Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Mamy poradnik
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 02.03.2022 01:00

Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Mamy poradnik

dzieci w czapkach
fot. pixelfusion3d, canva.com (zdjęcie ilustracyjne)

Obywatele ukraińskich miast nie zastanawiają się długo, biorą najpotrzebniejsze rzeczy i uciekają przed toczącą się w ich kraju wojną. Czekając wiele godzin, w końcu przekraczają granicę. Są już bezpieczni, ale wtedy pojawia się pytanie: co dalej?

Uchodźcy po przekroczeniu granicy, mogą bez ograniczeń przemieszczać się po Polsce, a w razie chęci udania się do innego kraju powinni skontaktować się z jego ambasadą. Natomiast jeżeli planują zostać, mogą liczyć na pomoc polskiego rządu.

Jak pomóc dzieciom z Ukrainy?

W punktach recepcyjnych znajdujących się głównie przy granicy polsko-ukraińskiej, ale także w każdym województwie, ukraińscy uchodźcy z dziećmi mogą otrzymać pomoc w organizacji miejsca do tymczasowego zakwaterowania oraz transportu do niego. M.in. miejscami zakwaterowania są mieszkania zgłoszone przez mieszkańców.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia opiekę medyczną obywatelom Ukrainy na takich samych zasadach jak ubezpieczonym Polakom.

- Każdy, kto posiada dokument po przekroczeniu granicy, czy to pieczątka w paszporcie czy zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną, uzyska darmowy dostęp do polskiej służby zdrowia - poinformował w rozmowie z reporterką TVN24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Praca i szkoła dla uchodźców z Ukrainy

Obywatele Ukrainy mogą liczyć także na wsparcie w znalezieniu zatrudnienia. Powiatowe lub wojewódzkie Urzędy Pracy oferują im pomoc w znalezieniu pracy. Aby z niej skorzystać, wystarczy skontaktować się z konkretnym urzędem lub Infolinią "Zielona Linia" - 19524.

Ukraińscy uczniowie mogą nieodpłatnie korzystać z nauki w polskich szkołach. W celu zapisania dziecka do szkoły rodzice powinni złożyć wniosek w odpowiedniej placówce. Jeżeli podstawówka znajduje się w rejonie zamieszkania dziecka, to zostanie ono przyjęte z urzędu. Przyjęcie do innych placówek będzie zależało od tego, czy będą miały wolne miejsca. Gdyby ktoś potrzebował pomocy w tej sprawie, to może zgłosić się do urzędu gminy.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: tvn24.pl