu dorosłym

Dzieci, które doświadczyły parentyfikacji wspominają, że nie miały nigdy tak naprawdę dzieciństwa. Przez to, że musiały się cały czas pilnować, troszczyć o to by w domu było coś do jedzenia, nie było w ich życiu miejsca na zwykłe zabawy czy wyjścia z rówieśnikami. Skutkować to może ogromnym stresem. W związku z tym, w okresie dojrzewania dzieci po parentyfikacji nie przechodzą okresu buntu. Nie mogą go przejść, bo mają wówczas poczucie, że cały świat się zawali, a rodzice sobie nie poradzą. Nie znają innego świata niż ten, w którym sami są za wszystko odpowiedzialni. W dorosłym życiu zaś może dojść do poważnych problemów z budowaniem relacji. Przez brak odpowiednich wzorców i poczucie, że w relacji z drugim człowiekiem trzeba być tą osobą, która wszystko podtrzymuje i ratuje od kryzysów, powstrzymuje wiele osób od wchodzenia w nie. Podobnie sytuacja wygląda z zakładaniem rodziny — nie chce się swojego dziecka obarczać podobnym ciężarem.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Mamadu

Tagi: