Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Kontrola rodzicielska. Jak z niej korzystać?
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 06.03.2022 01:00

Kontrola rodzicielska. Jak z niej korzystać?

dziecko przed komputerem
fot. bgpix, canva.com

Współcześni rodzice mają wiele obaw dotyczących korzystania z internetu przez ich dzieci. Jedną z nich jest spędzanie zbyt dużo czasu przed ekranami monitorów przez dzieci i młodzież. Drugą: niebezpieczne treści, na jakie mogą być narażeni najmłodsi. Kontrola rodzicielska pozwala odzyskać rodzicom kontrole nad cyfrowymi działaniami dziecka.

Kontrola rodzicielska pozwala ustawić limity czasu korzystania z ekranu, ograniczać zakupy online i pobieranie aplikacji, a także blokować treści dla dorosłych i wyłączać ustawienia prywatności. Urządzenia takie jak Apple, Android i Windows mają wbudowane funkcje kontroli rodzicielskiej. Warto korzystać także z wirtualnej sieci prywatnej VPN, która chroni prywatność online użytkownika.

Jak korzystać z kontroli rodzicielskiej na iOS i macOS?

W celu skorzystania z aplikacji należy uprzednio aktywować ją na urządzeniu dziecka lub na swoim, jeżeli korzysta się z funkcji Chmury rodzinnej. Dzięki tej aplikacji rodzic może nie tylko odzyskać kontrolę nad czasem, jaki dziecko spędza na urządzeniach elektronicznych, ale także ograniczyć robienie zakupów, pobieranie aplikacji oraz blokować treści dla dorosłych.

Dla wygody rodziców zalecane jest także korzystanie z aplikacji Family Sharing, która umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami dzieci z własnego urządzenia. Nie jest jednak niezbędna do funkcjonowania aplikacji Czas przed ekranem. Aby móc korzystać z aplikacji Family Sharing konieczne jest, aby wszyscy zaangażowani korzystali z produktów Apple.

Jak korzystać z kontroli rodzicielskiej w systemie Android?

System Android posiada funkcję kontroli rodzicielskiej oraz bezpłatną aplikację Google Family Link. Dzięki niej rodzic może monitorować i ograniczać korzystanie ze smartfona czy tabletu przez dziecko. Aby korzystać z kontroli rodzicielskiej, wystarczy skonfigurować urządzenie z Androidem swojego dziecka.

Podstawowe funkcje rodzicielskie, takie jak np.: wyświetlanie dziennego czasu i godziny korzystania z ekranu w każdej aplikacji, ustawianie dziennego limitu (limit czasu korzystania z ekranu) i planowanie pory snu (blokada urządzenia), nie wymagają aplikacji.

Jednak w celu rozszerzenia kontroli i możliwości robienia tego zdalnie warto zainstalować także Aplikacje Family Link, która dodatkowo umożliwia m.in. blokowanie pobierania aplikacji, znajdowanie lokalizacji dziecka, ograniczanie zakupów i pobierania innych aplikacji.

Aby zapewnić większe bezpieczeństwo podczas korzystania z kontroli rodzicielskiej, a także wszystkich innych ruchów w Internecie, warto także skorzystać z VPN.

Co to jest VPN?

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna jest najłatwiejszym i niezwykle skutecznym sposobem na zabezpieczenie własnego ruchu w Internecie i ukrycie tożsamości online.

Aplikacje VPN oferowane między innymi przez ExpressVPN zapewniają prywatność podczas przeglądania Internetu, a także umożliwiają dostęp do stron oraz usług, które podlegają ograniczeniom. Dzięki nim konsumenci mają zapewnioną prywatność i bezpieczeństwo w sieci.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: expressvpn.com