Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > "Gdzie jest ten zakaz?!". Nastolatek pokazał, ile jednorazówek może kupić bez kontroli
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 25.06.2024 09:18

"Gdzie jest ten zakaz?!". Nastolatek pokazał, ile jednorazówek może kupić bez kontroli

prowowakcja jednorazówki
Fot. Portal Parentingowy

Jeszcze przed wakacjami w życie miał wejść zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. Nie wszedł. Przez brak regulacji prawnych oraz jakiejkolwiek kontroli ze strony sprzedawców w te wakacje tysiące nastolatków popadnie w uzależnienie od nikotyny. Ta prowokacja dziennikarska pokazała, jak łatwo jest dzieciom kupić trującą używkę.

16-letni Bartek w kilkanaście minut odwiedził kilka sklepów, w których sprzedawane są e-papierosy jednorazowe. Ile z nich udało mu się kupić?

E-papierosy jednorazowe - nowa plaga wśród nastolatków

Co drugi polski uczeń (47,6 proc.) ma w plecaku e-papierosa. Dominują te o smakach owocowych lub deserowych – używa ich 6 na 10 wapujących uczniów (61,3 proc.). Na długiej przerwie w szkole nie czuć już papierosowego dymu. W powietrzu unoszą się za to zapachy mango, brzoskwini, ananasa czy gumy balonowej.

– E-papierosy na dobre zajęły miejsce tradycyjnych papierosów w polskiej szkole. Coraz częściej są to e-papierosy jednorazowego użytku, o słodkich, deserowych lub owocowych smakach, które ładnie pachną i dobrze smakują. 7 na 10 uczniów, którzy używają e-papierosów, wskazało smak i zapach jako dwa główne powody popularności e-papierosów. Nie śmierdzą jak dym papierosowy, mają nowoczesne i kolorowe opakowania, a na dodatek są łatwo dostępne w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych, czy specjalnych sklepach dla wapujących – mówi Rafał Molenda ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin.

papierosy w szkole.jpg

Prowokacja dziennikarska

To właśnie postanowiliśmy sprawdzić. Nasz aktor, 16-letni Bartek, wybrał się na spacer w centrum Warszawy, w tym w okolice siedziby Ministerstwa Zdrowia, by przekonać się, czy ktokolwiek przeszkodzi mu w zakupie słodkiej trucizny.

Uzbrojeni w kamerę szpiegowską odwiedziliśmy kioski i stoiska w centrum Warszawy przy tzw. patelni oraz sklepy w pobliżu ul. Miodowej 17. Bartek prosił o jednorazówki różnych firm i różnych smaków. Sporadycznie zdarzało się, aby ktoś zapytał go o dowód. Choć chłopak miał przy sobie dokument z datą urodzenia, która podawała jego prawdziwy wiek, niewielu sprzedawców potrafiło obliczyć, ile ma lat. Sami zobaczcie.

W ciągu kilkunastu minut nastolatek kupił kilkanaście e-papierosów jednorazowych. Każde urządzenie to równowartość trzech paczek papierosów. Ile nikotyny byłby w stanie przyjąć jego młody organizm? Do jakich szkód mogłoby doprowadzić potężne zatrucie jednorazówkami?

Zakaz sprzedaży jednorazówek

Regulacje zakazujące sprzedaży e-papierosów jednorazowych miały pojawić się przed wakacjami. Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna jeszcze przed końcem roku szkolnego zapowiadała, że jej resort gotowy jest do wprowadzenia nowego prawa.

"Mam projekt ustawy gotowy i w przyszłym tygodniu będę rozmawiała w KPRM. Jestem po wszystkich konsultacjach, analizach z ekspertami, przede wszystkim z lekarzami. Jestem przekonana, że zdążymy z ustawą, która zabezpieczy dzieciaki. Mam nadzieję, że do wakacji uda się zabezpieczyć dzieci i młodzież do 18. roku życia" - powiedziała szefowa resortu zdrowia na koniec maja.

Zakazu jednak nie ma, a dzieci bez przeszkód mogą kupić trujące jednorazówki. Nasza prowokacja obnażyła smutną prawdę, w której nastolatki bez kontroli mogą zaopatrzyć się nie w jednego a kilkanaście e-fajek jednorazowych. Im szybciej ich zabronimy, tym lepiej. Gdzie jest ten zakaz, pani ministro?

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?