Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Lekcje

uczniowie
27.05.2024 15:05 Koniec nudnych godzin wychowawczych w szkołach. Zastąpią je inne lekcje

To już jest pewne. Od września w szkołach będą nowe lekcje. Ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała właśnie rozporządzenie w tej sprawie. Dzieci i młodzież nauczą się na nich zasad udzielania pierwszej pomocy. Nowość wzbudza jednak kontrowersje, bo choć takie lekcje są na pewno potrzebne, to powstaje pytanie: "Kto opłaci instruktorów?”. Gminy nie zawsze na to stać.

korytarz szkolny
25.05.2024 09:06 Już za kilka dni o tej porze, będzie po wszystkim. Nauczyciele powinni przygotować się na najgorsze

Po wakacjach w szkołach szykuje się wiele zmian. Uczniowie powinni odczuć pozytywne skutki odchudzonej podstawy programowej, redukcji prac domowych, inaczej też będą organizowane lekcje religii. Zmiany czekają nie tylko uczniów, ale i nauczycieli.Ci, którzy do tej pory uczyli przedmiotu Historia i Teraźniejszość, nie mają, jak na razie, powodów do radości. Likwidacja tego przedmiotu oznaczać dla nich może utratę pracy. Może, ale nie musi. Rząd nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej kwestii. 

pisanie liter
18.05.2024 12:57 Zmiany w języku polskim. Nadchodzi nowa ortografia

Zdarza ci się robić błędy ortograficzne? Wkrótce będziesz popełniać ich mniej, bo wchodzą nowe zasady ortograficzne. Rada Języka Polskiego ogłosiła najnowsze zmiany w zasadach polskiej pisowni.Lista zmian jest długa i przyswojenie tych nowości może zająć trochę czasu. Dlatego nowe wytyczne zaczną obowiązywać dopiero od stycznia 2026 r. Ale już dziś warto się z nimi zapoznać. Niektóre mogą szokować!

uczniowie
10.05.2024 11:09 Całkiem inna szkoła po wakacjach. Oto, co szykuje uczniom MEN

Choć zbliżają się wakacje, szkoła nieustannie wzbudza emocje. W ostatnich miesiącach wprowadzono mnóstwo zmian, a kolejne przed nami. Co czeka uczniów w nowym roku szkolnym?Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wiele planów, między innymi te, dotyczące religii. Zmiany odnośnie tych lekcji są kluczowe zdaniem ministry Barbary Nowackiej.

ręce
24.04.2024 13:41 Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Te sposoby powinien znać każdy rodzic

Tabliczka mnożenia spędza sen z oczu niejednego dziecka, a także jego rodziców. Pamięciowe wykuwanie działań "na blachę” jest nużące i niewdzięczne, tu nie ma się co oszukiwać. A jednak, każdy powinien wiedzieć, ile jest 6x8 czy 4x9.Na szczęście są skuteczne sposoby na szybkie przyswojenie sobie tabliczki mnożenia. Nie wymagają wiele pracy, tylko odpowiedniego systemu. A w międzyczasie i tak ćwiczy się pamięć. 

uczeń
10.04.2024 09:59 Trzy wielkie zmiany w szkołach od września. Co czeka uczniów?

Od dłuższego czasu trwają prace nad nową podstawą programową. Zacznie ona obowiązywać już w nowym roku szkolnym. Ale w polskiej szkole szykuje się o wiele więcej zmian, a niektóre są naprawdę ważne i przełomowe. Jak zapowiada MEN, do końca czerwca planowane jest przyjęcie rozporządzeń, które pozwolą na wprowadzenie tych nowości od nowego roku szkolnego września.

brak prac domowych w szkołach
09.04.2024 13:00 Nauczyciele zemszczą się na uczniach za brak prac domowych? "Będą sypać się jedynki"

Odstąpienie od zadawania prac domowych ma swoją jasną, ale i ciemną stronę. Nauczyciele nie są tak entuzjastycznie nastawieni do tej zmiany, jak uczniowie. Obawiają się, że nie uda im się zrealizować programu, a jeśli nawet, to bardzo pobieżnie.Zapłacą za to niestety uczniowie. Jeśli nie utrwalą materiału, jak należy, to się odbije na ich ocenach. Jaka czeka ich w związku z tym przyszłość?

