Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Jedzie autem i płacze. A inne dzieci śpią całą drogę. Co z nim nie tak?
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 28.07.2023 15:19

Jedzie autem i płacze. A inne dzieci śpią całą drogę. Co z nim nie tak?

dziecko płacze w samochodzie
fot. Canva.com

Twoje dziecko jedzie autem i płacze? Podróże, zamiast cieszyć, tylko cię stresują? Powodów niechęci dziecka do jazdy samochodem może być kilka. Wyjaśniamy, jak radzić sobie z takim zachowaniem malucha? Oto sprawdzone metody, które pomogą zarówno dziecku, jak i rodzicom odzyskać spokój podczas podróży.

Jasiek zaczyna płakać , jak tylko wsiądzie do auta, czasem udaje mi się go usadzić w foteliku bez łez, wtedy zwykle marudzenie zaczyna się po około 15 minutach. Trudno nam wybrać się w dalszą podróż. Gdy był niemowlakiem, raczej spał w drodze. Problemy zaczęły się w drugim roku życia. Ostatnio się nasilają. Jasiek ma teraz półtora roku. Planujemy dłuższy wyjazd na wakacje, to ma być objazdówka ze znajomymi, którzy też mają małe dzieci. Ich maluchy świetnie zdają egzamin jako podróżnicy. Jak możemy pomóc Jaśkowi? Co może być przyczyną jego łez?

Sytuacja opisana przez naszą czytelniczkę to dowód, że nie wszystkie dzieci przepadają za jazdą samochodem. Choć większość maluchów usypia po kilku minutach jazdy, niektóre nie śpią mimo przejechania wielu kilometrów. Gorzej jest z tymi, które płaczą już niemal na widok samochodu.

Niektóre dzieci mogą przejawiać lęk lub niechęć do jazdy samochodem. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak niewygodne siedzenie, zmęczenie, nudzenie się, strach związany z nowym doświadczeniem lub ogólnie nieprzyjemne wspomnienia związane z jazdą samochodem. U dziecka w podobny sposób może też objawiać się choroba lokomocyjna.

Dziecko płacze w aucie, bo ma chorobę lokomocyjną

Choroba lokomocyjna zwykle kojarzy się z silnymi mdłościami i wymiotami. Ale czasem objawy u dziecka nie muszą być aż tak charakterystyczne. Dziecko może być niespokojne, może się ślinić, pocić, może tylko boleć je głowa.

Choroba lokomocyjna jest dość powszechnym problemem, zwłaszcza u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ale może dawać o sobie znać na wcześniejszym etapie życia. 

Czasem dzieciom, które cierpią na chorobę lokomocyjną, przeszkadza już sam zapach samochodu. Przed podróżą warto więc dobrze wywietrzyć auto. Co jeszcze może pomóc, aby maluch poczuł się lepiej? 

Nie karm obficie dziecka przed jazdą, tylko podaj lekki posiłek. Planuj regularne przerwy podczas podróży, aby dziecko mogło odetchnąć świeżym powietrzem. Umieść fotelik na środku tylnej kanapy i zachęć dziecko do patrzenia przed siebie – w ten sposób nieprzyjemne objawy staną się słabsze albo w ogóle się nie pojawią. 

Jeśli podejrzewasz, że dziecko ma chorobę lokomocyjną, i twoje działania nie pomagają, warto skonsultować się z pediatrą. Lekarz może przepisać odpowiednie leki lub zaproponować inne metody łagodzenia objawów.

Dziecko nudzi się w aucie

Dziecko może reagować płaczem na samą wizję podróży, bo siedzenie w aucie kojarzy mu się z nudą. Warto stworzyć maluchowi przyjazną atmosferę w czasie drogi, żeby podróż dobrze mu się kojarzyła. 

Zabierz ulubiony kocyk, aby umilić dziecku siedzenie w aucie. Przygotuj zabawki, książeczki i inne ulubione przedmioty, które dziecko zainteresują i zapewnią mu rozrywkę podczas jazdy. 

Możesz również grać w proste gry słowne lub śpiewać piosenki, aby odwrócić uwagę od dłużącej się jazdy.

Inne przyczyny niechęci do podróży

Dzieci mogą wyczuć lęk lub frustrację rodziców, dlatego ważne jest, aby zachować spokój i cierpliwość. Choć to nie takie proste, postaraj się nie okazywać zdenerwowania tym, że dziecko znów będzie płakało, tylko skoncentruj się na tworzeniu pozytywnych skojarzeń z jazdą samochodem.

Jeśli to możliwe, planuj krótkie przerwy w trakcie dłuższych podróży. Możecie zatrzymać się na placu zabaw lub pójść ścieżką w głąb lasu i obejrzeć coś ciekawego albo liczyć śmietniki na każdym postoju i porównywać, czy na kolejnym będzie ich więcej. Może tak uda ci się poprawić dziecku humor.

Postaraj się planować podróż w taki sposób, aby uniknąć czasu, gdy dziecko jest zmęczone lub głodne.

Upewnij się, że temperatura wewnątrz auta jest odpowiednia i dostosuj klimatyzację, aby było komfortowo dla dziecka.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, dlatego może być konieczne przetestowanie różnych podejść, aby znaleźć to, które najlepiej zadziała u twojego malucha. 

Ważne jest również, aby starać się zrozumieć i uszanować jego lęki i obawy oraz nie zmuszać do sytuacji, które są dla niego bardzo stresujące. Lepiej powoli drobnymi krokami przełamywać niechęć do podróżowania samochodem. 

Zobacz też:

Policjantka pokazuje szokujące zdjęcie. Zobacz, jak podróżuje dziecko w kabiolecie

Wieźli dzieci w bagażniku. Zrobili im legowisko

Karmiła dziecko w samolocie. Stewardessa kazała jej się zakryć