portalparentingowy.pl > Dziecko > Koniec wrzasków w samolocie. Europejska linia lotnicza zapowiada "strefy wolne od dzieci"
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 29.08.2023 11:34

Koniec wrzasków w samolocie. Europejska linia lotnicza zapowiada "strefy wolne od dzieci"

dziecko w samolocie, strefa wolna od dzieci
Fot. Chubykin Arkady z ShutterStock

Każdy, komu zdarza się latać samolotem, choć raz doświadczył podróży z płaczącym dzieckiem. Nie jest to komfortowa sytuacja, ani dla opiekunów, ani dla współpasażerów. Już od listopada jedna z europejskich linii lotniczych wychodząc naprzeciw potrzebom podróżnych, umożliwi im lot w "strefie wolnej od dzieci".

Choć to rozwiązanie ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników, którzy twierdzą, że jest to dyskryminacja, to w skali świata to nie jest żadna nowość. Mało tego, podział samolotu na strefę bez dzieci i z dziećmi ma więcej plusów, niż się wydaje.

Wychodzą naprzeciw potrzebom klientów

Konkurencja między liniami lotniczymi jest ogromna, nic więc dziwnego, że właściciele prześcigają się w skuszeniu klienta, aby to właśnie z ich oferty skorzystał. Na niecodzienny pomysł wpadał turecki przewoźnik Corendon, który już od 3 listopada będzie oferował za dodatkową opłatą miejsca w strefie bez dzieci.

Projekt jest w fazie testów i póki co obejmie tylko połączenie Amsterdam - Curacao. W strefie bez dzieci będą mogli podróżować tylko pasażerowie powyżej 16 r.ż. Znajdzie się ona w przedniej części samolotu, od reszty statku powietrznego oddzielać ją będą drzwi i zasłony, które mają tłumić dźwięki. W tej części samolotu przewidziano 93 miejsca.

Green Beans - 2023-08-29T112835.516.jpg

Fot. Canva

Wszyscy podróżni skorzystają

Jak zauważa założyciel linii Corendon, Atilaya Uslu, na tym rozwiązaniu skorzystają wszyscy podróżni. Ci, którzy podróżują bez dzieci, będą mieli zagwarantowaną cichą i spokojną podróż. Rodzice nie będą natomiast tak bardzo się stresować, ze ich dziecko płacze lub złości się w czasie lotu. 

Warto też zauważyć, że bliskie sąsiedztwo innych maluchów, może być okazją do wspólnej zabawy, która umili czas w podróży. Wbrew pozorom może się okazać, że wszystkim będzie przyjemniej.  Za rezerwację w strefie tylko dla dorosłych trzeba będzie dopłacić 45 euro. Za dodatkowe 100 euro można dokupić więcej miejsca na nogi.

Pasażerowie chcą mieć wybór

Choć w Europie pomysł podzielił pasażerów, to na świecie takie rozwiązania są stosowane od lat. Strefy ciszy dostępne dla pasażerów powyżej 12 r.ż. oferują niektórzy przewoźnicy z Malezji i Indii. Z badania przeprowadzonego wśród amerykańskich podróżnych, wynika, że aż 80 proc. z nich popiera takie rozwiązanie.

Jak informuje portal Simple Flying, większość zwolenników to osoby bezdzietne. Choć tu różnice nie były aż tak znaczące, jak te między pasażerami podróżującymi pierwszą i drugą klasą. Aż 89 proc. podróżnych z pierwszej klasy ucieszyłaby strefa wolna od dzieci. Wśród podróżujących klasą ekonomiczną, tylko 67 proc. ankietowanych poparło takie rozwiązanie.

Zobacz także:

Pracownik McDonald's zdradza, ile mięsa jest w nuggetsach. Rodzice woleliby tego nie wiedzieć

Kibole zastraszają dzieci i nawołują do linczu. Skandaliczne plakaty przy szkołach

Przedszkola tego wymagają, choć to sprzeczne z prawem. Rodzicu, musisz to wiedzieć