portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Naturalne sposoby na kaszel suchy i kaszel mokry
pixabay.com

Naturalne sposoby na kaszel suchy i kaszel mokry

12 listopada 2020
Autor tekstu: Sylwia Fiutkowska

Kaszel to naturalny odruch obrony organizmu, który służy oczyszczeniu górnych dróg oddechowych z zalegających w gardle wydzielin, a także bakterii i wirusów. W wyniku kaszlu w klatce piersiowej wytwarza się wysokie powietrze, które jest usuwane przy okazji gwałtownego wydechu. Zazwyczaj towarzyszy mu głośne chrząknięcie. Najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura powietrza gwałtownie spada. Jeżeli równocześnie z nim nie występuję gorączka, czy bóle mięśni i ogólne osłabienie organizmu to warto wyleczyć go naturalnymi składnikami, które działają na wiele sposobów: łagodzą objawy infekcji i nawilżają gardło, hamują odruch kaszlu, a także wspomagają odkrztuszanie. Aczkolwiek, aby w odpowiedni sposób dobrać miksturę, należy określić, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia, bowiem inaczej leczy się kaszel suchy i kaszel mokry, a jeszcze inaczej można działać w przypadku kaszlu mieszanego.

W jaki sposób odróżnić kaszel suchy od kaszlu mokrego i kaszlu mieszanego?

Kaszel suchy, zwany inaczej bezproduktywnym, jest niezwykle męczący. Przeważnie atakuje gardło chorego i trwa nieprzerwanie przez kilkanaście sekund. W kaszlu suchym nie ma żadnej wydzieliny. Często towarzyszy mu ból gardła. Kaszlu suchego nie należy lekceważyć, ponieważ z jednej strony może być oznaką alergii, czy infekcji, to z drugiej strony jest w stanie doprowadzić do ostrej infekcji wirusowej. Innym rodzajem kaszlu jest kaszel mokry, znany również pod nazwami produktywny bądź wykrztuśny. Jego określenie nie jest przypadkowe, gdyż jego głównym zadaniem jest odkrztuszanie zalegającej w gardle wydzieliny. Kaszel mokry często jest oznaką zapalenia płuc i oskrzeli, astmy, a nawet zapalenia zatok przynosowych. Jednakże niekiedy pojawia się problem, aby w prawidłowy sposób określić rodzaj kaszlu, ponieważ jego oznaki są charakterystyczne zarówno dla kaszlu suchego, jak i kaszlu mokrego. Jeżeli kaszel trwa bez przerwy i towarzyszą mu śladowe ilości wydzieliny, to wtedy będzie to kaszel mieszany. Najlepiej leczyć go takimi miksturami, które z jednej strony będą hamować kaszel, zaś z drugiej rozrzedzać wydzielinę.

Jak leczyć kaszel suchy?

1. Inhalacje olejkowe

Inhalacje służą: nawilżeniu dróg oddechowych, oczyszczeniu zatok, a także rozrzedzeniu wydzieliny, dzięki czemu są w stanie łagodzić i hamować napady kaszlu. Do tego zabiegu zaleca się korzystanie z olejków eterycznych. Najlepiej sprawdzą się olejki eukaliptusowe, o działaniu bakteriobójczym, czy tymiankowe – przeciwzapalne. Aby przyrządzić domową inhalację wystarczy wlać do miski ciepłą wodę i dodać od trzech do pięciu kropel dowolnie wybranego olejku. Następnie należy przykryć głowę ręcznikiem, pochylić się nad miską i przez około pięć minut głęboko wdychać unoszącą się parę. Inhalacje warto stosować dwa razy dziennie.

2. Mleko z miodem i masłem

Bardzo dobrym sposobem na pozbycie się kaszlu i nawilżenie gardła jest picie gorącego mleka z miodem i masłem. Mleko należy podgrzać w garnku, następnie dodać jedną łyżkę masła oraz jedną łyżkę miodu. Całość należy gotować do momentu rozpuszczenia się wszystkich składników. Nie należy doprowadzać do zagotowania mleka, gdyż wtedy miód straci swoje magiczne właściwości. Tę miksturę najlepiej wypijać na noc.

