Chrzest to pierwsza ważna uroczystość w życiu dziecka. Dla całej rodziny jest to niezwykle podniosła chwila, którą poprzedza kilka tygodni intensywnych przygotowań.Ceremonia w kościele, przyjęcie, goście, dekoracje i oczywiście zakup ubranka dla maluszka. Z wszystkimi tymi elementami wiążą się różne zwyczaje. Nawet to, jak dziecko ma być ubrane i kto ubiera dziecko na chrzest, jest określone przez tradycję.
Dla wielu rodziców znalezienie odpowiednich chrzestnych dla swojego dziecka to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim zależy im, by były to osoby, z którymi dziecko będzie miało bliską relację i kontakt.Pozostaje jednak jeszcze kwestia religijna. Nie każdego kandydata na chrzestnego zaakceptuje proboszcz. Wymagania Kościoła są bardzo duże, a samo załatwienie spraw formalnych zajmuje sporo czasu.
Rodzice decydują się na chrzest dziecka, nie tylko dlatego, że są wierzący i chcą włączyć swoje potomstwo do społeczności Kościoła. Religijność spada na łeb na szyje, a kościelne ławy coraz częściej świecą pustkami. W sieci krążą pytania: czy można ochrzcić dziecko bez ślubu, bez bierzmowania, bez chrzestnych, albo, gdy rodzice nie chodzą do kościoła. Ale skoro nie chodzą, to czemu w ogóle mieliby dziecko chrzcić? Okazuje się, że powodów jest całkiem sporo.W ciągu ostatnich 10 lat liczba wierzących spadła z 94 do 84 proc. A odsetek katolików chodzących do kościoła co niedzielę zmniejszył się z 70 do zaledwie 42 proc. Zwiększa się za to liczba osób dokonujących apostazji. W archidiecezji krakowskiej w 2020 roku przybyło 445 apostatów, w poznańskiej – 370. Wcześniej te liczby nie przekraczały 50 rocznie. Coraz mniej osób decyduje się też na ślub kościelny, ale dzieci nadal są chrzczone, nawet gdy rodzice żyją na kocią łapę.
Zbliżające się święta Wielkanocy to dla wielu rodzin czas najważniejszych uroczystości rodzinnych. Wiosną i latem odbywa się najwięcej chrzcin i ślubów, a w maju mamy oczywiście sezon Pierwszych Komunii Świętych. To wszystko zarezerwowane dla praktykujących katolików. Jednak warto wiedzieć, że nawet jeśli “nie po drodze” nam z Kościołem, mamy alternatywę.Powitanie dziecka w rodzinie to bardzo ważny aspekt włączenia go do wspólnoty. Chcemy, aby ludzie, którzy są nam bliscy, świętowali z nami tak wyjątkowe wydarzenie. I tak było od zawsze, również w czasach przedkatolickich. Dziś młodzi rodzice coraz częściej szukają alternatywy dla chrztu, gdy nie chcą, lub nie mogą ochrzcić dziecka.
Gdy na świat przychodzi dziecko, jednym z podstawowych pytań, jakie zadają na jego temat nasze babcie, jest: "Kiedy chrzest?” Gdy rodzice zwlekają, a czas płynie, starsze pokolenie zaczyna się bardzo niepokoić. Dawniej wierzono np., że nieochrzczonego dziecka nie można kłaść w kołysce, ponieważ nie jest jeszcze w pełni człowiekiem. Ten powód dziś może co najwyżej wywołać uśmiech pobłażliwości. Jednak wielu rodziców podejmuje decyzję o chrzcie dziecka wcale nie z pobudek religijnych.
Rodzice rocznej dziewczynki nie spodziewali się, że filmik z jej chrztu stanie się tak popularny. Podczas ceremonii maluszek zrobił coś tak niesamowitego, że wszyscy zebrani w kościele, nie mogli powstrzymać się od śmiechu. Odkąd nagranie trafiło do sieci, bije rekordy popularności.Malutka dziewczynka swojego chrztu nie zapamięta, ale jej rodzice i goście z pewnością będą go wspominać przez długie lata. Wszystko za sprawą zachowania dziecka, które skutecznie rozbroiło wiernych zgromadzonych w kościele. Nagranie tej chwili podbija serca internautów. Musisz to zobaczyć!
Czasami znalezienie rodziców chrzestnych dla dziecka to prawdziwe wyzwanie. Chcemy, by były to osoby blisko z nami związane, a jednocześnie takie, które naprawdę dobrze sprawdzą się w tej roli.Na dodatek ksiądz może odrzucić kandydatów na chrzestnych. Kościół ma kilka warunków, które taka osoba musi spełnić. Dlatego coraz więcej rodziców zastanawia się, czy można ochrzcić dziecko bez chrzestnych?
