Komu przysługuje świadczenie mama 4 plus? Konieczne jest spełnienie kilku warunków
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4+" przeznaczone jest dla kobiet, które, żeby wychować co najmniej czworo dzieci, nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały. Program ten ma na celu zapewnienie podstawowych środków do życia.
Program wszedł w życie w lutym 2019 roku. Od tego czasu kobiety, które urodziły i wychowały czworo dzieci lub więcej, mogą ubiegać się o specjalną emeryturę, której wysokość to 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto.
"Mama 4+" dla rodziców, którzy wychowali minimum czwórkę dzieci
Odmowę wypłaty otrzymują rodzice, którzy mieli ograniczoną władzę rodzicielską, rodzice przebywający za granicą oraz ci, którzy wychowali mniej niż czwórkę dzieci. Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku wyjaśnia:
– Ta potocznie nazywana emeryturą matczyną lub też mamą 4 plus, wypłata to tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające, które przysługuje tym kobietom, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci i przez to nie miały możliwości podjęcia pracy lub pracowały zbyt krótko, by wypracować "normalną" emeryturę" - cytuje portal biznesinfo.pl.
"Emerytura matczyna" także dla ojców
W przypadku gdy matka dzieci zmarła lub odeszła i nie zajmowała się dziećmi, o "emeryturę matczyną" mogą się starać także ojcowie, którzy wychowali minimum czwórkę dzieci. Muszą także osiągnąć wiek emerytalny, który w przypadku mężczyzn wynosi 65 lat, a kobiet - 60.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?
Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę
Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan
Źródło: biznesinfo.pl