Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Ludzie zachwycają się wielkimi oczami dziewczynki. Kryje się za nimi rzadka choroba
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 31.05.2022 11:36

Ludzie zachwycają się wielkimi oczami dziewczynki. Kryje się za nimi rzadka choroba

dziecko
twitter/kmvirgo24

Mehlani Ramirez urodziła się z ponadprzeciętnie dużymi oczami. Kiedy miała cztery latka, zyskała popularność wśród Internautów, którzy zachwycali się jej niezwykłą urodą. Nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, że za jej ślicznym obliczem kryje się poważna choroba genetyczna - zespół Axenfelda-Riegera. 

Karina Ortega z niecierpliwością oczekiwała narodzin swojej córeczki Mehlani. Przyszła mama czuła się dobrze, a jej ciąża przebiegała prawidłowo. Jednak po narodzinach dziecka, pielęgniarka dostrzegła, że z jego oczami jest coś nie tak.

Zespół Axenfelda-Riegera

Okazało się dziewczynka urodziła się zespołem genetycznym Axenfelda-Riegera. Ta rzadka choroba wiąże się z charakterystycznym wyglądem: szerokim grzbietem nosa, spłaszczonym środkiem twarzy i wydatnym czołem. Przede wszystkim jednak dzieci z tym zespołem mają problemy zdrowotne związane z oczami.

U osób cierpiących na zespół Axenfelda-Riegera mogą występować szeroko rozstawione oczy, źrenice poza środkiem lub tęczówka, która wygląda jak wiele źrenic. U części chorych wraz z rozwojem schorzenia dochodzi do pojawienia się jaskry, która może prowadzić nawet do utraty wzroku. Taki los spotyka w młodym wieku aż 50 proc. chorych.

Dziewczynka z wielkimi oczami

Mehlani miała bardzo zniekształcone kanaliki łzowe, które powodowały, że ciśnienie w jej oczach było bardzo wysokie, przez co dochodziło nawet do uszkodzenia nerwów wzrokowych. Dlatego musiała przejść operacja, która się na szczęście powiodła. Wciąż jednak wielkie oczy dziewczynki przyciągały wzrok innych osób.

Jej mama początkowo martwiła, jak rówieśnicy będą reagowali na jej wygląd i obawiała się, czy Mehlani nie będzie miała z tego powodu kompleksów.

- Za każdym razem, kiedy gdzieś wychodzimy i nieznajomi ludzie komplementują, jak duże i piękne są jej oczy, zastanawiam się w myślach, czy powinnam im wspomnieć o jej chorobie? Ale się uśmiecham i dziękuję. Zawsze przy tym mam dziwne uczucie. Po prostu modlę się, żeby zawsze wiedziała, jaka jest piękna - opowiada Karina Ortega.

Obecnie Mehlani ma już sześć lat. Rozwija się prawidłowo, ale niestety jej choroba wciąż postępuje, dlatego musi nosić okulary korekcyjne.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: parenting.pl, poradnikzdrowie.pl

Tagi: dziewczynka