portalparentingowy.pl
Mama karmiła 4-latka

fot. pixabay.com/Endho

Mama została skrytykowana za karmienie 4-latka. Czy naturalny pokarm ma korzyści dla tak dużych dzieci?

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

34-letnia mama wrzuciła do internetu zdjęcie, na którym karmi piersią swojego 4-letniego syna. Pojawiło się wiele komentarzy, w których internauci krytykowali kobietę za jej zachowanie. W takim razie do kiedy powinno się karmić dziecko pier

Dla wielu osób temat karmienia piersią wiążę się z wieloma kontrowersjami. Tyczy się to zarówno tego, czy można karmić dziecko w miejscach publicznych, jak i tego, jak długo mama powinna karmić swoje dziecko.

Szczególnie czas odstawienia dziecka od piersi stał się w ostatnim czasie tematem wielu dyskusji. Wiele kobiet nie widzi nic złego w tym, aby karmić dziecko do momentu, aż samo zadecyduje o odstawieniu piersi. Inni natomiast twierdzą, że po wieku niemowlęcym dziecko należy systematycznie i skutecznie odstawiać od piersi. Oczywiście nikt z pierwszego obozu nie uważa, że pokarm matki ma stanowić całą dietę u kilkulatka, ale i tak spotykają się często z krytyką.

Mama karmiła piersią 4-latka

34-letnia Sarah Mills opublikowała w internecie zdjęcie ze wspólnych zakupów ze swoimi dziećmi. Widzimy na nim, jak kobieta karmi piersią swojego najmłodszego synka, który ma 4 lata. Sama fotografia została wykonana przez córkę kobiety, która uznała, że jest to bardzo ładny widok.

Sama Sarah również nie widzi nic złego w karmieniu piersią kilkulatka, zwłaszcza że 4-latek w ten sposób najszybciej się uspokaja. Mimo to znalazła się dosyć spora grupa internautów, według których chłopiec jest stanowczo za duży na karmienie piersią. Warto jednak wspomnieć, co na temat długiego karmienia piersią mówią specjaliści.

Według zaleceń WHO dziecko powinno być karmione piersią przynajmniej do 2 roku życia. Oczywiście w momencie ukończenia roczku przez malucha należy do jego diety wprowadzać pokarmy stałe. Jednak brak jakichkolwiek zaleceń, które określałyby górną granicę wieku, w którym dziecko nie powinno przyjmować pokarmu od mamy.

Według zwolenników długiego karmienia dzieci, to właśnie dziecko wraz z mamą powinno podjąć decyzję o tym, kiedy chce na dobre pożegnać się z karmieniem piersią. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta musi sama podjąć tę decyzję nawet kilka miesięcy po narodzinach dziecka i nie ma w tym nic złego.

Dodatkowo Katherine A. Dettwyler, antropolog z Teksasu poddała analizie, to kiedy inne ssaki rezygnują z pokarmu matki i według niej w przypadku ludzi powinno mieć to miejsce pomiędzy 2,5-7 rokiem życia. Inne badania przeprowadzone przez naukowców udowadniają też, że dłuższe karmienie piersią niesie ze sobą korzyści zarówno dla matki, jak i dziecka.

Same mamy, które zdecydowały się na dłuższe karmienie dzieci, przyznają, że dzięki temu ich maluchy wyrosły na o wiele bardziej samodzielne osoby, co zaprzecza najczęściej powtarzanym argumentom ze strony przeciwników długiego karmienia piersią.

Specjaliści podają, że nie ma jednego i uniwersalnego okresu w życiu dziecka, kiedy powinno się je odstawić od piersi. Jest to sprawa niezwykle indywidualna i decyzja o końcu karmienia piersią powinna zostać podjęta wspólnie przez matkę i dziecko.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl, edziecko.pl

Podobne artykuły

fot. unsplash.com/Hollie Santos (zdjęcie poglądowe)

Życie rodzinne

Emilia wychowuje z Arabem 1,5 rocznego Adasia. Opowiedziała, jak wygląda ich życie

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Mateusz Morawiecki o 500 plus. "Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym"

Czytaj więcej >
Dziecko

Życie rodzinne

Najciekawsze miejsca w Polsce, do których powinieneś zabrać swoje dziecko

Czytaj więcej >
Test na ustalenie ojcostwa

Życie rodzinne

Test na ustalenie ojcostwa

Czytaj więcej >
Dziecko, kary za krycie alimentarzy

Życie rodzinne

Nawet 45 tys. kary za pomoc w unikaniu płacenia alimentów. Na kogo może zostać nałożona?

Czytaj więcej >
Joanna Krupa zdradziła metody wychowawcze

Życie rodzinne

Joanna Krupa zdradziła swoje metody wychowawcze. Fanki nie wytrzymały

Czytaj więcej >