Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 11.05.2022 19:06

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Projekt bez tytułu (11)
fot. hobo_018, canva.com

Gwiezdne dziecko to określenie, jakiego używają rodzice, którzy doświadczyli wielkiej tragedii. Dlatego warto wiedzieć, co oznacza i nie mylić go z tęczowym dzieckiem, ponieważ można zrobić komuś przykrość.

Tęczowymi dziećmi, nazywane są maluszki, które przyszły na świat po wcześniejszej stracie. Dla rodziców mających za sobą trudne doświadczenia związane z poronieniem są wielkim szczęściem. To długo wyczekiwane dzieci wnoszące do życia rodziców radość i nadzieję.

Gwiezdne dziecko

Rodzice, którym narodziło się tęczowe dziecko, mieli także gwiezdne dziecko, czyli takie, z którym nigdy nie było dane im się spotkać. Tym pieszczotliwym określeniem rodzice nazywają swoje maleństwa, które stracili w wyniku poronienia lub które umarły jeszcze w łonie matki.

Gwiezdne dziecko to takie, które nigdy nie przyszło na świat. Nie jest to określenie ani naukowe, ani medyczne, jednak pozwala rodzicom uniknąć zbędnego tłumaczenia tego, co dla nich trudne. Dlatego warto wiedzieć, co oznacza to określenie.

Poronienie - przyczyny

Jeżeli ciąża zakończy się do 22. tygodnia z przyczyn naturalnych, wówczas jest to poronienie. Wśród najczęstszych powodów poronień wymieniane są: aberracje chromosomowe u płodu, zmiany w materiale genetycznym rodziców, wady jaja płodowego, czy obniżony poziom progesteronu.

Do przedwczesnego zakończenia ciąży może dojść także ze względu na wady anatomiczne macicy, choroby autoimmunologiczne (zespół antyfosfolipidowy), choroby zakaźne, takie jak: chlamydioza, toksoplazmoza, różyczka, oraz niektóre choroby przewlekłe np. tarczycy czy zakrzepicę.

Na poronienie narażone są również kobiety przeżywające nadmierny stres, stosujące używki, takie jak papierosy, alkohol czy narkotyki, a także przyjmujące niektóre leki (cytostatyki), oraz takie, które miały wykonywane prześwietlenie rentgenowskie.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: edziecko.pl, zdrowegeny.pl