Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Komunia 2022: ile dać pieniędzy dziecku? Wiemy, jak dużo ludzie wkładają do kopert
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 14.04.2022 14:13

Komunia 2022: ile dać pieniędzy dziecku? Wiemy, jak dużo ludzie wkładają do kopert

komunia
fot. kaczka, canva.com

Pierwsza Komunia Święta to ważne wydarzenie dla dzieci i ich rodziców. Przygotowania do niego zaczynają się już wiele miesięcy wcześniej. Goście również szykują się na ten dzień, a szczególnie prezenty dla dziecka, co często jest powodem wielu rozterek. Co dać na Komunię lub ile pieniędzy włożyć do koperty?

Chociaż prezenty nie są istotą Pierwszej Komunii, a jedynie dodatkiem to dzieci zawsze z niecierpliwością na nie czekają. To jedna z niewielu okazji w dzieciństwie, kiedy dostaje się podarunki od całej rodziny podczas wielkiej uroczystości rodzinnej.

Prezent na Komunię

Goście z okazji tej ważnej uroczystości częstą chcą podarować dziecku coś, co będzie także miało dla niego wartość niematerialną lub będzie pamiątką Pierwszej Komunii Świętej. W tym celu świetnie sprawdzają się dewocjonalia, np. piękne wydanie Biblii czy złoty medalik, a także wartościowe książki ze specjalną dedykacją.

Często wybieranymi prezentami na Komunię jest również złota lub srebrna biżuteria, gadżety elektroniczne takie jak laptopy, tablety, telefony czy smartwatch'e, a także rowery, hulajnogi, wrotki czy rolki. Najczęściej jednak goście decydują się na kopertę z pieniędzmi.

Komunia 2022 - ile włożyć do koperty?

Warto pamiętać, że to ile włożymy do koperty, jest bardzo indywidualną sprawą i jest zależne od naszej zamożności. Jednak na ogół jeżeli chodzi o dziadków, którzy często ze względu na to, że już nie mają własnych dzieci i związanych z tym dużych wydatków, są w stanie i chcą rozpieszczać swoje wnuki, zazwyczaj wkładają do koperty od 700 do 2000 zł.

Rodzice chrzestni, którzy pełnią ważną rolę w życiu dziecka, często w ramach prezentu z okazji Pierwszej Komunii Świętej wręczają dziecku 500 - 1500 zł. Bliska rodzina do koperty wkłada ok. 300-600 zł. Pozostali goście mogą do koperty włożyć kwotę równoznaczną z kosztem tzw. talerzyka. Kwota ta powinna zwiększać się wraz z ilością osób w rodzinie. W przypadku pary byłoby to 200 zł, pary z jednym dzieckiem - 300 zł, pary z dwójką dzieci 400 zł, a z trójką i większą liczbą dzieci ok. 500 zł.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: parenting.pl, mamadu.pl

Tagi: Komunia 2022