Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Dziewczynka wybrała imię na bierzmowanie. Wtedy ksiądz wpadł w gniew
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 28.04.2022 11:17

Dziewczynka wybrała imię na bierzmowanie. Wtedy ksiądz wpadł w gniew

Ksiądz canva PRO
fot. tunart, canva.com

W trakcie bierzmowania katolicy wybierają imię świętego, które później nadawane jest im przez księdza. Chociaż kapłan nie powinien ograniczać młodych w wyborze, to zdarza się, że odmawia przyznania jakiegoś imienia. Ta dziewczynka spotkała się z bardzo ostrą reakcją.

Bierzmowanie udzielane jest kandydatom w wieku pomiędzy 14. a 18. rokiem życia. To wtedy młodzi wstępują w kolejny etap wtajemniczenia chrześcijańskiego i przyjmują wybrane przez siebie imię. Niestety, nie zawsze sakrament ten przebiega bez przeszkód.

Wybór imienia na bierzmowanie

Bierzmowanie to sakrament przyznawany w Kościele katolickim, prawosławnym i anglikańskim. Przyjmuje się go tylko jeden raz w życiu, a jego celem jest wzmocnienie wiary i silniejsze związanie z kościołem.

W trakcie sakramentu katolikom nadawane jest imię wybranego świętego. Nie od dziś wiadomo, że młodzi często wyłaniają je bez zastanowienia. Zdarza się, że chcą zażartować z księdza lub zrobić wrażenie na przyjaciołach. W teorii jednak powinni kierować się życiorysem świętego, który nosił wybrane przez nich imię. Jest to sakrament religijny, który powinien być traktowany w pełni poważnie.

Księdzu na spodobało się jej imię do bierzmowania

Pewna nastolatka podzieliła się z portalem edziecko.pl swoimi doświadczeniami z bierzmowania. Przyznała, że ksiądz z jej parafii był niezwykle wymagający i krytyczny wobec wybieranych imion.

- Już na początku ksiądz zapowiedział, żeby każdy zastanowił się, jakie imię chciałby przyjąć podczas bierzmowania. Powiedział, że jest pełna dowolność, ale imię powinno pochodzić od świętych kościoła. Byliśmy podekscytowani i rozmawialiśmy o tym przez pół roku — wyznała dziewczyna.

Jedna z jej koleżanek postawiła na oryginalne i mało znane imię. Gdy ksiądz je usłyszał, wpadł w gniew. Rozzłościł go fakt, że imię jest pochodzenia niemieckiego, a młoda dziewczyna niewątpliwie wybrała je dla żartu.

- Hania wybrała imię Kunegunda. Ksiądz podniósł głos i powiedział, że na pewno wzięła je dlatego, że jest prześmiewcze i jest pochodzenia niemieckiego. Kapłan odmówił i nakazał wybrać inne imię. Poprosił, aby dziewczyna przygotowała listę pięciu imion, a później on wskaże te najwłaściwsze. Widać, że rozzłościła go — opowiedziała nastolatka.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: edziecko.pl

Tagi: bierzmowanie