Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Jak dziecko może zarobić pieniądze? Możliwości jest wiele, podpowiadamy
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 23.03.2022 04:21

Jak dziecko może zarobić pieniądze? Możliwości jest wiele, podpowiadamy

Dziewczynka
fot. pixelshot, canva.com

Polskie prawo dopuszcza pracę nieletnich. Jednak, aby młodociani zostali do niej dopuszczeni, muszą spełnić kilka warunków. Podpowiadamy, jak dziecko może samodzielnie zarobić pieniądze i szybko stać się niezależne.

Coraz więcej młodych ludzi podejmuje prace dorywcze. Najmłodsi mogą zacząć zarabiać już przed 13. rokiem życia. Prawo jest tu jednak bardzo restrykcyjne.

Jak dziecko może zarobić pieniądze?

Osoba przed 15. rokiem życia może pracować tylko za zgodą rodziców i inspektora pracy. Nawet umowę muszą podpisać jego prawni opiekunowie. Zajęcia, do których dziecko jest prawnie dopuszczone to: rozdawanie ulotek, zarabianie na hobby lub umiejętnościach, pomaganie sąsiadom lub branie udziału w wydarzeniach artystycznych.

Po 15. roku życia młodociany może zacząć pracować na etacie. Jednak, aby go do tego dopuszczono, najpierw musi otrzymać zaświadczenie od lekarza i ukończyć szkołę podstawową. W jego przypadku możliwości zarobkowe rozszerzają się do: udzielania korepetycji, pracy w sklepach i gastronomii, pomocy przy zbiorach i wypełniania ankiet.

Ile godzin może pracować dziecko?

Dziecko przed 15. rokiem życia nie może pracować dłużej niż przez 6 godzin dziennie. Po przekroczeniu wspomnianego wieku dozwolone godziny pracy przedłużają się do 7 godzin dziennie (ale tylko w czasie wakacji).

Według prawa nieletni w przedziale 15-18 nie mogą pracować w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Przysługuje im 14-godzinna dobowa przerwa w pracy.

Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to młodocianych dotyczą te same zasady, co dorosłych. Pensje przyznawane są na podstawie kwalifikacji, doświadczenie i umiejętności. Pracodawcy muszą mieć na uwadze obowiązujące minimalne wynagrodzenie.

Źródło: bankomania.pkobp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Tagi: pieniądze