portalparentingowy.pl
Polskie pieniądze

fot, Adam88xx, canva.com

Komu przysługuje i ile wynosi świadczenie rodzicielskie tzw. "kosiniakowe"? Wyjasniamy

28 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 10 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Kosiniakowe to świadczenie rodzicielskie wprowadzone w 2016 roku. Jego autorem jest Władysław Kosiniak-Kamysz. Gwarantuje ono rodzicom wsparcie finansowe w postaci 1000 zł miesięcznie. Z poniższego artykuły dowiecie się jak je zdobyć.

Kosiniakowe przysługuje rodzicom przez określony okres czasu. Jego długość zależy od ilości urodzonych dzieci. Wniosek o świadczenie mogą składać wszyscy rodzice, niezależnie od dochodów.

Komu przysługuje świadczenie rodzicielskie?

Projekt świadczenia rodzicielskiego wprowadził do sejmu Władysław Kosiniak-Kamysz w 2015 roku. Rok później kosiniakowe weszło już w życie. Dzisiaj o 1000 zł miesięcznie mogą starać się wszyscy rodzice. Ich dochody nie mają żadnego znaczenia.

Według ustawy świadczenie przysługuje:

1) matce albo ojcu dziecka (ojcu w określonych przypadkach — przyp. red.);

2) opiekunowi faktycznemu dziecka w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego — do ukończenia 10. roku życia;

3) rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego — do ukończenia 10. roku życia;

4) osobie, która przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego — do ukończenia 10. roku życia.

Bankomat

Zasiłek opiekuńczy: warunki, jakie trzeba spełnić, żeby dostać pieniądze

CZYTAJ DALEJ

Świadczenie rodzicielskie — więcej informacji

Kosiniakowe jest przede wszystkim skierowane do rodziców, którzy nie dostają zasiłku lub uposażenia macierzyńskiego. Chodzi tu m.in. o studentów, osoby bezrobotne lub zatrudnione na umowie cywilnoprawnej. Jeśli rodzice mają dostęp do wspomnianych zasiłków, kosiniakowe nie zostanie im przyznane.

Okres, przez jaki wypłacane jest świadczenie, zależy od liczby urodzonych dzieci. Ustawa zakłada, że rodzice mogą dostać 1000 zł miesięcznie przez:

1) 52 tygodnie — w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub objęcia opieką jednego dziecka;

2) 65 tygodni — w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia dwojga dzieci lub objęcia opieką dwojga dzieci;

3) 67 tygodni — w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub objęcia opieką trojga dzieci;

4) 69 tygodni — w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub objęcia opieką czworga dzieci;

5) 71 tygodni — w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub objęcia opieką pięciorga i więcej dzieci.

Wnioski o kosiniakowe można składać online poprzez portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia, drogą pocztową lub osobiście w urzędzie gminy czy miasta.

Źródło: infor.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Wiceminister zdrowia o szczepieniach 5-latków

  • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Informujemy, komu należą się pieniądze

  • Minister Edukacji i Nauki ogłosił zmiany w szkołach. Wzrośnie subwencja oświatowa

Co wiesz o rozwoju dziecka? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 5

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Pod żadnym pozorem ich nie jedz. Lista produktów zakazanych w ciąży

Slajd 1 z 5

Dieta: kobiety karmiącej piersią

Fast-foody

Do fast-foodów ciągnie prawie każdego. Ciężarne mają wyjątkową skłonność do ulegania takiej żywności. Mimo to powinny starać się nie podążać za swoimi pokusami. W trakcie ciąży niezwykle ważne jest zróżnicowanie wartościowych składników odżywczych. Fast-foody praktycznie ich nie posiadają. Szkodzą zdrowiu nawet przeciętnej osoby, już nie wspominając o ciężarnych. Kierując się więc troską o swoje i dziecka zdrowia, powinnyśmy zdecydować się na zdrowsze alternatywy.


Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Życie rodzinne

Polska na 28. miejscu w rankingu najzdrowszych miejsc do wychowania dzieci

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Rodzina 500 plus. W 2022 roku rodziców czekają zmiany

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Dofinansowanie na dziecko w żłobku — komu przysługuje?

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Rodzice dostaną 400 zł na żłobek dla dziecka. Trzeba złożyć wniosek w ZUS

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Kancelaria Premiera przypomina o Tarczy Antyinflacyjnej. "Chronimy rodziny"

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Co kupić dziecku na gwiazdkę? Nietypowe prezenty pod choinkę

Czytaj więcej >