portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Jaki sposób czyszczenia przestrzeni międzyzębowych będzie dla Ciebie najlepszy?
Redaktor Redaktor
Redaktor Redaktor 09.11.2023 15:29

Jaki sposób czyszczenia przestrzeni międzyzębowych będzie dla Ciebie najlepszy?

czyszczenie zębów
Fot. Materiały partnera

Dbasz o jamę ustną, a jej higiena jest dla Ciebie niezwykle ważna? Jest aspekt, który może 
wydawać się mało znaczący, ale ma ogromny wpływ na jakość naszego uśmiechu – czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. To nie jest temat, o którym rozmawiamy przy kawie lub lubimy się chwalić na imprezach, ale warto mu poświęcić uwagę. Dlaczego? Bo brak higieny w przestrzeniach międzyzębowych może prowadzić do kłopotów - a nikt nie lubi próchnicy czy zapalenia dziąseł, prawda?

Czym czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Zanim przejdziesz do wyboru narzędzia do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, musisz zrozumieć, dlaczego to jest tak ważne. Otóż przestrzenie międzyzębowe to takie zakamarki  naszej jamy ustnej, gdzie jedzenie i bakterie lubią się ukrywać, zostawać na dłużej. To idealne  miejsce do „przechowywania” resztek z posiłku, które bakterie uwielbiają.

Ci nieproszeni goście mogą powodować próchnicę. Oprócz tego wywołują stany zapalne dziąseł, a efekt jest dokładnie taki, jak w starym dowcipie: "Moje dziąsła krwawią, kiedy myję zęby... pewnie  muszę przestać je myć!". Czym więc możesz się wspierać w walce o higienę przestrzeni  

Nici dentystyczne

Nić dentystyczna to klasyk gatunku. Działa jak mała elastyczna nitka, która umożliwia 
dokładne usunięcie resztek jedzenia i płytek nazębnych z trudno dostępnych obszarów między  zębami. Idealnie sprawdzi się w przypadku ścisłe osadzonych lub stłoczonych zębów. Są różne  rodzaje, od tradycyjnych po takie o miętowym smaku czy dostosowanych do szczególnych  potrzeb, np. aparatów ortodontycznych. Nić GUM ORTHO ma cienką, sztywną przewleczkę, dzięki czemu można ją łatwo wprowadzić pod aparat.

Gumowe szczoteczki międzyzębowe

To cienkie szczoteczki tzw. SOFT-PICKS. Posiada miękkie gumowe włosie, które podczas 
wprowadzania między zęby delikatnie masuje dziąsło i pomaga usunąć zanieczyszczenia. 
Szczoteczki są dostępne w różnych rozmiarach, co pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo możesz wybrać szczoteczki o miętowym smaku i zapachu, co zwiększa komfort i poczucie świeżości w jamie ustnej.

pexels-hikmet-toprak-16955599.jpg

Szczoteczki międzyzębowe z włosiem

To takie maleńkie szczoteczkowe cudaki, które potrafią wyręczyć nici dentystyczne w dostaniu się w trudne miejsca. Są wygodne, a wybór wielkości zależy od tego, jakie masz szczeliny między zębami. Ich włosie pokryte jest antybakteryjną powłoką zapewniającą ochronę przed szkodliwymi bakteriami. Dostępne są także szczoteczki, takie jak GUM BI-DIRECTION, posiadające sprytnie obracającą się konstrukcję, która umożliwia jej zatrzaśnięcie w dwóch różnych pozycjach. To pozwala na oczyszczenie różnych części jamy ustnej.

Irygator jamy ustnej

Irygator (dentystyczny / oralny) używa strumienia wody lub roztworu, żeby wyczyścić 
przestrzenie międzyzębowe. Irygatory są łagodne dla dziąseł, dostępne w różnych modelach, oferujących liczne tryby i ustawienia strumienia wody, co pozwala dostosować ich działanie do indywidualnych potrzeb międzyzębowych?

Indywidualne potrzeby

Każda osoba ma inne potrzeby związane z higieną przestrzeni międzyzębowych. Warto wybrać metodę, która najlepiej odpowiada Twoim indywidualnym preferencjom.

Wygoda użycia

Ważne jest, aby wybrać narzędzie, z którym będziesz się czuć komfortowo. Łatwość obsługi ma ogromne znaczenie, bo to zachęca do regularnego używania. Niektórzy ludzie preferują szczoteczki międzyzębowe, czyli SOFT-PICKS, podczas gdy inni wolą irygator do jamy ustnej lub nici dentystyczne. Każdy wybór jest dobry, jeśli pozwala na odpowiednią i dokładną higienę.

Rekomendacje dentysty

Swój wybór narzędzi do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych zawsze warto skonsultować z dentystą, który może doradzić, jaka metoda jest najlepsza dla Ciebie. Będzie również mógł ocenić po czasie skuteczność, a w razie potrzeby zasugerować inne rozwiązanie.

Kontynuację nawyku

Wybierz narzędzie, które będzie dla Ciebie łatwe do włączenia w codzienny rytuał higieny 
jamy ustnej. Regularność w dbaniu o higienę jamy ustnej jest kluczowa, dlatego czyszczenie przestrzeni międzyzębowych musi stać się rutyną, a nie dodatkowym uciążliwym obowiązkiem.

pexels-andrea-piacquadio-3946990.jpg

Dlaczego higiena jest taka ważna?

Wniosek, jaki powinien pozostać w Twojej głowie, jest jeden – higiena przestrzeni 
międzyzębowych jest niemniej ważna niż mycie zębów szczoteczką czy płukanie jamy ustnej płynem, ale to od Ciebie zależy, w jaki sposób ją wykonasz. 

Warto inwestować czas i uwagę w dbanie o te trudno dostępne obszary, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem przez wiele lat. To kwestia zdrowia i pewności siebie. Wybierz narzędzie, które będzie dla ciebie najlepsze, a Twój uśmiech odwdzięczy się pięknym i zdrowym blaskiem. Powodzenia!

GUM posiada w swojej ofercie większość wymienionych powyżej narzędzi do czyszczenia 
przestrzeni międzyzębowych. Wśród produktów marki znajdziesz także kompletne linie 
produktów dedykowane konkretnym potrzebom zdrowia jamy ustnej. Konsumenci docenili markę GUM, przyznając jej Złote Godło w ogólnopolskim konkursie Laur konsumenta 2023 w kategorii Jakość i innowacyjność - Specjalistyczne produkty do jamy ustnej.