Uczniowie wchodzący do klasy
03.04.2024 14:32 Uczniowie odetchnęli z ulgą. Ten dzień przejdzie do historii polskiej edukacji

Środa, 3 kwietnia 2024 roku to ewidentnie dzień, który przejdzie do historii w szkołach. Nie chodzi o to, że uczniowie wrócili do placówek po świątecznej przerwie. W życie weszły nowe przepisy, które dotyczą dzieci w szkołach podstawowych.

dziewczyna odrabiająca lekcje
28.03.2024 15:51 Od 1 września nie będzie ocen? Zaskakująca deklaracja MEN

Przez ostatnich kilka miesięcy szkoła kompletnie zmienia się na naszych oczach. Wprowadzane reformy robią istną rewolucję. Już wcześniejsze zmiany budziły kontrowersje, ale obecny pomysł jest naprawdę zaskakujący.Okazuje się, że być może z polskich szkół znikną... oceny. A przynajmniej do takiego pomysłu nawiązała ministra Barbara Nowacka w czasie konferencji prasowej.

wychowanie dzieci we francji
24.03.2024 09:30 Tu 2-miesięczne dzieci chodzą do żłobka, 3-latki do szkoły. Zgadniecie, co to za kraj?

Polska szkoła to temat rzeka. My godzinami moglibyśmy wyliczać jej wady, ale obcokrajowiec pewnie dostrzegłby sporo plusów. Czy gdzieś indziej dzieci mają lepiej? Na pewno – inaczej. Może w pewnych kwestiach im łatwiej, a za to w innych – trudniej. Co kraj, to obyczaj, jak mówią. O tym, jak wygląda edukacja we Francji, rozmawiam z Agnieszką Moniak-Azzopardi, Polką, pochodzącą z nauczycielskiej rodziny, która wyjechała z Polski w wieku 18 lat. Dziś żyje we Francji, tam wychowuje swojego syna i tam pracuje. Jest nauczycielką w gimnazjum, wykładowczynią uniwersytecką oraz pisarką.

chłopiec
14.03.2024 07:49 Ministerstwo cichaczem wycofuje się z braku prac domowych. Wygadała się Lubnauer

Miało nie być prac domowych, a jednak pomysł ten wciąż analizowany jest przez przeróżnych specjalistów. Do Ministerstwa Edukacji Narodowej trafiło mnóstwo uwag w tej kwestii. Okazuje się, że odejście od zadawania prac do domu wcale nie jest takim rewelacyjnym rozwiązaniem.Ma też sporo minusów. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice najmłodszych dzieci, zastanawiają się np., jak dziecko ma ćwiczyć rączkę, jeśli nie będzie w domu kompletnie nic robić. W związku z tym w przepisie mówiącym o pracach domowych wprowadzono pewną modyfikację. 

Testy sprawnościowe w szkołach
04.03.2024 13:22 Od marca wielkie testy w szkołach. Żaden uczeń się nie wywinie

Już w tym miesiącu uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaczną być poddawani testom sprawnościowym. To nowość w polskich szkołach, której celem ma być lepszy wgląd w kondycję dzieci i młodzieży.Czy uczniowie powinni się bać? Spokojnie. Z tych testów nie będzie stopni, mają one jedynie służyć "do wskazania mocnych i słabych stron sprawności fizycznej ucznia w celu planowania ich zmian w kontekście całożyciowej aktywności fizycznej”, jak wynika z nowelizacji podstawy programowej, podpisanej jeszcze przez Przemysława Czarnka. 

