Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Kobieta chciała ochrzcić dziecko. Nagle ksiądz wyciągnął cennik
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 12.01.2022 01:00

Kobieta chciała ochrzcić dziecko. Nagle ksiądz wyciągnął cennik

Chrzest
fot. keskieve z Pixabay, canva.com

Młoda mama chciała ochrzcić swoje dziecko. W tym celu udała się do księdza z symboliczną opłatą "co łaska". Nie spodziewała się, że duchowny zaraz wyciągnie cennik. Kwota ją zmroziła.

Zdaniem wielu wiernych sakramenty w kościele powinny być udzielane bez żadnej opłaty. Coraz częściej jednak parafie pobierają wyznaczone z góry opłaty. Niektórzy rodzice przekonali się o tym w bolesny sposób.

Opłata za chrzest

Według portalu innpoland.pl kościół katolicki w ciągu roku zarabia nawet 112 mln zł na chrztach. Po opublikowaniu tych danych w internecie zawrzało. Rodzice podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z kościołem. Część z nich spotkała się z mocno wygórowanym cennikiem.

– Ja to jestem w szoku, bo moja znajoma znad morza za chrzest płaciła 400 zł, a u mnie w parafii rok temu zapłaciłam 150 złotych – Ja dałam 100 złotych, bo więcej nie miałam. Ksiądz nie był zadowolony i marudził coś pod nosem, ale wtedy powiedziałam mu, że sam sugerował, że mam dać co łaska  - Uważam, że chrzest powinien oscylować wokół 100 złotych. Nie szalejmy z takiego powodu. Rodzice i tak mają spory wydatek, wychowując dzieci — czytamy.

Czy za chrzest powinno się płacić?

- Zgodnie z naszą tradycją rzymskokatolicką wierni dobrowolnie składają ofiary. Niektóre parafie mają cenniki, ale nie jest to odgórne zarządzenie — wytłumaczył ks. kan. dr Tadeusz Marcinkowski, kanclerz Archidiecezji Warmińskiej dla Gazety Olsztyńskiej.

Opłaty "co łaska" często są opatrzone cennikiem. W zależności od miasta i części kraju potrafią się one znacząco różnić. Według ks. Marcinkowskiego wszystko zależy od potrzeb parafii.

- Wszystko zależy od potrzeb danej parafii. Gdy dach przecieka, potrzeby są większe. Ale w ceny wliczają się też opłaty za korzystanie z cmentarza parafialnego, wywóz śmieci, troskę o drzewa, które rosną na cmentarzu. To wszystko kosztuje. Dlatego nie można się dziwić, że jeden proboszcz liczy sobie tyle za sakrament, a inny tyle. Wszystko zależy od sytuacji.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: webniusy.com

Tagi: chrzest
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?