Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Każda mama powinna to wiedzieć
Marta Uler
Marta Uler 05.09.2023 12:45

Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Każda mama powinna to wiedzieć

Kalendarz pylenia na wrzesień
Shutterstock

Mogłoby się wydawać, że pod koniec lata alergicy powinni już wreszcie odetchnąć. Rośliny powoli kończą przecież kwitnienie i przygotowują się do zimy.

Niestety, również o tej porze roku może nam doskwierać uczulenie. Jeśli twoje dziecko kaszle i cieknie mu z nosa, to wcale nie musi oznaczać infekcji. Zobacz kalendarz pylenia na wrzesień.

We wrześniu też można mieć alergię

Wydawać by się mogło, że teraz, kiedy przyroda zaczyna przygotowywać się do zimy, alergie powinny już ustępować. Jednak o tej porze roku alergeny mają się także niestety całkiem dobrze. A zatem, jeśli ty lub twoje dzieci, zaczynacie pokasływać, macie katar lub obie te przypadłości naraz, to właśnie może być to.

Początek roku szkolnego kojarzy się raczej z infekcjami, dzieci udają się do placówek, a jak wiadomo, im większe zagęszczenie na jednym metrze powierzchni, tym większe ryzyko zachorowania. Jednak we wrześniu zdecydowanie dochodzą do tego jeszcze alergie. Kalendarz pylenia na wrzesień prezentuje się całkiem imponująco.

Trawy.jpg

Pylą jeszcze trawy, ale najsilniej – grzyby

Pod koniec lata alergia na trawy powinna już stopniowo ustępować. Pylą jeszcze: bylica, komosa i ambrozja, ale są to już ostatnie ich „podrygi”. Wkrótce rośliny te przejdą w stan uśpienia i aż do wiosny będziemy mieć spokój. Natomiast, jak wynika z powyższej tabelki, wrzesień to zdecydowanie czas grzybów.

Wiedzą o tym doskonale nie tylko grzybiarze, ale i właśnie osoby uczulone na Cladosporium lub Alternaria. We wrześniu uczulają najsilniej. To szybko się nie skończy. Alergicy mogą odczuwać działanie grzybów praktycznie do końca roku. 

Alergia na grzyby – objawy

Jak odróżnić zwykłą infekcję od alergii? Cóż, nie jest to niestety takie proste i bywa, że nawet lekarze mają z tym problemy. Przeziębienie i alergia mogą objawiać się niemal identycznie. W obu przypadkach może pojawić się zmęczenie, kaszel i katar, czy trudności w oddychaniu.

Zarówno w przypadku infekcji, jak i alergii, w nocy możemy doświadczać spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, co utrudnia zasypianie lub wybudza poprzez atak nagłego kaszlu. Jednak alergia zwykle nie wywołuje bólu gardła ani podwyższonej temperatury ciała. 

Podczas gdy „zwykła” infekcja trwa około 7-10 dni, z alergią mamy do czynienia dłużej. Jeśli ty lub twoje dziecko, od dłuższego czasu nie możecie pozbyć się kataru lub uczucia zapchanego nosa, jeśli wciąż pokasłujecie, można przypuszczać, że to alergia. 

Moje dziecko ma alergię – i co dalej?

Diagnozę musi postawić lekarz – nigdy nie róbmy tego sami. Specjalista powinien zlecić odpowiednie badania. Jak się okazuje, już z morfologii można wiele wyczytać. O alergii (ale także o zakażeniu pasożytami) może świadczyć podwyższony poziom eozynofili. Kolejnym pomocnym tu badaniem, które wykonuje się z krwi, jest oznaczenie IgE.

Pediatra może skierować dziecko do alergologa, który zaleci szerszy panel badań z krwi lub testy skórne. Gdy w końcu padnie diagnoza, można będzie rozpocząć właściwe leczenie. Dzięki lekom mały alergik w końcu poczuje się lepiej. Jak we własnym zakresie pomóc dziecku? 

Po pierwsze – po każdym spacerze, szczególnie w lesie lub parku, należy dokładnie umyć twarz i ręce. Warto także przepłukać nos solą fizjologiczną w sprayu, a ubranie zdjąć i wrzucić do pralki. Rozważ zakup oczyszczacza powietrza. Dzięki temu urządzeniu zdecydowanie rzadziej można wietrzyć mieszkanie, uniemożliwiając tym samym wtargnięcie do środka pyłków.

Uczulenie na banany u dzieci. Objawy, na które należy zwrócić uwagę

Alergia na orzeszki. Na te rzeczy warto zwrócić uwagę

Alergia w ciąży