Sześciolatki w szkole
01.02.2024 08:37 Nowacka chce posłać sześciolatki do szkoły. Rodzice są przerażeni

Ministra edukacji Ewa Nowacka powiedziała: "Bardzo się dobrze sprawdza, żeby dzieciaki od szóstego roku życia były w szkołach”. Co konkretnie miała na myśli? Czyżby historia miała się powtórzyć?Już to przerabialiśmy. Wiele dzieci z rocznika 2008 i wszystkie z 2009 musiały zacząć edukację w szkole podstawowej. Później zniesiono ten przepis, ale tego, co się stało, cofnąć się przecież już nie dało. 

Brak prac domowych
23.01.2024 10:48 Dyrektorzy szkół psują radość uczniom. "Brak prac domowych nie oznacza końca nauki w domu"

A miało być tak pięknie! Dzieciaki już skakały do góry po tym, jak premier Donald Tusk ogłosił koniec prac domowych. Okazuje się, że wiele nauczycieli i dyrektorów szkół wcale nie jest tak entuzjastycznie nastawionych do tej zmiany.Obawiają się, że brak prac domowych uczniowie mogą odebrać jako koniec nauki w domu w ogóle. A przecież to nie o to w tym wszystkim chodzi. 

Dzieci w szkole
19.01.2024 17:09 Koniec prac domowych staje się faktem. Wiadomo, od kiedy nie będzie można ich zadawać

MEN zapowiadało rewolucję w polskiej szkole od kilku tygodni. Ministra Barbara Nowacka potwierdziła, że pierwsze zmiany wejdą w życie lada chwila. Podała nawet konkretne daty.Na niektóre zmiany trzeba poczekać do września, ale część wchodzi w życie dosłownie za chwilę. Nowe rozporządzenia bardzo spodobają się dzieciom.

Koniec prac domowych
12.01.2024 11:22 Koniec udręki uczniów! Po feriach do szkół wchodzą wielkie zmiany

Wiele godzin każdego dnia spędzają nad książkami w szkolnych murach, a potem kolejne – w domu. Dzieci muszą uczyć się naprawdę bardzo dużo i jeszcze pamiętać, by ze wszystkich przedmiotów odrobić lekcje. Wraz ze zmianą władzy szkołę czeka wielka rewolucja. A na pewno - ewolucja. Odchudzenie podstawy programowej, to dopiero początek. Wiceszefowa MEN zapowiada, że ograniczone zostaną także prace domowe. I to już niedługo!

brak ocen z wf i plastyki
08.01.2024 07:14 Brak ocen z W-F i plastyki wielu odbije się czkawką. Zapłacą za to uczniowie

Wszystko wskazuje na to, że polską szkołę czeka totalna rewolucja. Nowa Minister Edukacji już ogłosiła pierwsze zmiany. Pojawiają się także nowe pomysły na to, jak przemeblować szkołę. Czy będą naprawdę korzystne dla uczniów?Jedną z wielu propozycji jest zlikwidowanie ocen z W-F, plastyki i muzyki. I rodzice, i uczniowie, i nauczyciele są zgodni, że polska szkoła potrzebuje zmian. Jednak ten pomysł jest bardzo kontrowersyjny. Pojawiają się głosy, że brak ocen z tych najłatwiejszych przedmiotów przyniesie więcej szkody niż pożytku. 

Plan lekcji w liceum
04.10.2023 21:26 Siedzi w szkole dłużej, niż ja w pracy! To niezgodne z prawem

Na początku roku szkolnego drżą o to i dzieci, i ich rodzice. Mowa o planie lekcji. Jak będzie ułożony? Czy będzie na 8.00? Czy będą jakieś okienka? Każdy rodzic chciałby, żeby jego dzieciom nie było w szkole zbyt ciężko, no i żeby nie musiały tam zbyt długo siedzieć.Kiedy po miesiącu perturbacji ustalił się w końcu plan lekcji mojego syna – licealisty, muszę przyznać, że lekko się podłamałam. We wtorki ma 9 godzin! Siedzi w szkole dłużej, niż ja w pracy! Zastanawiam się, jak tak można było zrobić?! Czy to w ogóle jest zgodne z prawem?

