Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Kiedy dziecko powinno przestać nosić pieluchy? Przydatne porady dla rodziców
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 28.11.2021 01:00

Kiedy dziecko powinno przestać nosić pieluchy? Przydatne porady dla rodziców

Dziecko w pieluchach z ojcem
fot. Joaquín Corbalán, canva.com

Wyrastanie z pieluch i nauka korzystania z toalety to naturalne kroki w procesie dorastania. Rodzice nie muszą się do nich aktywnie przyczyniać, wystarczy, że stworzą maluchowi odpowiednie warunki. Często jednak opiekunowie martwią się, że rozwój jest zbyt wolny.

"Kiedy odpieluchować malucha?" — to pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Ciągłe pytania babć i ciotek nie pomagają. Specjaliści jednak radzą nie nakładać na dziecko presji. Jest to całkowicie naturalny proces.

Kiedy dziecko powinno przestać nosić pieluchy?

Rodzice nie powinni poganiać dziecka i przyśpieszać naturalnego procesu. Prędzej czy później nauczy się ono korzystać z toalety i nie będzie potrzebowało pieluch. Pediatrzy i psychologowie zalecają stworzenie atmosfery akceptacji. Dziecko powinno słuchać własnego ciała i uczyć się je kontrolować.

Fizycznie maluch powinien być gotowy do odpieluchowania pomiędzy 2 a 4 rokiem życia. To wtedy dziecko ma już odpowiednio rozwinięte mięśnie i wystarczająco duży pęcherz oraz odbytnice. Jednak nie tylko fizyczność ma tu znaczenie. Aby maluch był gotowy do zdjęcia pieluch, musi również mieć świadomość swojej fizjologii, a także być emocjonalnie przygotowany na rozwój i zmiany w swoim krótkim życiu. Rodzice powinni go w tym wspierać i podążać jego tempem.

Jak przygotować dziecko do zdjęcia pieluch?

Specjaliści z portalu dziecisawazne.pl postanowili przygotować listę czynności, które mogą wykonywać rodzice w celu zachęcenia dziecka do zdjęcia pieluch. Pierwszą z nich jest wytłumaczenie maluchowi, do czego służy toaleta i jak z niej korzystać. Rodzice nie powinni obawiać się rozmów o pieluszkach. Istnieją nawet specjalne książki opowiadające o nocnikach czy toaletach. Można je swojemu maluchowi czytać.

Warto również oswajać dziecko z nocnikiem czy toaletą. Powinno mieć możliwość siadania na nich, kiedy tylko wyrazi taką chęć. Po przyzwyczajeniu się do tej pozycji łatwiej mu będzie zdjąć pieluszkę. Nie należy jednak dziecka do niczego zmuszać. Nacisk może je zbytnio zestresować. Obserwujmy jego zachowania i reakcję. Dziecko będzie wiedziało, kiedy jest gotowe.

Źródło: dziecisawazne.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?