Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Dziewczynka dziwnie się zachowywała. Diagnoza lekarza przeraziła rodziców
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 03.05.2022 11:27

Dziewczynka dziwnie się zachowywała. Diagnoza lekarza przeraziła rodziców

Projekt bez tytułu (1)
fot. FatCamera, canva.com

Rodzice zauważyli, że ich niespełna roczna córeczka o imieniu Sienna dziwnie się zachowuje. Z zaniepokojeniem postanowili wziąć ją do lekarza. Diagnoza była druzgocąca. Dziewczynka miała w głowie guza wielkości piłki do gry w golfa.

Jade i Josh Middleton są rodzicami dwóch córek siedmioletniej Alayiah-Mai i czteroletniej Sienny. U młodszej w 2018 roku rodzice zauważyli niepokojące objawy. Dziewczynka była mniej aktywna i drgały jej oczy.

Dziecko dziwnie się zachowywało

Rodzice Sienny zaniepokojeni zachowaniem córki postanowili udać się z nią do lekarza, który stwierdził u niej zapalenie żołądka. Dziewczynka zgodnie z jego zaleceniami miała odpoczywać i zażywać przepisany antybiotyk. Niestety mimo leczenia objawy nie mijały, a w pewnym momencie nawet się nasiliły. Kiedy dziewczynka spadła z kanapy uderzyła się w głowę, a jej oczy "wywróciły się do tyłu". Mama natychmiast zabrała Siennę do szpitala, gdzie wykonano jej USG i wykryto guz, który miał wielkość golfowej piłki.

Po dokładnych badaniach w Queen's Medical Center w Nottingham, okazało się, że dziewczynka ma rdzeniaka zarodkowego czwartego stopnia. Od razu podjęto leczenie polegające na usunięciu jak największej powierzchni guza. Na szczęście chirurgom udało się wyciąć aż 95 % nowotworu. Pozostałą część poddano chemioterapii. W końcu po trzech latach leczenia Sienna mogła wrócić do normalnego życia i korzystać z uroków dzieciństwa.

Guz

Rdzeniak zarodkowy, czyli medulloblastoma jest nowotworem pierwotnym, który umiejscowiony jest zazwyczaj w móżdżku. Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów centralnego układu nerwowego u dzieci. – Nie zaobserwowano specjalnego wpływu czynników zewnętrznych na rozwój tego raka. Podczas gdy niektóre z zespołów genetycznych mogą predysponować do wystąpienia medulloblastoma, mniej niż 7% pacjentów ma zidentyfikowaną dziedziczną mutację. W literaturze, praktycznie nie spotykane są przypadki rodzinnej medulloblastoma czytamy na portalu onkologicznym Zwrotnikraka.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: parenting.pl, zwrotnikraka.pl

Tagi: guz
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?