Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Food chaining — sprawdzona metoda na niejadka
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 28.04.2022 12:17

Food chaining — sprawdzona metoda na niejadka

Niejadek canva PRO
fot. GCShutter, canva.com

Ciężko jest urozmaicić dietę niejadka. Maluch z niechęcią patrzy na obce jedzenie, a wszelkie próby podsuwania nowych pokarmów kończą się niepowodzeniem. Istnieją jednak techniki, które pomogą rodzicom w przyzwyczajeniu dziecka do różnorodnej żywności. Jedną z ciekawszych jest food chaining.

Food chaining to metoda polecana przez terapeutów żywieniowych. Pomimo obcobrzmiącej nazwy, sposób ten jest prosty i łatwy do wprowadzenia. Jego celem jest oswojenie dziecka z nowymi produktami na podstawie znanych preferencji smakowych i sensorycznych.

Food chaining — sposób na niejadka

Znacznie łatwiej zachęcić dziecko do jedzenia nowych produktów, jeśli będziemy korzystać z tego, co już zna. Przykładowo, jeśli maluch lubi kaszę, można pomiędzy nią ukryć np. ziarnka ryżu. Podobnie z owocami czy warzywami. Jeśli dziecko lubi maliny, można przemycić je razem z garścią innych owoców leśnych.

W technice food chaining rodzice mogą eksperymentować do woli. Ważne, tylko by maluch nie odczuł ogromnej zmiany. Bazą posiłku powinno być coś, co zna i lubi. Ponadto nie powinno się namawiać dziecka do spróbowania nowości. Decyzje powinno podjąć samo. Nawet jeśli maluch tylko spróbuje obcego pożywienia lub zacznie się nim bawić, powinniśmy cieszyć się z drobnego kroku naprzód w jego relacji z jedzeniem.

Jak przekonać niejadka do jedzenia?

Innym sposobem na zachęcenie dziecka do jedzenia jest bawienie się kształtami i wzorami. Ta technika jest już znana przez wszystkich rodziców. Warzywa czy owoce na talerzu możemy układać w fantazyjne wzory, których atrakcyjność zachęci dziecko do jedzenia.

Warto również zaangażować malucha w zabawę. Ciekawym sposobem jest ukazanie mu walorów różnych produktów, wykorzystując przy tym swoją kreatywność. Przykładowo, można zorganizować konkurs głośnego gryzienia papryki czy szybkiego rozbijania orzechów. W ten sposób pożywienie stanie się czymś ciekawym i znajomym, a dziecko bez zastanowienia zacznie je zajadać. Poza tym nawet gotowanie może stać się dobrą zabawą. Warto zaangażować malucha w proste czynności i pozwolić mu pomóc w kuchni. Dzięki temu jedzenie stanie mu się bliższe, a on zaciekawiony zacznie podjadać unikane wcześniej produkty.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: mamadu.pl