Mama została skrytykowana za karmienie 4-latka. Czy naturalny pokarm ma korzyści dla tak dużych dzieci?
Dla wielu osób temat karmienia piersią wiążę się z wieloma kontrowersjami. Tyczy się to zarówno tego, czy można karmić dziecko w miejscach publicznych, jak i tego, jak długo mama powinna karmić swoje dziecko.
Szczególnie czas odstawienia dziecka od piersi stał się w ostatnim czasie tematem wielu dyskusji. Wiele kobiet nie widzi nic złego w tym, aby karmić dziecko do momentu, aż samo zadecyduje o odstawieniu piersi. Inni natomiast twierdzą, że po wieku niemowlęcym dziecko należy systematycznie i skutecznie odstawiać od piersi. Oczywiście nikt z pierwszego obozu nie uważa, że pokarm matki ma stanowić całą dietę u kilkulatka, ale i tak spotykają się często z krytyką.
Mama karmiła piersią 4-latka
34-letnia Sarah Mills opublikowała w internecie zdjęcie ze wspólnych zakupów ze swoimi dziećmi. Widzimy na nim, jak kobieta karmi piersią swojego najmłodszego synka, który ma 4 lata. Sama fotografia została wykonana przez córkę kobiety, która uznała, że jest to bardzo ładny widok.
Sama Sarah również nie widzi nic złego w karmieniu piersią kilkulatka, zwłaszcza że 4-latek w ten sposób najszybciej się uspokaja. Mimo to znalazła się dosyć spora grupa internautów, według których chłopiec jest stanowczo za duży na karmienie piersią. Warto jednak wspomnieć, co na temat długiego karmienia piersią mówią specjaliści.
Według zaleceń WHO dziecko powinno być karmione piersią przynajmniej do 2 roku życia. Oczywiście w momencie ukończenia roczku przez malucha należy do jego diety wprowadzać pokarmy stałe. Jednak brak jakichkolwiek zaleceń, które określałyby górną granicę wieku, w którym dziecko nie powinno przyjmować pokarmu od mamy.
Według zwolenników długiego karmienia dzieci, to właśnie dziecko wraz z mamą powinno podjąć decyzję o tym, kiedy chce na dobre pożegnać się z karmieniem piersią. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta musi sama podjąć tę decyzję nawet kilka miesięcy po narodzinach dziecka i nie ma w tym nic złego.
Dodatkowo Katherine A. Dettwyler, antropolog z Teksasu poddała analizie, to kiedy inne ssaki rezygnują z pokarmu matki i według niej w przypadku ludzi powinno mieć to miejsce pomiędzy 2,5-7 rokiem życia. Inne badania przeprowadzone przez naukowców udowadniają też, że dłuższe karmienie piersią niesie ze sobą korzyści zarówno dla matki, jak i dziecka.
Same mamy, które zdecydowały się na dłuższe karmienie dzieci, przyznają, że dzięki temu ich maluchy wyrosły na o wiele bardziej samodzielne osoby, co zaprzecza najczęściej powtarzanym argumentom ze strony przeciwników długiego karmienia piersią.
Specjaliści podają, że nie ma jednego i uniwersalnego okresu w życiu dziecka, kiedy powinno się je odstawić od piersi. Jest to sprawa niezwykle indywidualna i decyzja o końcu karmienia piersią powinna zostać podjęta wspólnie przez matkę i dziecko.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Źródło: parenting.pl, edziecko.pl