Ksiądz Sebastian Picur jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Na koncie na TikToku chętnie odpowiada na pytania obserwatorów dotyczące wiary, przepisów prawa kanonicznego, czy stanowiska Kościoła, kiedy te budzą wątpliwości czy ciekawość. Niedawno jedna z obserwatorek zapytała kapłana, czy kobieta w ciąży może zostać matką chrzestną. Okazuje się, że dla wielu osób kwestia podawania do chrztu przez kobietę w ciąży, nie jest oczywista. Wszystko przez ciągle żywy, groźnie brzmiący przesąd o ciężarnych chrzestnych. Mówi się bowiem, że to ściągnie nieszczęście na jedno z dzieci!
Prośba, byśmy zostali rodzicem chrzestnym, powinna być dla nas wyróżnieniem. Na chrzestnych w końcu najczęściej wybiera się najbliższe osoby. Jest to często oznaka, że ktoś nam ufa i ma nadzieję, że pomożemy mu w wychowywaniu dziecka.Jednak nie wszystkim taka prośba jest na rękę. Zgadzają się, bo przecież "dziecku się nie odmawia". Czy aby na pewno? Może lepiej podziękować na wstępie, niż brać na siebie obowiązki, na których wypełnianie… nie masz ochoty.
Rodzicami chrzestnymi najczęściej zostają osoby najbliższe i najbardziej zaufane. W końcu ta funkcja wiąże się z wieloma ważnymi zadaniami, a jednym z nich jest wspieranie w wychowaniu dziecka. W tej ważnej roli rodzice chcą obsadzić kogoś, z kim się świetnie rozumieją.Kościół ma jednak swoje kryteria. Często zdarza się, że wysnuty przez rodziców kandydat na chrzestnego nie zyskuje aprobaty proboszcza.
Na rodziców chrzestnych najczęściej wybieramy osoby najbliższe. Czasami jednak ich kandydatura może się spotkać ze sprzeciwem ze strony proboszcza. Chrzestni muszą spełniać określone warunki, a od 2024 roku selekcja ma być jeszcze dokładniejsza. Chrzest dziecka to niezwykle ważne wydarzenie dla całej rodziny. Jedną z kluczowych ról odgrywają chrzestni. Ich zadanie nie ogranicza się do zapalenia świecy, nałożenia białej szatki i wręczenia prezentu. Powinni odegrać znaczącą rolę w życiu dziecka i wspierać rodziców również w wychowywaniu go w wierze.
Kiedy rodzi się dziecko, nieomal od razu w rodzinie pojawia się dyskusja: co ze chrztem? Młodzi rodzice często stają przed problemem, bo może i ochrzciliby malucha, ale... nie mają kogo poprosić o to, by podawał dziecko.Wcale nie tak rzadko najbardziej wierzące i najbliższe osoby mają wątpliwość, czy mogą wejść w rolę rodzica chrzestnego, bo Kościół piętnował ich z różnych przyczyn. Niedawno papież Franciszek jasno powiedział: rozwodnik żyjący w nowym związku może przystępować do sakramentów i być rodzicem chrzestnym. Teraz pojawiła się kolejna furtka - tym razem dla osób transpłciowych.
Wesele z jedzeniem prosto z WARS-u? Kto o tym nie marzył! Spółka zamierza rozszerzyć swoją działalność. Zaprasza do rezerwowania terminów na chrzciny i komunie.
Wiele osób w Polsce nosi dwa imiona. Posiadacze jednego imienia należą do rzadkości (trzech również). I zwykle budzą zdziwienie. Ale jak to? Tak można? Wyjaśniamy, skąd się wzięła tradycja nadawania dzieciom drugiego imienia. Sprawdzamy, też czy drugie imię powinno być wybierane zgodnie z jakimiś zasadami. Podajemy również listę najpopularniejszych drugich imion, jakie noszą Polacy.
Chrzciny to ważna chwila dla rodziców oraz chrzestnych, którzy podjęli decyzję, by wspierać chrześniaka w wierze. Nic dziwnego, że przed chrzcinami pojawiają się wątpliwości dotyczące prezentów. Najwięcej osób zastanawia się nad kwotą, jaką powinno włożyć się do koperty.Zanim podejmiemy decyzję, ile włożyć do koperty w 2023, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, nie tylko inflację. Sprawdzamy, jakie zwyczaje obowiązują w 2023 roku i czy rzeczywiście prezent finansowy to najlepszy pomysł.
Nie każdy może zostać rodzicem chrzestnym. Wybrana osoba powinna spełniać szereg wymagań, który świadczą o jej dojrzałości i zaangażowaniu w wiarę. Pewna kobieta wyznała, że podczas załatwiania formalności w kościele ksiądz zainteresował się obrączką na palcu matki chrzestnej.Duchowni często zadają wiele pytań przed dopuszczeniem potencjalnych rodziców chrzestnych do nowej funkcji. Chcą w ten sposób nich ocenić, czy dana osoba faktycznie poprawnie wypełni swoje obowiązki. Zdarza się jednak, że ich pytania wywołują zmieszanie.
