Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Kto będzie uczył nasze dzieci? W zdemolowanym systemie oświaty brakuje nauczycieli
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 21.07.2023 14:29

Kto będzie uczył nasze dzieci? W zdemolowanym systemie oświaty brakuje nauczycieli

brakuje nauczycieli
fot. Pixabay, Twitter MEiN

O problemach z obsadzeniem etatów nauczycielskich w szkołach mówi się od pewnego czasu. W tej chwili w całym kraju brakuje ponad 20 tysięcy nauczycieli. 

Z roku na rok temat braków w oświacie staje się coraz głośniejszy, a rodzice skarżą się, że przy tablicy stają czasem przypadkowi pedagodzy. Często lekcje są odwoływane, organizowane zastępstwa lub prowadzone w ich ramach inne przedmioty. 

Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek jest jednak innego zdania. To mit - mówił w marcu, pytany o braki w oświacie w programie Kwadrans Polityczny.  

- Są nauczyciele, którym się nie przedłuża umowy, są nauczyciele, którzy mają ponad 30 godzin. Są nauczyciele, którzy porzucili pracę, bo mają tego dość – mówił z kolei jeszcze w czerwcu Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.  

Sytuacja w szkołach w nowym roku szkolnym nie zapowiada się na razie dobrze. 

Jakich nauczycieli brakuje?

Internetowy serwis Dealerzy Wiedzy przygotował zestawienie z którego wynika, że w tej chwili brakuje w całym kraju 22867 nauczycieli. To zsumowane dane o wakatach w polskich szkołach, które pochodzą z kuratoriów w całym kraju. Obrazują sytuację, z jaką mamy do czynienia z zatrudnieniem w placówkach oświatowych w wakacje, przed rozpoczęciem roku szkolnego.

 

Jakich nauczycieli brakuje najbardziej?

Największe zapotrzebowanie jest na nauczycieli wychowania przedszkolnego (2950 wakatów). W szkołach brakuje też psychologów i pedagogów. Duże braki dotyczą nauczycieli języków: głównie języka angielskiego i języka polskiego, a także przedmiotów zawodowych i matematyki.

Gdzie nauczycieli brakuje najbardziej?

Trudna sytuacja jest w województwie mazowieckim – głównie w Warszawie oraz na południu kraju – w województwie małopolskim i śląskim. Wiele wakatów w oświacie jest również w województwie lubuskim, dolnośląskim i opolskim. Czy uda się je uzupełnić w ciągu miesiąca do rozpoczęcia zajęć?

Źródło: portalsamorządowy.pl, wiadomości.radiozet.pl, wp.pl

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?