Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > 800+ po rozwodzie. Sąd może rodzicom nakazać podzielić się pieniędzmi
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 24.06.2024 08:46

800+ po rozwodzie. Sąd może rodzicom nakazać podzielić się pieniędzmi

mama córka
Fot. Freepik

800+ to spory wkład do budżetu rodziców. Sprawa jest prosta, kiedy oboje rodzice mieszkają z dzieckiem, prowadzą wspólne gospodarstwo domowe i razem zarządzają budżetem. Schody zaczynają się, kiedy rodzice się rozstają, dzielą opieką, kosztami wychowania dziecka, a atmosfera między nimi nie jest najprzyjemniejsza.

W takiej sytuacji sąd może zadecydować, że 800+, podobnie jak opieką nad dzieckiem trzeba się podzielić. Mamy to kilka możliwości przewidzianych w prawie, ale i takie, które "na logikę" sprawdzą się najlepiej.

Kto pobiera 800+ na dziecko po rozwodzie

Zwykle jeszcze przed pierwszą rozprawą rozwodową jedno z rodziców wyprowadza się ze wspólnego mieszkania. W trakcie procesu rozwodowego, czy o opiekę, 800+ pobiera rodzic, który sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. Jeśli więc jedno z rodziców wyprowadza się, a drugie zostaje z potomstwem, z którym drugie ma kontakt np. tylko w weekendy, to świadczenie przysługuje osobie, która na co dzień mieszka z pociechami.

Jeśli obydwoje rodzice wciąż zamieszkują z dzieckiem, prawo do świadczenia ma ten rodzic, który złożył wniosek o świadczenie jako pierwszy. Należy przy tym pamiętać, że 800+ to świadczenie, które jest przeznaczone na zaspokojenie potrzeb dziecka, nie rodzica. Jeśli rodzi to konflikt między opiekunami, można zwrócić się do sądu o uregulowanie tej kwestii.

mama syn
Fot. Freepik

Alimenty na dziecko a 800+

Jeśli ojciec dziecka wyprowadza się ze wspólnego mieszkania i płaci alimenty matce, to ona pobiera świadczenie z programu Rodzina+. Zakłada się wówczas, że to matka jest rodzicem sprawującym opiekę faktyczną. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że świadczenie 800+ nie wpłynie na wysokość alimentów. Sąd weźmie pod uwagę wszystkie źródła dochodów rodziców, a także faktyczne koszty utrzymania.

Jeśli rodzic, który sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem i otrzymuje 800+ ma znacznie wyższe dochody od tego rodzica, który ma ograniczony kontakt z dzieckiem, zasądzone alimenty będą niższe, niż w odwrotnej sytuacji.

800+ a opieka naprzemienna

Jeśli rodzice wyrokiem sądu mają uregulowaną opiekę naprzemienną, możliwe jest pobieranie świadczenie proporcjonalnie do faktycznie sprawowanej opieki. Jeśli więc podzielicie się tydzień do tygodnia - możecie ubiegać się o wypłaty po 400 zł miesięcznie każdy.

Warto dodać, że jest to możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy żadne z rodziców nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej. Jeśli zachodzi taka sytuacja, 800+ pobiera tylko opiekun, który ma pełną władzę rodzicielską. Sąd może też (mimo umowy rodziców) ustalić opiekuna faktycznego, wówczas on pobiera całość świadczenia na dziecko. Sąd może zlecić wywiad środowiskowy, który ustali, kto sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem.

Co zrobić z 800+ po rozwodzie

Najrozsądniej jest się dogadać - dla dobra dziecka. Jeśli to tylko możliwe, warto wspólnie podjąć decyzję o potrzebach, które ze świadczenia 800+ będą zaspokajane. Zwykle rodzice decydują o przeznaczeniu tych środków na edukację: opłaty za przedszkole, korepetycje, zajęcia dodatkowe, latem na wypoczynek. Jednak realnie 800+ po prostu... przejadamy.

Innym pomysłem, który sugerują rozwodnicy, jest założenie konta oszczędnościowego dla dziecka i przelewanie tam pieniędzy z 800+. Jedni mówią, że dziecko dostanie je na 18 urodziny, inni, że sięgają po świadczenie, gdy pojawiają się większe wydatki. Nowy rower, kolonie letnie, aparat ortodontyczny - wówczas nie trzeba już się na to wszystko składać.

Zobacz także:

100 tys. dzieci zniknęło z radaru. ZUS ma wielki problem

Wypłaty 800+ w lipcu opóźnione. Niektórzy nie dostaną pieniędzy przed urlopem

Rodzice zapomnieli o wnioskach o 800+ i nie dostaną pieniędzy. ZUS apeluje o składanie dokumentów

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?