Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Kierunek - po przygody! Oto korzyści z zabawy pociągami i torami
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 31.10.2023 10:17

Kierunek - po przygody! Oto korzyści z zabawy pociągami i torami

kolejka dla dzieci
Fot. materiały partnera

Dzieci bawią się na różne sposoby. Grają w gry planszowe, naśladują, odgrywają role, próbują, łączą, budują, burzą. Dzięki temu obserwują i wyciągają wnioski. Tak zdobywają wiedzę o świecie. Podczas zabawy z rodzicami, rodzeństwem i rówieśnikami uczą się też nawiązywania i podtrzymywania relacji. Czy istnieją zabawki, które w sposób szczególny sprzyjają rozwijaniu ważnych umiejętności, w tym prospołecznych? Tak! To zabawkowe tory i pociągi.

Od lat naukowcy badają wpływ zabawy i zabawek na umiejętności dzieci. Dr Hashimi z King’s College London wraz z innymi badaczami przyjrzeli się temu, jaki wpływ na rozwój dzieci ma zabawa torami i pociągami. Badacze przeanalizowali 36 badań z różnych części świata, aby sprawdzić, czy zabawa nimi przynosi maluchom korzyści. 

Okazało się, że tory i lokomotywki dają dzieciom nieograniczone możliwości do rozwijania wyobraźni, kreatywności i myślenia abstrakcyjnego. Co ważne, dzięki nim maluchy doskonalą zdolności językowe i społeczne, w tym empatię i umiejętność negocjacji. Warto podkreślić, że tory to zabawki sprzyjające budowaniu relacji między pokoleniami. Świetnie bawią się nimi dzieci, ale również rodzice i dziadkowie.

Jakie tory wybrać, aby dziecko wspólnie z rodzicami mogło tworzyć nowe, bajkowe światy i równocześnie rozwijać swoje umiejętności? Takie, które zapewniają niekończące się możliwości łączenia i ustawiania, a tym samym tworzenia nowych fabuł i ekscytujących przygód. Teraz zestawy z serii Tomek i Przyjaciele łączą się ze sobą, pozwalając na zabawę pełną zwrotów akcji i dobrego humoru. To zabawki przeznaczone dla małych konduktorów od 3 roku życia. 
 

Tomek i Przyjaciele: Wyścig o Puchar Sodoru

Gotowi!? Do startu! Start! To zestaw, dzięki któremu maluchy czują się jak podczas prawdziwego wyścigu. Mogą ustawić lokomotywki na starcie i przesunąć dźwignię, aby posłać je do mety. Kto wygra i zdobędzie puchar Sodoru? Tego nigdy nie wiadomo. Wyścig do końca trzyma w napięciu!

Badania przeanalizowane przez dra Hashimi i jego zespół wykazały, że dzięki zabawie pociągami dzieci rozwijają swoje umiejętności językowe i społeczne. Negocjują z innymi, jak potoczy się zabawa: Kto wygra tym razem? Kto dostanie nagrodę pocieszenia? Wyjaśniają, co chcą zrobić i dlaczego. Prowadzą rozmowy, które odzwierciedlają ich cele, pragnienia i intencje. 

Maluchy opowiadają o myślach i potrzebach postaci, które stworzyły, co sprzyja rozwijaniu myślenia abstrakcyjnego. Z drugiej strony, aby zabawa była udana, muszą też słuchać swoich kompanów. W ten sposób uczą się empatii i czekania na swoją kolej.

Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że podczas zabawy pociągami dzieci są bardziej towarzyskie niż podczas zabaw innymi zabawkami. 

Wyścig o puchar Sodoru.jpg

Tomek i Przyjaciele: Mówiący Dźwig Karolek

Port w Rybakowie wygląda jak żywy! Dźwig Karolek, lokomotywa Tomek i Nieznośny wagon zapraszają do zabawy! Tomek i Karolek „rozmawiają ze sobą” i wzajemnie na siebie reagują, a to wszystko przy akompaniamencie wesołych dźwięków. Teraz zabawa ma aż 4,4 metra długości, a przecież można ją wydłużyć o inne zestawy. 

To doskonała okazja do ćwiczenia umiejętności planowania i koncentracji. Dzieci mogą zbudować zupełnie nowy świat i zdecydować, jaka przygoda spotka bohaterów. Mogą obracać Karolka o 360 stopni i za pomocą chwytaka ładować i rozładowywać towary, a potem wysłać je w dalekie podróże.

Badania naukowców wykazały, że zarówno chłopcy jak i dziewczynki uwielbiają ustawiać tory, pociągi i inne powiązane z nimi zabawki. Dzięki temu mogą swobodnie używać swojej wyobraźni do wymyślania nowych krain i ćwiczyć umiejętność rozwiązywania problemów. Może tory trzeba połączyć inaczej? A może most musi stanąć w innym miejscu? Mówiący Dźwig Karolek to zestaw dla małych strategów i inżynierów. 

Mówiący dźwig Karolek.jpg

Tomek i przyjaciele: Most zwodzony

Pod górkę! I z górki! Juhuuu…! Tak wygląda zabawa zestawem Most Zwodzony. To doskonały zestaw do treningu umiejętności współdziałania. Dzieci mogą współpracować, aby pomóc Tomkowi i Szyprowi bezpiecznie przeprawić się na drugą stronę rzeki i dobić do brzegu. 

Zestaw zawiera lokomotywkę z napędem i łódkę do popychania, a także most, który można podnosić za pomocą dźwigni. Maluchy mogą popchać łódkę wzdłuż toru lub doczepić ją do Tomka, by razem z nią ruszył w podróż wokół wyspy Sodor. Tę przygodę można powtarzać bez końca!

Podczas zabawy pociągami dzieci naśladują prawdziwe życie: przesuwają pociągi wzdłuż toru i „wchodzą” do nich zabawkowymi pasażerami, aby przewieźć ich do celu. Dzięki temu rozwijają umiejętności potrzebne im na co dzień. To sprawia również, że takimi zabawkami chętniej bawią się z nimi dorośli. Tory to jedna z nielicznych zabawek, która ekscytuje zarówno dzieci jak i rodziców.

Zabawa pociągami jest też pełna humoru. Maluchy wymyślają zabawne historie i dialogi między lokomotywami, tworzą nowe słowa i frazy, wydają zabawne odgłosy: Ciuf, ciuf! Na co czekamy? Czas ruszać po przygodę! 

Most Zwodzony.jpg

Torami do rozwoju

Dzieci z różnych części świata lubią się bawić torami. Bawią się nimi samodzielnie i z innymi. Zabawa pociągami daje im możliwość rozwijania i ćwiczenia szeregu umiejętności: kreatywności, wyobraźni, zdolności językowych i społecznych, rozwiązywania problemów i planowania.

To świetna wiadomość dla rodziców! Zabawa torami to okazja do spędzania czasu z dzieckiem i jednocześnie do wspierania jego rozwoju. Teraz zestawy torów Tomek i Przyjaciele łączą się ze sobą, co sprawia, że międzypokoleniowa przygoda w budowanie światów i tworzenie nowych scenariuszy trwa jeszcze dłużej!

CBHGX65HI03.jpg

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?