Pomoc w pracy domowej
02.10.2023 16:19 Nie musisz ślęczeć z nim do nocy. To dobry moment, by odpuścić odrabianie lekcji z dzieckiem

To jest odwieczny dylemat rodziców. Czy młodemu człowiekowi należy pomagać podczas odrabiania lekcji? Czy raczej zostawić go z tym problemem sam na sam? Podsuwać możliwe rozwiązania, czy liczyć na to, że odkryje je samodzielnie?W jednym i drugim podejściu znaleźć można zarówno plusy, jak i minusy. To, co je natomiast łączy, to to, że praca domowa jest w ogóle czymś, z czym trzeba się zmierzyć. Jakoś ją pokonać.

kodowanie z gigantami
27.09.2023 16:46 Programowanie ważne jak angielski. Warsztat Koduj z Gigantami tylko do końca września

Jeden na pięciu uczniów w Polsce uczy się już programować. Dziś to wiedza tak potrzebna, jak wcześniej opanowanie języków obcych - chociażby tak popularnego angielskiego. Rodzice to wiedzą i w związku z tym posyłają na zajęcia dodatkowe nawet maluchy w wieku 7 lat. Chcą, aby oswajały się z pojęciami i wizualnie kodowały w Scratchu, czy ukochanym przez najmłodszych Minecrafcie. Aż 75 proc. rodziców uważa, że programowanie jest dziś umiejętnością równie ważną, co znajomość  języka angielskiego.Wprawdzie nadal najpopularniejszymi zajęciami są te sportowe i językowe, ale programowanie staje z nimi odważnie w szranki. Co ciekawe, zainteresowanie to dzielą dzieci kształcące się w szkołach państwowych, jak i prywatnych. Programowanie staje się kolejnym językiem komunikacji młodych ludzi.

praca domowa czy zgodna z prawem
18.09.2023 13:10 Zobaczyłam pracę domową w zeszycie mojego syna i się wściekłam. Tak nie powinno być!

Nie zgadzam się na to i w poniedziałek otwarcie powiedziałam pani w szkole, że mój syn nie będzie odrabiał lekcji zadanych do domu. Jest w pierwszej klasie, a zlecanie pracy domowej tak małemu dziecku jest męczeniem go ponad siły.Nie spodziewałam się, że mój syn tak dobrze poradzi sobie z adaptacją w szkole. Już po pierwszym tygodniu był nią zachwycony. Byłam jednak z każdym dniem mniej zadowolona z tego, co znajdowałam w jego zeszytach. 

religia w szkole
16.09.2023 14:55 Religia precz ze szkół! Tak uważa coraz więcej Polaków [SONDAŻ]

Czy lekcje religii powinny odbywać się w szkole, czy poza nią? Temat wraca co pewien czas. A wraz z nim argumenty za tym, aby nauczanie religii z powrotem przeniosło się do salek katechetycznych.Najnowszy sondaż pokazuje, co na temat nauczania religii w szkole myślą Polacy.

kiedy uczniowie dostaną laptopy
14.09.2023 13:22 Gdzie są laptopy dla czwartoklasistów? Wielka porażka ministerstwa

O laptopach dla 4-klasistów głośno było przez całe wakacje. Od początku września dzieci chodzące do 4 klas i ich rodzice czekają na obiecany sprzętu. Kiedy laptopy trafią wreszcie w ręce uczniów? Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało stronę internetową, na której działa specjalna wyszukiwarka. Sprawdzamy, czego można się z niej dowiedzieć. 

