Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Komunikat Niedzielskiego. Chodzi o wytyczne dot. powodów przerywania ciąży
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 07.11.2021 01:00

Komunikat Niedzielskiego. Chodzi o wytyczne dot. powodów przerywania ciąży

Niedzielski
Fot: Pawel Wodzynski/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z RMF FM odniósł się do śmierci 30-latki z Pszczyny. Oświadczył, że zlecił kontrolę Narodowemu Funduszowi Zdrowia i, że to poważna sprawa, która będzie wyjaśniana przez prokuraturę.

W rozmowie z RMF FM Adam Niedzielski wypowiedział się na temat kontrowersji dotyczących głośnej śmierci ciężarnej Izabeli z Pszczyny. Kobieta zmarła w 22 tygodniu ciąży z powodu wstrząsu septycznego, do którego doszło w wyniku wcześniejszego obumarcia płodu. Lekarze mieli wstrzymać się z usunięciem płodu do czasu, aż przestanie bić jego serce.

Adam Niedzielski: dopuszcza się przerywanie ciąży, jeśli zagrożone jest życie kobiety

W sprawie zostało zawieszonych dwóch lekarzy. Adam Niedzielski ocenia, że to trudna sprawa, która wymaga wyjaśnienia i że nie na miejscu są tu polityczne doktryny. Według niego włączanie w sprawę polityki jest brakiem szacunku dla tych, których dotknęła ta tragedia. Minister podkreślił, że nie wyda wyroku, kto jest winny, ponieważ nie ma potrzebnych informacji.

Wyjaśnił także, że obecna interpretacja TK dopuszcza przerywanie ciąży, jeśli zagrożone jest życie kobiety i, że "taka polityka powinna być stosowana. Jednocześnie dodał, że "interpretacja orzeczenia TK sprzed roku mogła tak działać, że lekarz bał się podjęcia decyzji". Tę sytuację zdaniem ministra rozwiąże planowane wydanie przez konsultanta krajowego do spraw ginekologii i położnictwa wytycznych jednoznacznie mówiących, że bezpieczeństwo kobiety jest powodem do przerwania ciąży. - dodał.

Działania w sprawie zostały podjęte

Powiedział także, że w komunikacie skierowanym do lekarzy, postara się wyjaśnić, że w przypadku wskazanego zagrożenia, decyzje absolutnie muszą być podejmowane. Dodał, że lekarz nie powinien bać się podejmowania trudnych decyzji w oczywistych sytuacjach. Dodał, że zostały podjęte działania w sprawie. Obecnie postępowanie prowadzi prokuratura, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Rada Lekarska. Na wyniki będzie trzeba czekać kilka miesięcy.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: wiadomosci.onet.pl