Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Nie daj się truć. Ten cichy zabójca wdziera się do twojego domu
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 27.10.2023 12:44

Nie daj się truć. Ten cichy zabójca wdziera się do twojego domu

oczyszczacz powietrza smog
Fot Shutterstock

Pamiętam, jak kiedyś przyjechali do nas moi teściowie. Był listopad a za oknem… żółto. Od smogu. Nie wychodziliśmy tego dnia na spacer, bo smród na zewnątrz aż zatykał płuca. Za oknem ledwo widać było światła budynku naprzeciwko, a w powietrzu unosił się odór spalin.

Takiego smogu nie widziałam dawno, a moi teściowie żyjący w małym mieście chyba nigdy. Zmiany klimatyczne oraz coraz większa liczba samochodów powodują, że podobnych dni będzie niestety przybywać.

Najgorsze jest jednak to, że aż do tego dnia nie łączyliśmy infekcji naszych i naszych dzieci, bólu głowy i suchości skóry z zanieczyszczonym powietrzem. Dopiero wtedy zaczęliśmy o tym czytać i połączyliśmy kropki. Takie ekstremum zmusiło nas do działania. 

Jaki wpływ ma smog na życie dziecka?

Smog to cichy zabójca. Od wielu lat media alarmują, że powietrze w Polsce jest bardzo zanieczyszczone. W ciągu kilkunastu ostatnich lat wybudowano stacje monitorowania jakości powietrza, a maseczki smogowe stały się codziennym wyposażeniem mieszkańców miast. Co więcej, można zrobić, żeby zadbać o siebie i swoją rodzinę.

Będąc rodzicem, warto przyglądać się temu zjawisku z jeszcze większą uwagą. Smog truje. Jest jednym z wielu zabójców cywilizacyjnych, który podstępnie wdziera się do naszych mieszkań i obniża jakość naszego życia. Poza ekstremalnymi sytuacjami jest niewidoczny, dlatego tak łatwo go przeoczyć i ignorować.

Zanieczyszczone powietrze może wpływać na rozwój dziecka. Zwiększona ilość infekcji w ciągu roku, obniżenie wydolności oddechowej, nieustanne zmęczenie, bóle i zawroty głowy – to tylko kilka z wielu konsekwencji codziennej egzystencji w zatrutym środowisku.

W przypadku dzieci z astmą lub innymi problemami układu oddechowego trzeba być szczególnie ostrożnym. Nie można pomijać leków, należy wprowadzić środki ochrony układu oddechowego oraz najlepiej nie wychodzić z domu w czasie wysokiego stężenia smogu. 

Sharp_FP-J80_Air_Purifier_5902.jpg
 

A co w domu?

Niestety samo zamknięcie drzwi i niewychodzenie na zewnątrz nie chroni nas przed smogiem. Ten podstępnie wciska się on do naszych mieszkań. A ponieważ mówimy tu o mikrocząsteczkach, nawet nie wiemy, w jakim stanie jest powietrze, którym oddychamy w naszym własnym domu.

Smog dostaje się do mieszkań głównie poprzez przenikanie przez nieszczelne drzwi, okna, wentylację. A przyznaj się, kiedy ostatnio robiłeś przegląd wentylacji? Wyczyściłeś kratkę i przyjrzałeś się uszczelkom przy ramach okiennych. Dodatkowo zanieczyszczenia możesz przynieść nawet na podeszwach butów, wracając ze szkoły ze swoim dzieckiem.

Niektórych rzeczy po prostu nie unikniesz. Dlatego działaj od środka. Koniecznie wpisz na listę zakupów oczyszczacz powietrza. Ale nie dawaj się zwieźć, kup naprawdę dobry. Taki, który posłuży na lata i wyłapie każde najdrobniejsze zanieczyszczenie. Zjonizuje powietrze w twoim domu, pozbędzie się kurzu.

Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J80EU-W to nie tylko dopracowana technologia tej firmy, która jest  jednym z najlepszych na rynku producentów oczyszczaczy powietrza, ale także potrójna filtracja i generator jonów Plasmacluster, który jest innowacyjnym projektem firmy. Technologia Plasmacluster pozwala na wysoce efektywne unieszkodliwianie unoszących się w powietrzu zarodników pleśni i wirusów. W tym unieszkodliwia zanieczyszczenia osiadające na meblach, ścianach czy zasłonach, których nie wyłapie filtr. Co to da?

Oczyszczacze powietrza powinny znaleźć się w każdym domu w okresie jesienno-zimowym oraz na wiosnę. Mają szereg funkcji, które poprawiają jakoś powietrza w naszych mieszkaniach. SHARP FP-J80EU-W wychwytuje kurz i inne unoszące się w powietrzu cząsteczki, zmniejsza ilość przykrych zapachów (papierosów, sierści psa i kota, gotowania). 

Zatrzymuje aż 99,7 proc. cząsteczek o wielkości rzędu 0,3 mikrona. To właśnie te malutkie cząsteczki dostają się niespostrzeżenie do płuc i powodują choroby układu oddechowego.

Stojący w pokoju oczyszczacz informuje nas, w jakim stanie jest powietrze w pomieszczeniu. Możemy być nawet nieświadomi, że poziom zanieczyszczeń rośnie np. z powodu nieszczelnego okna. A brak tej wiedzy może przynieść poważne skutki zdrowotne. 

Sharp_FP-J80_Air_Purifier_5979.jpg

Długotrwałe konsekwencje wdychania smogu

Ze smogiem nie ma żartów. Szczególnie w przypadku dzieci, których system odpornościowy dopiero się rozwija. Wśród komplikacji zdrowotnych długotrwałego wystawiania się na działanie smogu należą: 

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc;
  • astma;
  • wzrost infekcji;
  • zaburzenia rozwojowe;
  • zwiększenie ryzyka otyłości i cukrzycy.

Nie mówię już o tym, że suche i zanieczyszczone powietrze nieustannie drapie w gardło, w nocy dzieciaki gorzej śpią, pochrapują i dodatkowo wysuszają górne drogi oddechowe. Dodaj do tego kurz i pleśń, które niedostrzegalnie również dostają się do płuc twojego dziecka. To musi się skończyć w przychodni!

Oczyszczacz Sharp FP-J80EU-W wyposażony w technologię Plasmacluster wytwarza i emituje dodatnie i ujemne jony, które występują w sposób naturalny w przyrodzie. Pozwala usunąć unoszące się w atmosferze zarodniki pleśni i wirusy. Jony redukują również elektryczność statyczną, dzięki czemu kurz nie osiada na ścianach i meblach.

Sharp_FP-J80_Air_Purifier_6051.jpg

I to działa od razu. Czujnik po wykryciu kurzu i zanieczyszczeń dobiera odpowiednie parametry pracy do warunków panujących w pomieszczeniu. W dodatku pracuje bezgłośnie, więc nawet nie zauważysz, że zaczął wzmożoną pracę. 

Oczyszczacz automatycznie zadba o lepszą jakość powietrza w twoim domu, a ty możesz rzucać się z dzieciakami poduchami i tarzać po podłodze, bo ze wszystkimi drobinkami kurzu poradzi sobie oczyszczacz Sharp. Mając taki sprzęt w mieszkaniu, aż chce się zostać w domu. 

Artykuł sponsorowany.