Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Kiedy zwrot podatku 2024? Skarbówka przeleje rodzicom 2300 zł
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 22.05.2024 11:35

Kiedy zwrot podatku 2024? Skarbówka przeleje rodzicom 2300 zł

rodzina spacer
Fot. Freepik/pvproductions

Zwrot podatku 2024 zostanie wypłacony maksymalnie 30 lipca. Jednak niewiele osób będzie czekać aż tak długo. W tym roku Skarbówka wypłaci znacznie mniej pieniędzy, niż w poprzednim okresie rozliczeniowym. Na jakie kwoty mogą liczyć polskie rodziny?

- Nie możemy mówić jednoznacznie o wysokości zwrotu, bo sytuacja podatkowa każdego gospodarstwa domowego jest inna - mówi w rozmowie z Portalem Parentingowym Sylwia Żuk, która prowadzi biuro podatkowe.

Kiedy zwrot podatku 2024

- Podatek za 2023 rok rozliczaliśmy najpóźniej do 30 kwietnia 2024 roku. Zgodnie z ustawą, Urząd Skarbowy należny zwrot podatku musi przelać na wskazane przez nas konto nie później niż w ciągu trzech miesięcy. Jeśli do tej pory nie otrzymaliśmy zwrotu, a taki wynika z rozliczenia, wpłynie on na konto podatnika nie później niż 30 lipca - wyjaśnia księgowa. Chyba że US wezwie nas do wyjaśnienia, bo wykrył nieprawidłowości w rozliczeniu.

Większość Polaków, którzy mieli otrzymać zwrot - już mają go na koncie. Obecnie te pieniądze przekazywane są zwykle w przeciągu dwóch tygodniu od złożenia zeznania. Jednak zdarza się, że w US, w którym się rozliczasz, wszyscy mogli zwlekać, im więcej rozliczeń wpływa na koniec okresu rozliczeniowego - tym dłużej czekamy.

Urząd Skarbowy
Fot. mazowieckie.kas.gov.pl

Komu przysługuje zwrot podatku w 2024 roku

W poprzednim okresie rozliczeniowym Urzędy Skarbowe wypłaciły rekordową ilość zwrotów. Aż 15,7 mln zwrotów, na łączną kwotę 27 mln zł, średnio niewiele ponad 1700 zł na rozliczenie. Te niemałe kwoty wynikały ze zmian, które zaszły w trakcie roku podatkowego. Mówimy to o perturbacjach, do których doprowadził Polski Ład. W tym roku będzie zupełnie inaczej.

Cały rok obowiązywały niezmienne stawki podatkowe, a co za tym idzie wiele osób nie ma nadpłaty w podatku - nie dostanie też zwrotu. Choć ciężko jest to wszystko ujednolicić, to założenie PIT jest takie, że jeśli pracujemy na etacie, powinniśmy podatek opłacać na zero. Oznacza to, że większość z nas nie powinno mieć ani zwrotu, ani dopłaty. Ale tak nie jest. Skupmy się jednak na zwrotach, te przysługują w dwóch przypadkach:

  •  jeśli podatnik zapłacił zaliczki na podatek dochodowy wyższe, niż wynika to z jego dochodu,
  •  jeśli podatnikowi przysługują ulgi podatkowe. 

W pierwszym przypadku mowa głównie o osobach, zatrudnionych na podstawie umowy innej, niż umowa o pracę, np. umowy o dzieło, ale też wieloetatowcach. W drugim mówimy o rodzicach, osobach mających na utrzymaniu osobę nieposiadającą dochodu, wychowujących dziecko niepełnosprawne. Ulgi przysługują także np. za instalację fotowoltaiczną. Najlepiej wybrać się do biura księgowego, bo odliczeń jest wiele i można całkiem sporo odzyskać. 

Ile zwrotu podatku dostaną rodzice

Jak wyjaśnia ekspertka - nie da się jednoznacznie i ogólnie powiedzieć jak wysoki będzie zwrot. - Jeśli weźmiemy rodzinę 2+2, gdzie rodzice pracują wyłącznie w oparciu o UOP i nie mają żadnych innych odliczeń, to mogą liczyć na zwrot w wysokości 2300 zł - słyszę. 

Wynika to z tego, że ulga na dziecko wynosi 1150 zł, przy więc w najpopularniejszym modelu możemy mówić więc co najmniej o 2300 zł, które wpłynie na konto rodziny. Jednak zwykle jest tak, że albo zwrotu nie ma wcale, albo jest on wyższy, choć w tym roku średnio Skarbówka wypłaca Polakom średnio niespełna 500 zł! W porównaniu z ubiegłym rokiem to grosze. Jednak pamiętajmy, że podatki w tym roku płacimy niższe. 

Zobacz także:

Skarbówka zataja ulgi podatkowe. System Twój e-PIT ignoruje samotne matki i rodziców

Skarbówka sprawdzi rodziców. Czekają ich horrendalne kary finansowe

Rodzice mogą już się żegnać z pieniędzmi. 12 tysięcy złotych zniknie z ich kont z dnia na dzień

Co zamiast kwiatów na ślub? Te prezenty zapadną młodym w pamięć
życzenia od gości na ślubie
życzenia od gości na ślubie
Jakoś tak niezręcznie wręczać tylko kopertę z pieniędzmi młodej parze. Jeszcze niedawno wszyscy goście na wesele kupowali bukiety. Ale teraz już wręczanie ciętych kwiatów odchodzi do lamusa, bo ani to praktyczne, ani ekologiczne. Co w takim razie podarować na ślubie zamiast kwiatów?Odpowiedź nie jest prosta. Dodatek musi być niezbyt drogi – w końcu tylko towarzyszy kopercie z pieniędzmi. Powinien też być niewielki – jakoś trzeba go zabrać na salę weselną. I co najważniejsze, musi spodobać się młodej parze. Ile ludzi, tyle opinii, ale te pomysły powinny przypaść do gustu nawet najbardziej wybrednym nowożeńcom.
Czytaj dalej
Tę zupę babcia gotowała nam całe lato. Składniki znajdowała na łące
zupa szczawiowa
zupa szczawiowa
Nasze prababcie nie musiały go kupować, bo rósł wszędzie, jak zwykły chwast. A my czekamy cały rok, żeby przez krótką chwilę był dostępny na bazarze. Więc kiedy już się pojawi, nie ma na co czekać. Jedzmy szczaw, póki jest i nie bójmy się, że nam zaszkodzi. Bo działanie szczawianów bardzo łatwo zneutralizować, zwłaszcza w zupie szczawiowej, a odpowiednio przygotowane danie można podać nawet dziecku.I warto to robić, bo szczaw jest bardzo zdrowy. Dawniej służył jako lek na szkorbut i anemię, bo jest bogaty w witaminę C i żelazo. Zupa szczawiowa może być bezpieczna dla dziecka, zwłaszcza podawana z jajkiem. A zrobiona według tego przepisu zasmakuje całej rodzinie. Mamy też świetny patent na maluchy, które nie przepadają za jajkami na twardo.
Czytaj dalej