Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Kto może dostać mieszkanie socjalne? Lista beneficjentów jest bardzo długa
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 27.06.2024 13:07

Kto może dostać mieszkanie socjalne? Lista beneficjentów jest bardzo długa

mieszkanie socjalne
Fot. East News/Marek Bazarek

Mieszkania socjalne to nie są wille z basenem, jednak dla wielu osób znajdują się w strefie marzeń. To jednak dach nad głową, suche ściany i ciepłe łóżko. Sprawdziliśmy, kto może się ubiegać o mieszkanie z gminy i jakie warunki lokalowe takie mieszkanie musi spełniać.

Dla wielu to jedyna szansa na dach nad głową. Przy obecnych cenach nieruchomości, niedostępności kredytów i ich koszcie, nawet wynajem nie wypada korzystnie. Często za pokój z kuchnią trzeba zapłacić nawet 3 tys. zł miesięcznie. A kiedy dach wali się na głowę, albo dom trzeba opuścić, by nie wychowywać dzieci w domu z przemocą, z pomocą przychodzą gminy.

Komu przysługuje mieszkanie socjalne

Gminy w swoim majątku posiadają lokale mieszkalne. Część z nich przeznaczana jest na mieszkania socjalne, których celem jest zaspokojenie potrzeb bytowych osób w trudnej sytuacji mieszkaniowej. W praktyce wygląda to tak, że gmina wynajmować może mieszkania komunalne, zysk z tego najmu zasila jej budżet. Jeśli jednak pojawia się osoba, która nie jest w stanie samodzielnie zapewnić sobie dachu nad głową na wolnym rynku - gmina powinna przygotować lokal socjalny.

Mowa tu przede wszystkim o osobach zameldowanych na terenie gminy, które w praktyce nie mają dachu nad głową, a także tych, których warunki mieszkaniowe nie spełniają standardów. Chodzi o budynki grożące zawaleniem, zamieszkiwane przez zbyt dużą liczbę lokatorów w lokalu mieszkaniowym, a także eksmitowanych z dotychczasowego lokum.

Lokal socjalny może otrzymać do użytku osoba lub rodzina, która nie przekracza określonego dochodu. Próg ustalają gminy.

blok mieszkalny
Fot. Pixabay/LSR2015

Jakie warunki musi spełniać lokal socjalny

Bywa, że łazienka lub kuchnia są wspólne z innymi mieszkańcami budynku, jednak w lokalu socjalnym musi znaleźć się przynajmniej jeden pokój na własny użytek. Są to mieszkania o niskim standardzie, które mają za zadanie zaspokoić podstawowe potrzeby bytowe. 

Ma być gdzie wstawić łóżko, jak skorzystać z toalety, umyć się czy przygotować posiłek. Coraz częściej są to lokale świeżo po remoncie, choć zdarza się, że nowy lokator musi robić remont sam. W zależności od zasobów gminy w szczególnych przypadkach można wnioskować o remont lokalu, jeśli ten nie spełnia potrzeb lokatora.

Przy jednym lokatorze mieszkanie socjalne musi mieć minimum 10 m2, jeśli zamieszkuje go więcej osób, na każdą musi przypadać co najmniej 5m2.

Kto ma pierwszeństwo do mieszkania socjalnego

W pierwszej kolejności są rozpatrywane podania kobiet w ciąży, ale lista osób, które mogą ubiegać się o lokal z gminy, jest dość długa:

  • kobiety w ciąży,
  • małoletni, niepełnosprawni lub ubezwłasnowolnieni wraz z opiekunami,
  • obłożnie chorzy,
  • bezrobotni,
  • renciści i emeryci, którzy mają prawo do świadczeń z pomocy społecznej,
  • osoby zamieszkujące budynki przeznaczone do rozbiórki przez nadzór budowalny (wydany nakaz opuszczenia budynku),
  • osobom spełniającym kryteria określone przez radę gminy lub miasta.

Warto pamiętać, że poza osobami wymienionymi przez ustawodawcę, gmina, jeśli dysponuje dużym zapleczem, może wymieniać dodatkowe kategorie osób, które o taki lokal mogą się ubiegać.

Ile czeka się na mieszkanie socjalne

Niestety oczekiwanie na przydział lokalu socjalnego jest w Polsce bardzo długie. W tej chwili w niektórych województwach wynosi on nawet 3 lata. Ustawa wspierająca rozwój mieszkalnictwa ma znacząco skrócić ten czas. W założeniu ma wspierać gminy w budowaniu nowych lokali, które będą przeznaczane na ten cel.

Warto pamiętać, że mieszkanie socjalne nie jest "na zawsze". Gminy określają w swoich przepisach dochód, który pozwala wnioskować  przyznanie lokalu. Jeśli osoba w nim zamieszkująca przekroczy go, zakłada się, że usamodzielniła się ze wsparciem i lokal musi opuścić, aby inni, którzy są w potrzebie, mogli je zająć. 

Zobacz także:

Wielu nie wie o tej dopłacie. Dodatkowe 1200 rocznie dla rodziców. Już można składać wnioski

"Jak można żyć w takim stanie?!" Pokazał zdewastowane mieszkanie po lokatorach

Kacperek odziedziczył dom po zmarłym ojcu. Zajęli go dzicy lokatorzy

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Z matką nie utrzymywała kontaktu od 20 lat, a po jej śmierci wyciąga ręce po pieniądze. Kto może ubiegać się o zachowek?
kobieta przy grobie
kobieta przy grobie
Zachowek funkcjonuje po to, aby uchronić najbliższą rodzinę zmarłego przed pominięciem w testamencie. Ale działa także wtedy, gdy testament spisany nie został. Śmierć, zwłaszcza nagła, oznacza dla wielu osób nie tylko żałobę, ale także szereg formalności. Sprawy spadkowe to jedne z nich, a prawa do zachowku bardzo trudno jest w Polsce odmówić, nawet jeśli ten, który się o niego ubiega, nie utrzymywał ze zmarłym kontaktów od wielu lat.Rozliczenie majątku bliskiej zmarłej osoby to nic przyjemnego, zwłaszcza wtedy, gdy rodzina jest skłócona, lub nagle po latach pojawia się ktoś, upominający się o pieniądze po nieżyjącej matce lub ojcu. Jeżeli udowodni swoje prawo do zachowku, będzie trzeba go spłacić, nawet jeśli nie będzie już z czego.
Czytaj dalej
Najlepszy przepis na ciasto drożdżowe z serem. Sekret tkwi nie tylko w składnikach
ciasto drożdżowe z serem
ciasto drożdżowe z serem
Niektórzy lubią ciasto drożdżowe samo, doceniają słodycz jego kruszonki i prostotę. Inni wolą z sezonowymi owocami, które dodają trochę kwaskowatego posmaku. A jeszcze inni uwielbiają takie z białym serem — słodkie, wilgotne, po prostu przepyszne.Ekspresowe ciasto drożdżowe z serem z tego przepisu zawsze się udaje! To prawdziwa sztuka, bo ser jest dość ciężki i zdarza się, że drożdżowiec opada. Z tym przepisem masz pewność, że proporcje składników są idealne.
Czytaj dalej