Dziecko
Unsplash.com/Stephen Andrews
Katarzyna Augustyniak - 14 Kwietnia 2021

Koniec dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Ważny komunikat Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Jak poinformował Minister zdrowia Adam Niedzielski, żłobki i przedszkola zostaną otwarte od 19 kwietnia. W związku z tym pojawiła się kolejna zmiana, która niebawem wejdzie w życie. Chodzi o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Minister zdrowia na jednej z ostatnich konferencji przyznał, że szczyt trzeciej fali koronawirusa mamy już za sobą. W związku z tym rząd zdecydował o otwarciu przedszkoli i żłobków od 19 kwietnia. Nastąpiła jednak jeszcze jedna zmiana. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola i żłobka będzie przysługiwał tylko do 18 kwietnia.

Jak podało Ministerstwo, wprowadzona zmiana ma związek z zaplanowanym na 19 kwietnia otwarciem przedszkoli. Przypominamy, że Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę o ponownym otwarciu przedszkoli i żłobków, które były ponownie zamknięte od 27 marca.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - ważne zmiany

Jak zapowiedział Niedzielski, jeśli chodzi o szkoły, na razie ich funkcjonowanie będzie w dalszym ciągu odbywać się w trybie zdalnym. Według najnowszych ustaleń taki tok nauki zostaje przedłużony do 25 kwietnia.

Żłobki i przedszkola ponownie otwarte. Minister zdrowia podał dat꯳obki i przedszkola ponownie otwarte. Minister zdrowia podał datęCzytaj dalej

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie będzie już funkcjonował na dawnych zasadach. Według najnowszych ustaleń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, rodzice dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy jedynie do 18 kwietnia, nawet jeśli już złożyli wniosek o jego wypłatę do 25 kwietnia.

Ministerstwo zaznaczyło, że zasiłek nadal będzie przysługiwał w sytuacjach, gdy nastąpi ponowne zamknięcie placówki w związku z COVID-19. W takim przypadku rodzice będą musieli złożyć nowy wniosek o wypłatę dodatkowego zasiłku na okres zamknięcia placówki.

Ponadto w pozostałych przypadkach, poza rodzicami dzieci w wieku przedszkolnym i żłobkowym, zgodnie z ostatnim rozporządzeniem, z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzice mogą korzystać do 25 kwietnia.

Jak stwierdzili przedstawiciele MRiPS: Podkreślenia jednak wymaga, że obecnie - zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego – zasiłek ten przysługuje do dnia 25 kwietnia 2021 r. Przepisy umożliwiają jednak jego wydłużenie na kolejne okresy.

Przypomnijmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy się rodzicom sprawującym opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje również ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

By otrzymać zasiłek, konieczne jest oświadczenie rodzica, które należy skierować do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy. Zasiłek przysługuje matce lub ojcu dziecka.

Rodzic ubiegający się o zasiłek musi złożyć dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Może to zrobić elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Należy wybrać z listy wniosek ZAS-58.

Zobacz post:


Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:


Źródła: Tvn24.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News