Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Lekarze ostrzegają: chrońmy małe dzieci przed słońcem! Jak to robić?
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 13.06.2022 16:33

Lekarze ostrzegają: chrońmy małe dzieci przed słońcem! Jak to robić?

ochrona dzieci przed słońcem
fot. Milos Stankovic, canva.com

Choć od lat dużo mówi się o konieczności ochrony dzieci przed szkodliwym promieniowaniem UV, nadal jest wielu rodziców, którzy wypuszczają dzieci na dwór bez posmarowania kremem przeciwsłonecznym albo opalają maluchy, które nie powinny w ogóle przebywać w słońcu. W trakcie letniego letniego sezonu i wzmożonej aktywności na dworze warto przypomnieć, jak ważne jest chronienie dzieci przed skutkami opalenia.

Z każdym rokiem alarmująco wzrasta liczba zachorowań na nowotwory skóry, które mają swoje źródło w nadmiernym narażeniu na promieniowanie UV. Tymczasem wiedza na temat skutków ekspozycji na słońce jest powszechnie dostępna i potwierdzona przez lekarzy. 

Dzieci, których skóra jest szczególnie wrażliwa i podatna na odparzenia słoneczne, są szczególnie narażone na ryzyko. 

Lekarze apelują: chrońmy dzieci przed słońcem!

Skóra dziecka w porównaniu ze skórą osoby dorosłej jest niedojrzała i cienka. W związku z tym u dzieci łatwiej dochodzi do poparzeń słonecznych. Zarówno w przypadku starszych, jak i młodszych dzieci należy stosować odpowiednie środki ostrożności.

Podczas wakacji rodzice nie powinni zapominać o stosowaniu kremów z filtrem. Dziecko powinno być posmarowane preparatem o faktorze 30 SPF. Jeśli wyjeżdżamy za granicę, na południe Europy, wtedy przyda się mocniejszy filtr SPF 50. 

Dla młodszych dzieci, które skończyły 6. miesiąc życia, polecane są kremy z filtrem mineralnym (fizycznym). Takie kremy można też stosować u dzieci rocznych i dwulatków. Obok nich możliwe jest zastosowanie kremu z filtrem chemicznym (SPF 30). 

Należy pamiętać o regularnej aplikacji i nakładaniu kremu co 2 lub 3 godziny i zawsze po wyjściu z wody. Jeśli plażujemy albo spędzamy czas na basenie, najlepiej wybrać godziny, gdy słońce nie świeci mocno, czyli do 10 rano i po 17 wieczorem. Warto również troszczyć się o nakrycie głowy i zasłanianie ciała dziecka. 

Młodsze dzieci nie powinny być wystawiane na słońce

W przypadku najmłodszych dzieci trzeba zachować podwójną ostrożność. Rodzice noworodków i młodszych niemowląt powinni całkowicie zrezygnować z wystawiania ich na słońce. Dzieci w tym wieku nie należy też smarować kremami z filtrem przeciwsłonecznym.

Do 6. miesiąca życia w ogóle nie powinno się wystawiać dziecka na słońce. Jego skóra jest bardzo wrażliwa i cienka. Skutki tego możemy zaobserwować po dziesięciu, dwudziestu, trzydziestu latach. Do 18. miesiąca życia nie powinniśmy odsłaniać skóry dziecka – mówił podczas konferencji zorganizowanej przez Serwis Zdrowie PAP prof. Piotr Rutkowski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

 

Nieostrożność może mieć poważne konsekwencje

Ostrzeżeń ekspertów nie należy w żadnym wypadku ignorować. Oparzenia społeczne mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na czerniaka w przyszłości. Kilka oparzeń słonecznych w dzieciństwie mocno zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się tego nowotworu u dziecka. 

Zobacz też:

Za gorąco? Tak szybko ochłodzisz mieszkanie w upalne dni

Jak ubierać niemowlę, gdy żar leje się z nieba? A nie ubierać?

Czy dopajać niemowlę? Pięć ważnych zasad na upał

Tagi: opalanie