Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Konferencja Przemysława Czarnka. "Dziecko po traumie wojennej nie potrzebuje dodatkowego stresu"
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 18.03.2022 01:00

Konferencja Przemysława Czarnka. "Dziecko po traumie wojennej nie potrzebuje dodatkowego stresu"

EN Czarnek
fot. Piotr Molecki/East News

18 marca odbyła się konferencja Ministra Przemysław Czarnka, podczas której zaapelował do samorządowców o tworzenie oddziałów przygotowawczych dla dzieci uciekających przed wojną. "Dziecko po traumie wojennej nie potrzebuje dodatkowego stresu" - wyjaśnił szef MEiN. Na piątkowej konferencji minister Przemysław Czarnek poinformował o planach, które mają na celu przeniesienie ukraińskich uczniów do oddziałów przygotowawczych.

Przemysław Czarnek o uczniach z Ukrainy

Według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki do polskich szkół przyjęto do tej pory 75 tysięcy uczniów z Ukrainy. To wciąż niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce przebywa 750 tysięcy uczniów, którzy uciekli z Ukrainy przed wojną.

Pójście do szkoły jest ostatnią decyzją. Oni przyjeżdżają, muszą odetchnąć, wypocząć, pozbyć się tej traumy i dopiero kiedy są ustabilizowani, podejmują decyzję o edukacji powiedział minister Czarnek.

Minister Czarnek apeluje do samorządowców

Przemysła Czarnek podczas konferencji zaapelował do samorządowców, aby korzystając z zapisów specustawy, tworzyli oddziały przygotowawcze.

W nich dzieci uczą się przede wszystkim języka polskiego przez minimum 6 godzin. Wszystko inne zależy od szkoły, dyrektora, rady pedagogicznej. To może być nawet 20 godzin języka polskiego – powiedział szef MEiN.

Oddziały przygotowawcze

Minister Edukacji powiedział, że oddziały przygotowawcze mogą być tworzone poza siedzibą szkoły. Wyjaśnił, że chodzi o to, żeby polski system edukacji nie był zakłócony i aby polscy uczniowie mogli normalnie kontynuować swoją edukację oraz przygotowywać się do egzaminów ósmoklasisty, oraz matury.

Dodał, że takie rozwiązanie jest korzystne także dla uczniów z Ukrainy, dla których w większości "mniejszym stresem jest przebywanie w swoim środowisku ukraińskim". - Dziecko po traumie wojennej nie potrzebuje dodatkowego stresu, na które jest narażone w ogólnych klasach, nie rozumiejąc polskiego stwierdził Przemysław Czarnek.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?