Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Tokofobia problem dotyczący wielu kobiet. Mamy dzielą się swoimi historiami
Jessika Piechocka
Jessika Piechocka 12.01.2021 01:00

Tokofobia problem dotyczący wielu kobiet. Mamy dzielą się swoimi historiami

Mama i dziecko
Pixabay (CC0 Domena publiczna)

O tokofobii mówi się nadzwyczaj rzadko. N iestety stan ten dotyka aż 14 procent kobiet w ciąży. Wiele kobiet po urodzeniu dziecka zapomina o lęku i bólu przed i podczas porodu. Dla tych 14 procent kobiet ciąża jest przerażająca, a czasem nawet odrażająca.

Czym jest tokofobia?

Moja mama i obie babcie zostały rozerwane podczas porodu. Miały trwające całe życie nietrzymanie moczu i dysfunkcje seksualne po niezliczonych operacjach. Zniszczyło to jedno z małżeństw mojej babci - napisała Jennifer dla The Atlantic.

Kiedy zaszłam w ciążę, pomyślałam, że mogę zracjonalizować swoje obawy, że skończę w ten sam sposób, ale byłam przerażona. Moja ciąża zakończyła się planowym cięciem cesarskim - dodała kobieta.

Tokofobia to skrajny strach lub odpychanie  ciąży i porodu . Niektórzy nazywają to lękiem przed porodem. Zaskakujący jest jeszcze jeden fakt: tokofobię mogą mieć również mężczyźni.

Jestem mężczyzną i myśl o ciąży sprawia, że ​​denerwuję się tak, jakbym miał zaraz zacząć krzyczeć. Jeśli ktoś mówi: "Jestem w ciąży", moją pierwszą reakcją jest wyrażenie empatii, a nie gratulacje - wyznał mężczyzna.

Większość osób z tokofobią, nazywanych jako tokofobowie, wolałoby nie zachodzić w ciążę. Takie osoby zdecydowanie bardziej, chcąc mieć dziecko wolą starać się o adopcję. Jeśli jednak zajdą w ciążę:

  • może zdarzyć się, że zdecydują się na aborcję;

  • wybiorą poród przez cesarskie cięcie;

  • istnieje duże ryzyko urazu i komplikacji podczas porodu;

  • osobom z tokofobiom nawet po urodzeniu  może być trudno nawiązać więź  z dzieckiem.

Jeśli boisz się porodu, nadal możesz mieć dziecko. Najważniejsze jest znalezienie pomocy. Leczenie  tokofobii polega na poradnictwie.

Jakie są rodzaje tokofobii?

Tokofobia jest zaburzeniem lękowym. Istnieją dwa rodzaje tokofobii:

Pierwotna tokofobia - występuje u ciężarnych kobiet. Może wahać się od strachu przed bólem i niepewności przy porodzie do poczucia, że ​​dziecko jest czymś złym. Może doprowadzić ona do depresji, dlatego tak ważne, aby jak najszybciej była leczona. Tokofobia może powodować nadmierne stosowanie środków antykoncepcyjnych przez kobietę.

Wtórna tokofobia -  jest to tokofobia rozwinięta po traumatycznej ciąży. Może to być poród martwy, poronienie lub aborcja.

Jak pokonać strach przed porodem?

Przestraszona historią napaści na tle seksualnym Julie bała się porodu. Kiedy zaszła w ciążę nie wiedziała, że ma tokofobię. Kobieta chciała urodzić przez cesarskie cięcie, niestety lekarze się nie zgodzili. Strach mamy był coraz większy, kiedy myślała o terminie porodu.

Dało mi to nieprzespane noce - nie sądzę, żebym przez cały okres ciąży przespała jedną noc. Byłam ciągle wyczerpana, ponieważ budziłam się o 2 lub 3 w nocy, po prostu leżąc i nie mogąc zasnąć z myślami krążącymi w kółko, w kółko w mojej głowie, jak miałam urodzić to dziecko, czy przekazać stres mojemu dziecku? Bardzo się martwiłam, że to, że przez cały czas jestem zestresowana, powoduję problemy zdrowotne mojego dziecka, co jest jak błędne koło - wyznała Julie.

Wiele kobiet zdecydowało się na pomoc specjalisty. Terapia zmniejsza negatywny wpływ ciąży. Dzięki terapii niektóre mamy zmieniły zdanie z porodu przez cesarskie cięcie na naturalny poród.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Babygaga.pl

Tagi: Mama