Internautka dokonała diagnozy dziecka po zobaczeniu jego zdjęcia
Wrzucanie zdjęć dzieci do sieci może być niebezpieczne. Wciąż przestrzega się przed tym rodziców. Ten przypadek jest jednak wyjątkiem. Dzięki temu, że pewien tata opublikował zdjęcie noworodka w mediach społecznościowych, dowiedział się, że powinien udać się z nim do lekarza.
Pewien tata, chcąc pochwalić się nowo narodzoną córeczką, udostępnił jej zdjęcie w portalu społecznościowym. Fotografia została wykonana zaraz po kąpieli. Dziecko miało na niej taką minę, jakby zaraz miało się rozpłakać.
Tata pokazał zdjęcie noworodka
- "Pierwsza kąpiel mojej córki nie poszła dobrze" - napisał użytkownik Imgura o pseudonimie B3RT0
Pod zdjęciem znalazło się wiele komentarzy, w których internauci zachwycali się zabawną miną dziecka. Wśród nich znalazł się także komentarz znajomej lekarki. Pediatra zwróciła jednak uwagę na coś innego.
Podwyższony poziom bilirubiny
- Czy jej oczy nie są zażółcone? Wyglądają jakby były, ale całe zdjęcie jest trochę przebarwione na żółto. Pewnie jest ok, ale żółtaczka jest u noworodków symptomem hiperbilirubinemii, która jest powszechna w pierwszych dniach lub tygodniach życia. Jeśli jej oczy czy skóra wyglądają żółtawo, prawdopodobnie powinniście odwiedzić lekarza. Jestem pediatrą - napisała w komentarzu internautka.
Ojciec dziecka, po przeczytaniu komentarza pediatry, postanowił zgodnie z jej radą, wziąć dziecko do lekarza. Okazało się, że znajoma lekarka się nie myliła i dziewczynka miała podwyższony poziom bilirubiny. Tata przyszedł na badanie we właściwym momencie. Gdyby tego nie zrobił i dziewczynka nie otrzymałaby pomocy specjalistów, mogłoby dojść do nieodwracalnych zmian w jej mózgu.
Żółtaczka u noworodka
Żółtaczka u noworodka na ogół jest stanem fizjologicznym. Ma ją 80 % wcześniaków i 60 % dzieci, urodzonych w terminie. Jej objawem jest żółty kolor skóry, wszystkich błon śluzowych, a także białek oczu noworodka. Zażółcenie jest wynikiem podwyższonego stężenia bilirubiny (żółtego barwnika), z którego wydalaniem wątroba dziecka sobie nie radzi.
Żółtaczka na ogół nie wymaga leczenia. Natomiast jeżeli skóra dziecka jest mocno zażółcona, należy być pod kontrolą lekarza, który może zlecić wykonanie badania w celu skontrolowania poziomu bilirubiny we krwi. W przypadku kiedy jej stężenie przekracza 12-15 mg %, dziecko wymaga leczenia.
My daughter's first bath didn't go so well (x-post from r/pics)
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Informujemy, komu należą się pieniądze
-
Minister Edukacji i Nauki ogłosił zmiany w szkołach. Wzrośnie subwencja oświatowa
Źródło: edziecko.pl, medonet.pl