portalparentingowy.pl > Dziecko > Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 12.05.2022 22:53

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Projekt bez tytułu (16)
Fot. vadimguzhva, canva.com (zdjęcie ilustracyjne)

Pochodzący z Ukrainy studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie postanowili wesprzeć swoich najmłodszych rodaków, uciekających przed wojną. Grupa ukraińskich studentów UJ nagrała audiobooki z opowiadaniami dla dzieci w języku ukraińskim.

"WspółpracUJemy z Olkuszem dla ukraińskich dzieci", to projekt Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu. W przedsięwzięciu wzięli udział pochodzący z Ukrainy studenci Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego: Marta Antoniw, Alina Bilecka, Weronika Hasanowa, Anna Iljina, Karyna Kasprowycz, Hryhorij Orłow.

Studenci nagrali "audiobajki" dla dzieci z Ukrainy

Pomysłodawcy nagrania "audiobajek" dla dzieci przekonują o ich terapeutycznej funkcji. Wśród 18 bajek nagranych przez studentów, dzieci będą mogły wysłuchać klasycznych ukraińskich opowieści, takich jak "Kot i Kogut", "Mądra dziewczyna" czy "Jak słowik nauczył człowieka myślenia".

Marcin Kubat, kierujący studencką redakcją UJOT FM, w której zostały zrealizowane nagrania, wyjaśnił, że motywacją do stworzenia "audiobajek" było dla nich "przekonanie, że matki ukraińskich dzieci mogą nie mieć czasu na wieczorne czytanie przed położeniem dzieci do łóżek. Przecież walczą o sprawy bardziej podstawowe - jak choćby bezpieczny dom nad głową, czy znalezienie pracy."

Audiobook oczywiście głosu mamy nie zastąpi, ale nasi studenci świetnie się spisali i jestem pewien, że ich sposób czytania też może dać najmłodszym choć trochę spokoju i ukojenia – dodaje student, cytowany przez tvn24.pl.

"Bajki są źródłem spokoju"

Pochodząca z Kijowa studentka Karyna Kasprowycz opowiada, że często uciekające przed wojną matki muszą wykonywać wiele czynności naraz, np. odnaleźć się w nowym miejscu, sporządzić trasę, złożyć dokumenty, czy znaleźć miejsce, w którym można coś na szybko zjeść.

Niestety dla dziecka prawie nie zostaje czasu, a przecież dzieci przeżywają to jeszcze mocniej. Dlatego bajki są pewnym źródłem spokoju, powrotem do stabilności, którą miały przed 24 lutego – dodaje Kasprowycz, cytowana przez tvn24.pl.

"Audiobajki" nagrane przez ukraińskich studentów można znaleźć i bezpłatnie odtworzyć tutaj

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: wzks.uj.edu.pl, tvn24.pl