Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Minister Edukacji i Nauki ogłosił zmiany w szkołach. Wzrośnie subwencja oświatowa
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 14.11.2021 01:00

Minister Edukacji i Nauki ogłosił zmiany w szkołach. Wzrośnie subwencja oświatowa

Minister Edukacji i Nauki
Fot: Beata Zawadzka/East News

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja powiedział, że wzrośnie roczna subwencja oświatowa z poziomu 52 mld do 61 mld złotych. "To będą środki finansowe na wynagrodzenia nauczycieli i podwyżki".

Minister Czarnek podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja opowiedział o planowanych zmianach w oświacie. Jedną z nich są podwyżki dla nauczycieli, a także zmiana systemu.

Minister Edukacji i Nauki na antenie Radia Maryja

Szef MEiN zapewniał, że na zmiany w oświacie są prawie 4 mld zł w rezerwie w projekcie budżetu. Z czego 3 mld mają być przeznaczone na podwyżki już w przyszłym roku. Przypomniał także, że w ciągu ostatnich 15 miesięcy z rządowych pieniędzy do samorządów, trafiło 5 mld zł. - Prawda jest taka, że musimy podnieść wynagrodzenia dla nauczycieli po to, żeby uatrakcyjnić zawód nauczyciela, ale też musimy zmienić system. Nauczyciel ma być dla ucznia, a nie dla biurokracji ani dla korepetycji -mówił minister Czarnek.

Mniej biurokracji, więcej czasu dla uczniów

Minister poinformował także o planach wprowadzenia pensum w ramach 40-godzinnego czasu pracy. Wprowadzone zmiany mają na celu odbiurokratyzowanie zawodu nauczyciela, tak aby mógł on czas, który dotychczas musiał poświęcić na biurokrację, poświęcić uczniom. Jednocześnie podkreślił, że nie będzie wymagane od nauczycieli, aby pracowali więcej niż obecnie.

- Nauczyciele są dla ucznia, a nie dla biurokracji. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której rodzice i uczeń będą mogli skorzystać z konsultacji u nauczycieli będących w szkole, by pomóc mu podciągnąć się w nauce.  To wszystko w ramach 40-godzinnego czasu pracy. -wyjaśniał.

Podwyżki i wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Minister Edukacji i Nauki poinformował o planowanych podwyżkach dla nauczycieli, a także o propozycji Ministerstwa Edukacji i Nauki, która mówi o przejściu na wcześniejsze emerytury dla nauczycieli.

– Nauczyciele będą mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury po 20 latach pracy dydaktycznej (…). Roczna subwencja  oświatowa wzrośnie z poziomu 52 mld zł do 61 mld. To będą wszystko środki finansowe na wynagrodzenia nauczycieli i podwyżki -mówił minister.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: radiomaryja.pl