Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Kolonie dla dzieci w cenie luksusowych wakacji we Włoszech. Tak drogo nie było od dawna
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 11.05.2024 15:06

Kolonie dla dzieci w cenie luksusowych wakacji we Włoszech. Tak drogo nie było od dawna

kolonie letnie
Fot. East News/Marek Bazarek

Kolonie letnie od dziesięcioleci "ratują" rodziców. Kiedy my musimy być w pracy, a pociecha ma wakacje, lepiej, żeby gdzieś pojechała, coś przeżyła, niż siedziała przed komputerem. Problem w tym, że do wakacji zostało półtora miesiąca, ofert na rynku ubywa, a ceny... przyprawiają o zawrót głowy.

Coraz więcej rodziców decyduje się posłać dzieci na zagraniczny wyjazd, bo 10 dni we Włoszech czy Hiszpanii kosztuje tyle, co półtora tygodnia w Olsztynie. Sprawdzamy oferty na kolonie letnie 2024 i przecieramy oczy ze zdumienia.

Kolonie letnie 2024 - oferty w Polsce

Moje dzieci jeździły na kolonie jeszcze kilka lat temu. Nie były to jakieś ekstremalne wyjazdy, raczej takie w harcerskim stylu. Nad jeziorko do ośrodka wypoczynkowego, w którym sama bywałam jako dziecko. W czasie dwutygodniowego pobytu wyskakiwali do ZOO w Płocku, na piernikowe warsztaty do Torunia, czy do term w Uniejowie. W 2019 roku 14 dni kosztowało nas 1200 zł od dziecka, do tego drobne kieszonkowe. Dziś ta cena jest nierealna.

10 dni z gwiazdką YouTube w Olsztynie kosztuje w tym roku 3149 zł! "Podszkolisz swoje umiejętności i poczujesz się jak gwiazda! Aktorstwo, reżyseria, śpiew, taniec, fotografia, charakteryzacja to tylko część wakacyjnego planu...  Oczywiście nie zabraknie też typowych letnich przyjemności" - czytam w opisie oferty. Dodatkowym atutem jest OSOBISTE POZNANIE GWIAZDY. Trzeba doliczyć koszt dojazdu, bo ten jest we własnym zakresie.

Ale nie tylko kolonie czy obóz z influencerami kosztują równowartość pensji. Syn zainteresował się sztuką przetrwania, zaczęliśmy więc przeglądać oferty takich obozów. 10-dniowy obóz surwiwalowy w górach zawiera już dojazd, a nawet wycieczkę fakultatywną do Pragi. Koszt - 3469 zł. Kapcie mi spadły. Bo nastolatków mam w domu dwóch, a do tego na pokładzie jest jeszcze przedszkolak. 

kolonie 2024
Fot. Pixabay/MaBraS

Kolonie droższe, niż all inclusive

W tym roku byliśmy już na rodzinnych wakacjach. 11 dni w Turcji dla 5-osobowej rodziny z przelotem, transferem i wszystkimi wydatkami kosztowały nas poniżej 10 tys. zł. Po dwa tysiące na osobę. Więc może za granicę? Okazuje się, że to, czego wielu rodziców nawet nie bierze pod uwagę, może okazać się lepszym, a nawet... tańszym pomysłem!

Super, jeśli możemy pozwolić sobie na wyjeżdżanie całą rodziną kilka razy w roku, ale to nie jest częsta sytuacja. Jednak dziś obozy zagraniczne nie są już niedostępnym dla śmiertelnika rarytasem. Zwłaszcza jeśli okazuje się, że wydatek jest podobny, a warunki na miejscu i plusy z wyjazdu rozpatrujemy w zupełne innych kategoriach. 

Ile kosztuje obóz letni za granicą 2024

Ceny wyjazdów do Włoch czy Francji są TAKIE SAME, jak tych do Olsztyna. To miasto jest piękne i osobiście bardzo je lubię, ale wiemy, jak jest w Polsce, latem pogoda bywa kapryśna. 10 dni w Sardynii z trzema posiłkami dziennie, do tego zwiedzanie katalońskiego miasta... 2790 zł. 12 dni w innym rejonie Włoch - 3279 zł. Obydwa obozy przewidują przejazd autokarem, ale to też może być atrakcja!

Bułgarskie Złote Piaski, Cypr... to wszystko na kilkanaście dni poniżej 3 tys. zł. A taki zagraniczny wyjazd ma wiele plusów. Siłą rzeczy dziecko musi poćwiczyć angielski, bo obsługa, czy pani w sklepie po polsku nie mówią. Do tego tam, jeśli trafi się deszczowy dzień, to będzie raczej jeden, a nie cały pobyt. Pamiętam, jak kiedyś wybraliśmy się z dziećmi do Krynicy Morskiej na 7 dni - 6 padało. Na południu Europy ryzyko jest mniejsze.

Obozy letnie 2024 - ile to kosztuje

Wyjazd dziecka na kolonie czy obóz w wakacje 2024 roku to ogromny wydatek dla większości rodzin. Warto więc mieć poczucie, ze te pieniądze wydaliśmy dobrze. Jeśli chcemy, aby wakacje były dla dziecka niezapomniane, bezpieczne, ale też atrakcyjne, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  • Budżet, jakim dysponujemy. 
  • To czy dziecko ma doświadczenie w wyjazdach bez rodziców.
  • Jakie ma wyobrażenie wyjazdu, czy woli odpoczywać aktywnie, rozwijać hobby, czy korzystać z uroków lata.
  • Czy wyjazd za granicę budzi u niego niepokój.
  • Czy może wyjechać z przyjacielem.

Warto porozmawiać z dzieckiem i przedstawić mu dostępne opcje. A przede wszystkim wziąć pod uwagę jego zdanie, wszak to ono ma się dobrze bawić na obozie, to komu my przelejemy pieniądze, powinno być kwestią drugorzędną. 

Zobacz także:

Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać maturę? CKE podaje dokładne wyliczenia

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Do wakacji wyjątkowo daleko

Już nie płatki śniegu, a borsuki. Pojawiło się nowe pokolenie dzieci