Kartkówka - KEN chłopak Barbie
11.09.2023 11:33 Chciał zażartować z nauczycielki na kartkówce. Mocno ją zdenerwował

Kartkówka to nic śmiesznego. Zwłaszcza gdy trzeba ją napisać z zaskoczenia! Jeśli uczeń niewiele umie, jedyne, co mu pozostaje, to strzelić, ściągnąć od kolegi lub... zabłysnąć poczuciem humoru w nadziei, że rozbroi nauczyciela, a ten da mu drugą szansę. W sieci można znaleźć sporo różnych sprawdzianów, prac domowych i kartek z zeszytów, które internautów często bawią do łez. Jedną z takich perełek jest kartkówka pewnego Maćka, który w sprytny sposób rozwinął skrót KEN.

laptopy dla 4-klasistów
23.08.2023 15:59 Laptopy w szkołach szybciej niż planowano. Minister podał datę

Minister cyfryzacji przekazał, kiedy pierwsze laptopy dla 4-klasistów zostaną przekazane do szkół i trafią w ręce uczniów. Mają pojawić się szybciej niż początkowo planowano.Informacja o przekazaniu laptopów została podana dziś, czyli 23 sierpnia, na konferencji prasowej poświęconej realizacji przetargów na dostarczenie darmowych komputerów dla czwartoklasistów oraz bonów na sprzęt dla nauczycieli. 

kiedy powrót do szkoły
22.08.2023 10:34 Nie szykujcie się na 1 września – wakacje będą dłuższe!

Pytanie, kiedy wracamy do szkoły po wakacjach, w tym roku jest jak najbardziej zasadne, bo 1 września przypada w piątek. Sprawdziliśmy, jak wygląda kalendarz roku szkolnego opublikowany przez MEiN i wyjaśniamy, kiedy iść na rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.Przyzwyczailiśmy się, że rozpoczęcie roku szkolnego przypada 1 września. W 2023 roku jednak uczniowie zyskali nieco dłuższe wakacje. Powrót do szkoły planowany jest kilka dni później.

brakuje nauczycieli
21.07.2023 14:29 Kto będzie uczył nasze dzieci? W zdemolowanym systemie oświaty brakuje nauczycieli

O problemach z obsadzeniem etatów nauczycielskich w szkołach mówi się od pewnego czasu. W tej chwili w całym kraju brakuje ponad 20 tysięcy nauczycieli. Z roku na rok temat braków w oświacie staje się coraz głośniejszy, a rodzice skarżą się, że przy tablicy stają czasem przypadkowi pedagodzy. Często lekcje są odwoływane, organizowane zastępstwa lub prowadzone w ich ramach inne przedmioty. Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek jest jednak innego zdania. To mit - mówił w marcu, pytany o braki w oświacie w programie Kwadrans Polityczny.  - Są nauczyciele, którym się nie przedłuża umowy, są nauczyciele, którzy mają ponad 30 godzin. Są nauczyciele, którzy porzucili pracę, bo mają tego dość – mówił z kolei jeszcze w czerwcu Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.  Sytuacja w szkołach w nowym roku szkolnym nie zapowiada się na razie dobrze. 

tablica
12.10.2021 02:00 Nauczycielka Dorota zrobiła nietypową lekcję. Dyrektor szkoły ją zawiesił

Nauczycielka z toruńskiej szkoły podstawowej została zawieszona za przeprowadzenie lekcji o depresji dzieci i młodzieży. Podobno uczniowie po tym jak mieli samodzielnie wyszukać w ramach zadania domowego, materiałów o depresji zaczęli wykazywać niepokojące zachowania.Dyrektor Szkoły Podstawowej w Toruniu zawiesił nauczycielkę Dorotę Olszewską-Sioma po tym jak przeprowadziła lekcję na temat depresji. Nauczycielka, realizując zadania z podręcznika do języka polskiego, w którym znajdował się tekst dotyczący anoreksji, poruszyła także inne problemy dotykające dzieci w wieku nastoletnim. Na zadanie domowe poleciła uczniom napisanie krótkiego reportażu o depresji. Według niej młodzież była zainteresowała tym tematem.

  • 1
  • 2