3. Herbata z miodem i cytryną

Ciepła herbata z miodem i cytryną doskonale rozgrzeje i nawilży gardło. Dodatkowo, zamiast miodu można dodać do niej syrop z pędów sosny lub sok malinowy. Napój można pić kilka razy dziennie.

4. Zioła

W walce z kaszlem suchym z pewnością pomogą różnego rodzaju zioła, takie jak: majeranek, rozmaryn, rumianek, czy prawoślaz. Wystarczy wsypać do szklani kilka liści wybranego zioła i zalać je wrzątkiem. Napary pozwolą nawilżyć gardło i złagodzić kaszel.

5. Nawilżenie powietrza

W ciepłych i suchych pomieszczeniach szczególnie nasilają się ataki kaszlu. Nieodpowiednia temperatura i mała wilgotność powietrza może wysuszać gardło. Jednakże nie należy również za bardzo nawilżać pomieszczenia, gdyż wtedy szybciej będą rozwijać się różnego rodzaju bakterie i roztocza. Warto zatem zainwestować w nawilżacz powietrza, który zadba o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu.

Jak leczyć kaszel mokry?

1. Domowy syrop z cebuli

To jeden z najbardziej znanych naturalnych sposobów radzenia sobie z mokrym kaszlem. Cebula, podobnie z resztą jak czosnek, który również można dodać do mikstury, zawiera wiele olejków lotnych, które działają bakteriobójczo i pomagają oczyszczać drogi oddechowe. Przygotowanie syropu jest bardzo proste. Wystarczy pokroić jedną, surową cebulę w drobną kostkę, wrzucić ją do słoika i zasypać dwoma łyżkami cukru lub miodu. Całość należy wymieszać, a następnie zakręcić słoik i zostawić do czasu, aż cebula puści sok. Gotowy syrop należy przelać do nowego słoika i pić po łyżeczce kilka razy na dobę.

2. Zioła

Podobnie jak w kaszlu suchym, ukojeniem w kaszlu mokrym mogą być zioła. Jednakże przy tym rodzaju kaszlu warto przyjmować zioła o działaniu wykrztuśnym, między innymi: tymianek, anyż, mięta pieprzowa, czy koper włoski.

3. Imbir

Doskonale w walce z mokrym kaszlem radzi sobie imbir, który oczyszcza drogi oddechowe i działa bakteriobójczo. Imbir można dodać do ciepłej herbaty, wzbogaconej miodem i cytryną.

4. Oklepywanie pleców

Ta metoda ma zapobiec zbieraniu się wydzieliny w oskrzelach. Wystarczy złożyć rękę w łódkę i przez kilkadziesiąt minut delikatnie oklepywać plecy chorego od dołu do góry. Zabieg można stosować kilka razy dziennie.

5. Maści rozgrzewające

Maść można przygotować samemu. Wystarczy połączyć pół szklanki oleju kokosowego lub oliwy z oliwek z ¼ wosku pszczelnego. Wstawić do gorącej wody i rozpuścić. Następnie dodać kilka kropel dowolnego olejku eterycznego. Szczególnie zaleca się olejki o działaniu wykrztuśnym, czyli między innymi sosnowy. Całość należy wymieszać i poczekać aż stężeje. Gotową maść należy rozsmarować na plechach chorego.

Jak radzić sobie z kaszlem mieszanym?

Jednym ze sposobów jest płukanie gardła roztworem wody z solą kuchenną. Do szklanki należy wlać ciepłą wodę i dodać łyżkę soli. Następnie kilkukrotnie należy wypłukać gardło w przygotowanej miksturze. Kolejnym sposobem jest picie dużej ilości płynów, aby gardło przez cały czas było nawilżone, w tym celu stosuje się herbatki ziołowe, czy rozgrzewające. Jeszcze inną metodą są bańki. Na plecach i bokach klatki piersiowej chorego należy równomiernie rozłożyć szklane bańki, ale uwaga, nie wolno ich przyczepiać do kręgosłupa i łopatek. Rozgrzane bańki po kilku minutach należy zdjąć  i natłuścić miejsca, do których przylegały. Ich zadaniem jest stymulacja układu odpornościowego, który będzie w stanie skutecznie zwalczać bakterie i wirusy.

Obserwuj nas w
autor
Sylwia Fiutkowska

Sylwia Fiutkowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy