Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Córki ślubują dziewictwo swoim ojcom. Kontrowersyjny zwyczaj praktykowany jest od lat
Kamil Olek
Kamil Olek 23.03.2022 04:17

Córki ślubują dziewictwo swoim ojcom. Kontrowersyjny zwyczaj praktykowany jest od lat

Bal czystości
fot. Pixabay

Idea "purity balls", zwanych po polsku "balami czystości" lub też "balami dziewic" wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie praktykowana jest od ponad 20 lat. Mimo wielu kontrowersji – wydarzeniom tego typu zarzuca się między innymi praktyki noszące znamiona kazirodztwa – bale mają się świetnie, szczególnie w najbardziej kontrowersyjnych stanach (należących do tak zwanego "pasa biblijnego"). Na czym polegają?

Bal dziewic – czym jest?

Głównym zamysłem "purity ball" jest ślubowanie przez dorastające dziewczynki zachowania abstynencji seksualnej aż do momentu zawarcia małżeństwa. Nastolatki składają przysięgę... przed własnymi ojcami. Bale organizowane są zaś jedynie dla dziewcząt. Aspekt ten stanowi jednak tylko część kontrowersji związanych ze zwyczajem.

Pierwszy "bal czystości" został zorganizowany w 1998 roku w jednym z miast stanu Kolorado. Jego założeniem było "zbliżenie" ojców do córek, a także zaznaczenie ich miejsca w życiu, co stało się wkrótce myślą przewodnią wszystkich podobnych uroczystości. W okresie największej popularności przysięgi przed własnymi ojcami składało nawet kilkanaście procent nastolatek (a czasami również i małych dziewczynek – w niektórych eventach brały bowiem udział nawet... czterolatki).

Organizatorzy pierwszego wydarzenia tłumaczyli w wywiadach, że ich głównym celem było "połączenie duchowości oraz fizyczności" oraz zaznaczenie momentu zmiany z dziecka w kobietę, jak również zachęcenie ojców do większego zaangażowania w obowiązki rodzicielskie oraz życie swoich córek.

Kontrowersje wokół "czystości"

Głównym zarzutem przeciwników bali jest kwestia promowania szkodliwych stereotypów, a co za tym idzie – utrwalania myślenia, w której to nie kobieta decyduje o rozpoczęciu aktywności seksualnej. Podnoszone są również kwestie zdrowotne – jak pokazują bowiem badania, "przysięgi czystości" bezwzględnie przestrzegane są jedynie w marginalnych przypadkach.

Część naukowców i naukowczyń wprost wskazuje na elementy seksizmu, dyskryminacji, a nawet... kazirodczy charakter budowanych dzięki balom relacji. Uczestnicy wydarzeń często określani są bowiem mianem... "randkujących".

Co myślicie o idei "balów dziewic"?

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy: