Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Za gorąco? Tak szybko i skutecznie ochłodzisz mieszkanie podczas upału
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 13.07.2023 12:29

Za gorąco? Tak szybko i skutecznie ochłodzisz mieszkanie podczas upału

jak ochłodzić mieszkanie w upał
fot. Central I TAliance, Canva.com

Twoje mieszkanie zamieniło się w piekarnik? Oto skuteczne sposoby na obniżenie temperatury w domu. Sprawdź, co zrobić, by podczas upałów móc się porządnie wyspać w nocy i odpocząć w ciągu dnia. Te metody pozwolą całej rodzinie przetrwać upalne lato w domu.


 

Jak ochłodzić mieszkanie podczas upału?

Jeśli z powodu upału cierpi cała twoja rodzina, postaraj się jej pomóc w prosty sposób. Nawet bez inwestowania w klimatyzację możesz skutecznie obniżyć temperaturę w domu o pare stopni. Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w ochłodzeniu mieszkania podczas gorących dni:

Zasłoń okna w dzień. Zaciągnij zasłony lub rolety, aby promienie słoneczne nie wpadały do środka. Najlepiej chronią przed słońce zasłony o jasnych kolorach lub o właściwościach termoizolacyjnych. Dzięki nim w pokoju utrzyma się chłód.

Wietrz mieszkanie w nocy. Gdy temperatura na dworze spadnie, otwieraj okna, aby wpuścić do domu chłodne powietrze. Otwórz okna i drzwi, aby zapewnić przepływ powietrza i odświeżyć pomieszczenie. Jeśli zrobisz przeciąg, wynieś dziecko do drugiego pokoju, by go nie przeziębić. W bardzo upalne dni najchłodniej robi się nad ranem - to może być idealna pora na wietrzenie, pod warunkiem, że zrobisz sobie o tej porze pobudkę. 

Rób chłodne kąpiele. Jeśli twoje dziecko jest starsze i lubi się kąpać, zorganizuj mu chłodną kąpiel w ciągu dnia. Użyj letniej wody (nie zimnej), aby schłodzić ciało dziecka.

Stosuj chłodne prysznice. Woda o niższej temperaturze pomoże obniżyć temperaturę ciała i poprawić komfort.

Przygotuj chłodne okłady. Przed spaniem lub odpoczynkiem możesz umieścić na ciele ochłodzony w lodówce ręcznik. To pomoże uzyskać chwilowe uczucie ochłodzenia. Na noc blisko łóżeczka małego dziecka możesz położyć ręcznik mocniej schłodzony w zamrażarce (nie przykrywaj nim malucha, bo jest zbyt zimny).

Chłodzący materac lub poduszka. Jeśli dziecko ma trudności z zasypianiem w upalne noce, rozważ zakup chłodzącego materaca lub poduszki. Takie produkty są zaprojektowane, aby utrzymywać niższą temperaturę i zapewnić dodatkowy komfort podczas snu. Nie stosuj ich u niemowląt.

Wyłącz zbędne źródła ciepła. Unikaj długiego gotowania, używania piekarnika, suszarki do włosów i innych urządzeń, które zwiększają temperaturę w pomieszczeniach. Zamiast gotować zupę, przygotuj chłodnik, a małemu dziecku podaj zupkę ze słoiczka. 

Śpij pod lekką pościelą. Wybierz lekkie i przewiewne materiały, takie jak bawełna lub len. Unikaj ciężkich kołder czy narzut, które mogą przegrzewać dziecko podczas snu. W upalne dni najlepszym rozwiązaniem może okazać się spanie pod samą powłoczką na kołdrę lub prześcieradłem. Poczujesz się we własnym domu jak na włoskich lub hiszpańskich wakacjach.

Wybierz inne miejsce do spania. Jeśli w pokoju dziecka jest bardzo ciepło, nic nie stoi na przeszkodzie, by przenieść łóżeczko malucha w najchłodniejsze miejsce w domu. Lepiej spać w przedpokoju i się wyspać, niż męczyć się w upalną noc w sypialni.
 

Upały będą się nasilać

W związku z ociepleniem klimatu dni z ekstremalnymi temperaturami może być zdecydowanie więcej. Jeśli twoje mieszkanie mocno się nagrzewa, a rodzina źle znosi upał, może warto zainwestować w przenośną klimatyzację? Tego rodzaju urządzenia są łatwe do przenoszenia i mogą zapewnić szybkie ochłodzenie pomieszczenia. 

Klimatyzacja DIY

Użyj nawilżacza powietrza. Pomoże utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w pokoju i uczynić go bardziej komfortowym podczas upałów. Jeśli dodasz do pojemnika z wodą kostki lodu (sprawdź w instrukcji, czy twoje urządzenie pozwala to zrobić), nie tylko nawilżysz, ale również mocniej ochłodzisz powietrze. Rośliny doniczkowe też mogą pomóc w naturalnym utrzymaniu wilgotności i ochłodzeniu powietrza. Gdy jest bardzo sucho, bardziej odczuwamy dyskomfort termiczny. 

Jeśli masz w domu resztki płytek, które pozostały po kafelkowaniu łazienki, możesz kilka włożyć do zamrażarki. Gdy dobrze się schłodzą, wyłóż je na noc w pobliżu łóżka swojego lub dziecka. Będą emitowały przyjemny chłód i lekko obniżą temperaturę w pokoju. 

Zobacz także:

Czy dopajać niemowlę - 5 ważnych zasad
Jak ubierać niemowlę w upalne dni
Jak chronić dzieci w upalne dni