Internauci zaniemówili, gdy zobaczyli, jak ksiądz podczas chrztu wypuszcza z rąk drobne dziecko. Na szczęście tuż obok była matka i jej bliscy, którzy szybko ruszyli na pomoc maluchowi. Nagranie natychmiast stało się hitem sieci.Chrzest to wyjątkowy dzień w życiu każdego katolika. Rodzice, którzy zabierają swojego malucha do przyjęcia tego sakramentu, liczą, że ceremonia obejdzie się bez żadnych komplikacji. Niestety, ta mama przeżyła w kościele chwile grozy.
Młoda mama chciała ochrzcić swoje dziecko. W tym celu udała się do księdza z symboliczną opłatą "co łaska". Nie spodziewała się, że duchowny zaraz wyciągnie cennik. Kwota ją zmroziła.Zdaniem wielu wiernych sakramenty w kościele powinny być udzielane bez żadnej opłaty. Coraz częściej jednak parafie pobierają wyznaczone z góry opłaty. Niektórzy rodzice przekonali się o tym w bolesny sposób.
Pewna mama boi się rodzinnej wigilii. Nie chce, aby jak co roku jej krewni namawiali ją do ochrzczenia córki. Dziewczynka ma obecnie pięć lat, a pierwszy raz o chrzest jej mama została zapytana jeszcze jak była w ciąży. I jak mówi, z każdym rokiem jest coraz gorzej, dlatego zastanawia się, czy w tym roku nie zostać na wigilię w domu.Pewna kobieta napisała w liście do redakcji "Mamo to ja", że zastanawia się nad nie pójściem z rodziną na wigilię do wujka, ponieważ obawia się, że jak co roku będzie nękana pytaniami: "Kiedy chrzest?" Jak twierdzi, w dalszym ciągu wraz z mężem nie ma zamiaru ochrzcić swojej pięcioletniej już córki.
Coraz więcej rodziców rezygnuje z chrzczenia dzieci. Uważają, że każdy sam powinien wybrać i pozostawiają podjęcie tej decyzji dzieciom na przyszłość. W dyskusji na forum edziecko.pl odnoszą się także do Biblii, zastanawiając się nad tym tematem. "Biblijny chrzest był symbolem decyzji podjętej przez osobę dorosłą i świadomą swojego wyboru."Niektórzy rodzice decydują się na nie chrzczenie swoich dzieci, ponieważ nie chcą narzucać im wiary. Uważają, że każdy powinien sam podjąć świadomą decyzję dotyczącą przynależności do kościoła.
Wybór rodziców chrzestnych jest dla chrześcijan niezwykle ważny. Podczas sakramentu chrztu stoją oni przy dziecku, aby później wprowadzić je w tajemnice wiary. Ze względu na ich kluczową rolę, nie mogą być przypadkowymi ludźmi z ulicy. Rodzice, wybierając chrzestnych, muszą wziąć pod uwagę kilka czynników.Duchowni w różny sposób podchodzą do wyboru chrzestnych. Jedni mają większe, a inni mniejsze wymagania. Istnieje jednak określona liczba reguł, które muszą spełniać wszyscy kandydaci na rodziców chrzestnych.
W Katanii na Sycylii Kościół wprowadza rewolucyjne zmiany. Zakazano przydzielania rodziców chrzestnych na najbliższe trzy lata. Ma to zapobiec zacieśniania się rodzinnych więzi z mafią, której członków często wybierano na rodziców chrzestnych. Chrzest jest najważniejszym i pierwszym z sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Jego głównym elementem jest oczyszczenie z grzechu pierworodnego poprzez symboliczne polanie wodą lub zanurzenie w niej. Osoba ochrzczona staje się członkiem kościoła, a rodzice chrzestni mają wychowywać je w wierze i troszczyć się o ich życie duchowe. Chrzestnym może zostać osoba wierząca, która przystąpiła do sakramentów chrztu, komunii oraz bierzmowania. Musi mieć także ukończone 16 lat.
Książę William stwierdził, że nie będzie tolerował zachowania księcia Harry'ego i jego żony Meghan. Sprzeciwił się możliwości udzielenia chrztu ich córce Lilibet w Windsorze. Konflikt w rodzinie królewskiej staje się coraz bardziej napięty.Brytyjskie tabloidy od dawna rozpisują się na temat relacji w rodzinie królewskiej. Odkąd Meghan Markle wyszła za księcia Harry'ego sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana. Poniekąd książę William miał udaremnić plany małżeństwa związane z chrztem ich córki.
Podczas chrztu w jednej z rosyjskich wspólnot ksiądz zachował się wobec dziecka niezwykle brutalnie. Na opublikowanym nagraniu widać, jak kapłan szarpie rocznego chłopca i nie chce go oddać matce. Film przykuł uwagę ludzi na całym świecie.Nagranie powinny obejrzeć tylko osoby o mocnych nerwach. Wywołało już ono niemałą burzę w sieci. Ludzie krytykują kapłana i sugerują, że powinien dostać karę więzienia.